وینو پلاستیک
LANGUAGE

اصول لوله کشی استخر با استفاده از لوله وینوهیدروپول

ما به شما در بهبود عملکرد پروژه کمک می کنیم

فهرست مطالب

استخرها امروزه جایگاه ویژه‌ای در ساختمان‌های مسکونی، مجتمع‌های تجاری و تفریحی و … پیدا کرده‌اند به همین دلیل مراحل ساخت آنها اهمیت بسیار زیادی دارد. یکی از مهم‌ترین مراحل ساخت استخرها لوله‌کشی است. در حقیقت ایجاد بستری مناسب برای گردش آب در داخل استخرها و نحوه اجرای لوله‌ها می‌تواند اهمیت بسیار زیادی داشته باشد. اصول لوله کشی استخر در گذشته با استفاده از انواع لوله‌های مختلف مانند لوله‌های گالوانیزه انجام می‌شد.

لوله کشی استخر با لوله وینوهیدروپول

امروزه لوله‌های پلیمری مانند لوله وینوهیدروپول از پراستفاده‌ترین لوله‌ها در ساخت آنها هستند. در ادامه مطلب به بررسی کامل‌تر لوله‌های استخری و نحوه نصب و استفاده از آنها پرداخته خواهد شد.

آشنایی با لوله استخری

لوله‌های هیدروپول یا استخری در اصل به مجموعه‌ای از لوله و اتصالات گفته می‌شوند که می‌توانند در استخرها، تصفیه‌خانه‌ها، جکوزی، سونا و … استفاده شوند. این لوله‌ها می‌توانند در برابر گاز کلر مقاومت بالایی داشته باشند و تا فشار 20 بار را به خوبی تحمل کنند. لوله‌های هیدروپول از متریال کاملاً بهداشتی تولید می‌شوند.

چرا که برخلاف بسیاری از لوله‌های فلزی هیچ‌گونه سرب و جیوه‌ای در آنها وجود ندارد و می‌توانند در برابر تغییرات دمایی آب نیز مقاومت بسیار خوبی داشته باشند. از مهم‌ترین مزایای لوله‌های وینوهیدروپول می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • این لوله‌ها دارای سطح داخلی بسیار صافی هستند و هیچ‌گونه اصطکاکی با مایعات ایجاد نکرده و با مواد شیمیایی واکنش نمی‌دهند.
 • این لوله در برابر گاز کلر مقاومت بسیار بالایی داشته و دچار خوردگی و واکنش نمی‌شوند.
 • این لوله‌ها در مقایسه با سایر لوله‌ها ضخامت کمتری داشته و حمل‌ونقل و نصب آنها کار ساده‌تری است.
 • این لوله از تنوع بسیار بالایی برخوردارند و می‌توانند کاربردهای مختلفی داشته باشند.
 • لوله‌های وینوهیدروپول دارای طول عمر بسیار بالایی هستند.
 • این لوله‌ها می‌توانند در برابر آتش و شعله‌ور شدن مقاومت بالایی داشته باشند.
 • لوله استخری وینوهیدروپول دارای قابلیت بازیافت کردن بوده و آسیبی به محیط زیست وارد نمی‌کند.

قواعد و اصول لوله کشی استخر

همانطور که گفته شد ساخت استخرها می‌تواند در مراحل مختلفی انجام شود و هر کدام از این مراحل از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند. به صورت کلی برای لوله‌کشی استخرها لازم است که ابتدا به نکات مختلفی توجه شود که مهم‌ترین آنها شامل موارد زیر هستند:

 • قبل از هر کار لازم است که بستر مناسبی برای گردش آب و نحوه اجرای لوله‌کشی و در نهایت تصفیه آب استخر فراهم شود.
 • لازم است که حتماً برنامه‌ریزی مناسبی برای ایجاد مسیرهای جداگانه برای کیفیت آب ورودی و تصفیه آب انجام شود.
 • فیلتراسیون قدرتمند و گندزدایی مناسب باعث می‌شود که کیفیت آب استخر بالا رفته و نتیجه در مصرف آب نیز صرفه‌جویی شود.
 • حتماً لوله‌ها باید توسط عایق‌های مناسب پوشش داده شوند.
 • از مهم‌ترین اصول لوله کشی استخر عدم پیچ‌وتاب غیرضروری در سیستم لوله‌کشی است.
 • با توجه به ویژگی‌های و قابلیت‌های منحصربه‌فرد لوله یو پی وی سی توصیه می‌شود که حتماً از این لوله‌ها در لوله‌کشی استخرها استفاده شود. چرا که در برابر کلر مقاومت بالایی دارند.
 • مسیر لوله‌کشی استخرها باید از پمپ شروع شده و به فیلتر از فیلتر به سیستم گرمایشی یا تصفیه کلر امتداد پیدا کند.
 • سایز و قطر لوله‌های استخر باید بر اساس حجم و میزان آب مصرفی انتخاب شود.
 • همواره باید ساده‌ترین مسیر را برای عبور دادن لوله‌ها انتخاب کرد چرا که این کار در صرفه‌جویی هزینه‌ها و تخلیه استخر بسیار مؤثر خواهد بود.
اصول لوله کشی استخر به روش صحیح

در کنار رعایت تمامی نکات و فاکتورهای عنوان شده لازم است که اصول لوله کشی استخر به صورت مرحله‌به‌مرحله انجام شود که به شرح زیر می‌باشند:

نصب زهکش‌ها و کف آبروها

در مرحله اول لوله‌کشی استخر با استفاده از لوله‌های وینوهیدروپول و قبل از انجام هر کاری لازم است که از لوازم اصلی استخر برای مواردی همچون کف آبروها، زهکشی‌ها و ورودی‌های آب استفاده کرد. نصب این قطعات برای جمع‌آوری اجسام شناور انجام می‌شود. خروجی‌ها به لوله فاضلاب ساختمان متصل بوده و مواد زائد و … را از داخل استخر به خروجی‌ها هدایت می‌کند.

اتصال کوپلینگ‌ها

در مرحله دوم لازم است که از مقداری پاک‌کننده پی‌وی‌سی در هر یکی از کوپلینگ‌ها (کوپلینگ‌ها قطعاتی هستند که برای اتصال دو شفت به همدیگر استفاده می‌شوند) و محل‌های لازم برای آبگیری، تخلیه و ورودی‌های آب استفاده شود. بعد از این کار باید مقداری چسب بر روی هر کدام از اجزای آن مالید و سپس دو قطعه را به هم چسباند.

اجرای لوله‌های زهکشی

در مرحله سوم باید زهکشی استخر به بهترین شکل ممکن انجام شود. از آنجایی که لوله‌کشی استخر در زیر زمین انجام می‌شود باید به شکلی باشد که افراد مجبور نشوند که به صورت مستمر زمین را تخریب کرده و مشکلات لوله‌ها را برطرف کنند. ابتدا باید با بخش تخلیه شروع کرد و یک زانوی 90 درجه را روی اتصالات قرار داد و از همان تکنیک استفاده از پاک‌کننده پی‌وی‌سی استفاده نمود. در انتهای زانو باید از لوله مستقیم استفاده شود و این لوله باید به سمت مناطقی از استخر حرکت کند که آب در آن تخلیه می‌شود.

اتصال لوله‌های کف آبروها

قرار دادن لوله‌ها از کف آبروها تا محل پمپ مرحله بعدی لوله‌کشی استخر است. در این مرحله برای ایجاد بریدگی در طول زانوها و لوله‌های نشکن و … باید از اره‌های آهن‌بری استفاده کرد تا لوله‌ها خم شود و یا به آنها زاویه داد.

قرار دادن لوله‌های ورودی برای جریان آب

مرحله پنجم از اصول لوله کشی استخر قرار دادن لوله‌های وینوهیدروپول و هدایت آنها به سمت جت‌های آبی مربوطه است. با توجه به آنکه حجم و ظرفیت استخر چه مقدار است باید برای انشعاب دادن لوله‌های آب به نقاط مختلف از اتصالات متعدد T استفاده نمود.

قرار دادن پوشش در انتهای لوله‌ها

مرحله آخر از لوله‌کشی استخرها قرار دادن پوشش‌های پلاستیکی روی هر یک از لوله‌های اصلی است تا از ورود هرگونه گردوخاک و سنگ و … به لوله‌ها ممانعت شود. در نهایت بعد از اتمام کار لوله‌کشی می‌توان درپوش‌ها را برداشته و لوله را به پمپ وصل نمود. بعد از اتمام کار باید به صورت مرتب نقاط مختلف زمین را برای وجود رطوبت بررسی کرد و در صورت لزوم لوله‌ها تعمیر یا تعویض شوند.

استفاده از لوله وینوهیدروپول در لوله کشی استخر

استفاده از لوله‌های وینوهیدروپول در سیستم چرخش آب جکوزی

لوله‌های وینوهیدروپول علاوه بر استخرها می‌توانند کاربردهای متعددی در حوزه‌های دیگر خصوصاً جکوزی‌ها داشته باشند. لوله‌های مورد استفاده در جکوزی باید از مقاومت بالایی برخوردار باشد در غیر این صورت نمی‌تواند استفاده و کاربردی داشته باشد. لوله و اتصالات وینوهیدروپول می‌توانند با توجه به ویژگی‌ها و قابلیت‌های منحصربه‌فردی که دارند بهترین انتخاب برای جکوزی‌ها باشند.

توصیه می‌شود که به‌هیچ‌عنوان از لوله‌های فلزی در جکوزی استفاده نشود. وینوپلاستیک این نوع لوله های خود را به صورت لوله نشکن تولید می کند.

به صورت کلی این لوله‌ها می‌توانند کاربردهای متعدد دیگری نیز داشته باشند که مهم‌ترین آنها شامل انتقال آب و مواد سیال دیگر از نقطه‌ای به نقطه دیگر، استفاده در دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی و تصفیه‌خانه‌های شهری، استفاده در گلخانه‌ها و … می‌باشند. در مقاله دیگری از سایت وینوپلاستیک به بررسی انواع واشر و کاربردهای آن پرداخته شده که می‌تواند اطلاعات مناسبی به افراد خصوصاً در مورد اتصالات انواع لوله‌ها بدهد.

جمع‌بندی نهایی

استخرها امروزه جایگاه ویژه‌ای در بین مردم خصوصاً در ساختمان‌های مسکونی، ویلاها، مجتمع‌های تجاری و تفریحی و … دارند و به همین دلیل لازم است که مراحل ساخت آن کاملاً قاعده‌مند و اصولی پیش بروند. توجه به اصول لوله کشی استخر از مهم‌ترین فاکتورهای ساخت استخر است.

لوله‌های وینوهیدروپول به دلیل ویژگی‌های همچون مقاومت بالا در برابر کلر و مواد شیمیایی، طول عمر عالی، وزن کم و نصب راحت، قابلیت بازیافت و … می‌توانند بهترین انتخاب برای لوله‌کشی استخرها، جکوزی، سونا و … باشند.

جدیدترین مقالات

آشنایی با اتصالات آبیاری قطره ای

آشنایی با اتصالات آبیاری قطره ای + راهنمایی خرید

آبیاری مناسب، به موقع و به اندازه یکی از اصول مهم کشاورزی، به خصوص در زمین‌های زراعی است که به …

معرفی 7 مورد از بهترین محلول های لوله بازکن ایرانی و خارجی + ساخت محلول خانگی

معرفی 7 مورد از بهترین محلول لوله بازکن توالت ایرانی و خارجی + ساخت محلول خانگی

بهترین محلول لوله بازکن توالت به یک محصول در قالب مایع، ژل و یا پودر گفته می‌شود که از نوعی …

رفع نشتی آب زیر سرامیک بدون کندن

رفع نشتی آب زیر سرامیک بدون کندن {ترفندهای تضمینی}

نشتی از لوله‌های توکار یکی از پرهزینه‌ترین و بدترین خرابی‌هایی است که می‌تواند برای سیستم لوله‌کشی ساختمان اتفاق بیافتد. معمولا …

ابیاری زیر سطحی با لوله پلیکا { مزایا و معایب }

ابیاری زیر سطحی با لوله پلیکا { مزایا و معایب }

آبیاری زیر سطحی یک روش آبیاری بسیار کاربردی در صنعت کشاورزی است که آب را از زیر خاک از طریق …

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات