وینو پلاستیک
LANGUAGE

راهنمای انتخاب بهترین لوله برای استخر

ما به شما در بهبود عملکرد پروژه کمک می کنیم

فهرست مطالب

امروزه بسیاری از افراد در ساختمان‌های مسکونی، ویلاها، باغ‌ها و … اقدام به ساخت استخر می‌کنند و این کار نیازمند رعایت کردن نکات و قواعد مختلفی است. انتخاب، اجرا و نصب سیستم لوله‌کشی استخر اهمیت بسیار زیادی دارد. برای انتخاب بهترین لوله و اتصالات برای استخر باید به نکات و فاکتورهای مختلفی توجه داشت چرا که لوله‌کشی استخرها معمولاً به شکل توکار می‌باشد و بعد از نصب دیگر قابلیت تغییر، تعویض و سرویس‌دهی آنها وجود نخواهد داشت.

انتخاب لوله برای استخر

انتخاب بهترین لوله برای استخر

لوله‌های استخری در حقیقت به نوعی از لوله‌ها گفته می‌شوند که به صورت تخصصی برای استفاده در استخرها تولید می‌شوند. این لوله‌ها امروزه انواع مختلفی دارند و هرکدام از ویژگی‌ها و قابلیت‌های منحصربه‌فردی برخوردار هستند. از مهم‌ترین ویژگی‌های بهترین لوله برای استخر می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • وزن این لوله‌ها باید کم و حمل‌ونقل آنها ساده باشد.
 • این لوله‌ها باید در برابر مواد شیمیایی، خوردگی و کلر موجود در آب استخر مقاومت بالایی داشته باشند.
 • این لوله‌ها نباید در بلند مدت دچار رسوب و گرفتگی شوند.
 • نصب این لوله‌ها باید به سادگی و با سرعت بالا انجام شود.
 • لوله استخری باید از قیمت مناسب برخوردار باشد و با انواع مختلف از اتصالات سازگاری بالایی داشته باشند و بتوان به راحتی انواع اتصالات را بر روی آنها استفاده کرد.

کاربرد لوله مخصوص استخر

همان‌طور که گفته شد امروزه انواع مختلف لوله استخری در دسترس هستند و هرکدام از آنها دارای ویژگی‌ها و قابلیت‌های منحصربه‌فردی هستند. از جمله مهم‌ترین کاربردهای این لوله‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده در استخرهای معمولی و بهبود سیستم لوله‌کشی آنها
 • استفاده در سونا و جکوزی
 • استفاده در سیستم‌های آب‌رسانی مدرن و پیشرفته
 • استفاده در انواع آکواریوم‌های صنعتی که نیاز به انتقال حجم بالای آب دارند
 • استفاده در آکواریوم‌های خانگی
 • استفاده در تصفیه‌خانه‌های شهری
 • استفاده در کارخانه‌های مواد شیمیایی و صنایع مختلف

انواع لوله‌های مورد استفاده در استخرها

امروزه لوله‌های استخری از مواد و متریال‌های مختلفی تولید می‌شوند و هر کدام از آنها می‌توانند ویژگی‌ها، قابلیت‌ها و کاربردهای متنوع و متعددی داشته باشند. همان‌طور که گفته شد لوله و اتصالات مورد استفاده در استخر باید وزن کمی داشته باشند، نصب سریعی داشته باشند، بتوان به راحتی از اتصالات و انواع واشر در آنها استفاده کرد و در برابر مواد شیمیایی و خوردگی مقاوم باشند. از جمله بهترین لوله‌هایی که می‌توان در استخرها استفاده کرد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بهترین لوله برای استخر

لوله‌های UPVC

می‌توان گفت بهترین لوله برای استخر لوله‌های یو پی‌وی‌سی هستند که دارای ماهیتی غیر فلزی بوده و در برابر انواع خوردگی، فرسودگی‌ها، زنگ زدگی، فشار، ضربه و … مقاومت بسیار بالایی دارند. این لوله‌ها در حقیقت همان لوله‌های PVC غیر پلاستیکی شده‌اند و بسیار سخت و محکم هستند و در کشور آمریکا با نام PVCU شناخته می‌شوند. این لوله‌های هیچ‌گونه تأثیری در مزه، بود و رنگ آب ندارند و از ویژگی‌های منحصربه‌فردی برخوردارند که مهم‌ترین آنها شامل موارد زیر هستند:

 • عدم رسوب‌گیری و زنگ‌زدگی و مقاومت عالی در برابر کلر و مواد شیمیایی مختلف
 • نصب سریع، آسان و کم هزینه و همچنین آب‌بندی مطمئن
 • داشتن طول عمر بالا
 • داشتن وزن کم و حمل‌ونقل ساده و نصب سریع
 • مقاومت مناسب در برابر تغییرات دمای و داشتن ضریب انبساط و انقباض کم
 • تنوع اتصالات بسیار زیاد و تحمل فشار بالا
 • ضریب زبری پایین و نداشتن اصطکاک
 • کاهش افت فشار در لوله

لوله‌های استخری PVC

یکی دیگر از انواع لوله‌ها که می‌توانند انتخاب مناسب برای استخرها باشند لوله‌های PVC هستند. این لوله‌ها نیز همانند لوله‌های UPVC دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی همچون وزن کم، مقاومت بالا در برابر خوردگی و مواد شیمیایی، حمل‌ونقل و نصب ساده، طول عمر بالا، تنوع بالا، انعطاف‌پذیری عالی، قیمت مناسب و … هستند. ضخامت دیواره لوله‌های پی‌وی‌سی بر حسب عدد اسکجول “s” محاسبه می‌شو‌د و بهترین لوله برای استخر باید حداقل دارای 40 اسکجول باشد و می‌تواند تا ضخامت 80 اسکجول نیز در استخرها استفاده شود و لوله‌هایی با ضخامت 20 نمی‌تواند انتخاب مناسبی برای استخرها باشد.

لوله‌های CPVC

از دیگر لوله‌هایی که می‌توانند در سیستم لوله‌کشی استخرها استفاده شوند لوله‌های CPVC هستند که در برابر حرارت مقاومت بالایی داشته و در مقایسه با لوله‌های PVC عملکرد بهتری دارند. با توجه به ویژگی‌ها و قابلیت‌هایی که این لوله‌ها دارند معمولاً از آنها در درگاه‌های خروجی و ورودی سیستم‌های گرمایشی استخر و برای جلوگیری از ذوب شدن لوله استفاده می‌گردد. این لوله‌ها معمولاً قیمت و هزینه بالایی دارند

لوله‌های پلی‌اتیلن

لوله‌های پلی‌اتیلن مانند لوله‌های HDPE و LDPE نیز می‌توانند به عنوان بهترین لوله برای استخر استفاده شوند چرا که این لوله‌ها از چگالی‌های مختلفی برخوردارند و پیش از لوله‌های یو پی‌وی‌سی در سیستم لوله‌کشی استخر استفاده می‌شدند. این لوله‌ها امروزه نیز در بسیاری از پروژه‌های استخری استفاده می‌شوند. این لوله‌ها معمولاً دارای رنگ مشکی با نوارهای رنگی هستند و به کمک اتصالات خاردار داخلی و کلمپ‌های ضد استیل به یکدیگر متصل می‌شوند. لوله‌های پلی‌اتیلنی که فاقد نوار رنگی باشند تواند تحمل فشار را نداشته و نمی‌توان از آنها در استخر استفاده کرد اما لوله‌هایی که دارای نوارهای قرمز و سبز رنگ هستند توان تحمل فشارهای بالا را دارند و برای استخرها، جکوزی‌ها، سونا و … استفاده می‌شوند.

لوله‌های ABS

لوله‌های ABS (آکریلونیتریل بوتادین استایرن) از دیگر لوله‌هایی هستند که امروزه در تأسیسات و سیستم لوله‌کشی استخرها استفاده می‌شوند اما قطعاً نمی‌توانند گزینه مناسبی باشند چرا که از اتصالات مناسبی برخوردار نبوده و توان تحمل فشارهای زیاد را ندارند.

لوله‌های فلزی

در گذشته از انواع لوله سایز بزرگ و کوچک فلزی مانند لوله‌های مسی و گالوانیزه در تأسیسات و سیستم لوله‌کشی استخرها استفاده می‌شد اما این لوله‌ها به هیچ عنوان انتخاب مناسبی نیستند و حتی در صورت استفاده از آنها توصیه می‌شود که با لوله‌های یو پی‌وی‌سی تعویض شوند.

انواع لوله مخصوص استخر

جمع بندی نهایی

انتخاب بهترین لوله برای استخر نیازمند توجه به فاکتورها و نکات مختلفی همچون وزن مناسب، تحمل فشار بالا، حمل‌ونقل و نصب راحت و سریع، مقاومت در برابر خوردگی و مواد شیمیایی، قیمت مناسب و… است و با توجه به‌تمامی این موارد می‌توان گفته که لوله‌های UPVC بهترین و مناسب‌ترین لوله‌ها برای تأسیسات و سیستم لوله‌کشی استخرها هستند. مطالعه راهنمای خرید لوله و اتصالات و توجه به مزایا و معایب لوله‌ها می‌تواند به افراد در انتخاب بهترین لوله برای استخر کمک زیادی بکند.

جدیدترین مقالات

علت برگشت آب از لوله فاضلاب لباسشویی

8 علت برگشت آب از لوله فاضلاب لباسشویی به همراه راه حل

تقریبا تمام لباسشویی‌های جدیدی که از فناوری‌های نوین در ساخت‌شان استفاده شده است؛ دو ورودی آب گرم و سرد دارند …

باز كردن گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه

10 روش باز كردن گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه {علت و رفع بالا زدگی}

گرفتگی لوله‌هایی که شبکه آبرسانی یا فاضلاب ساختمان را تشکیل می‌دهند؛ یکی از بدترین تجربیات هر صاحب‌خانه‌ای است. اما معمولا …

استفاده از زانو در لوله کشی برق

انواع زانویی و نحوه استفاده از زانو در لوله کشی برق

اجرای سیستم برق‌کشی در هر ساختمانی، چه سازه‌هایی که کاربری مسکونی دارند و چه ساختمان‌های صنعتی و اداری نیاز به …

لوله برق پلی آمید

لوله برق پلی آمید چیست؟

لوله برق پلی آمید به نوعی لوله انعطاف‌پذیر گفته می‌شود که برای محافظت از سیم‌ها و کابل‌هایی که برای اجرای …

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات