وینو پلاستیک
LANGUAGE

بوشن چیست ؟ + بررسی کاربرد بوشن

ما به شما در بهبود عملکرد پروژه کمک می کنیم

فهرست مطالب

امروزه لوله و اتصالات نقش بسیار ویژه‌ای در تمامی صنایع دارند و بوشن ها از جمله قطعات کاربردی و پر استفاده‌ای هستند که در سیستم‌های لوله‌کشی و صنایع مختلف کاربردهای متعددی دارند. در پاسخ به این سؤال که بوشن چیست باید گفت که این قطعه در حقیقت یک قطعه اتصال‌دهنده لوله است.

انواع بوشن

ده‌ها نوع قطعه به عنوان اتصالات در سازه‌های مختلف و سیستم‌های لوله‌کشی استفاده می‌شوند که بوشن ها یکی از مهم‌ترین آنها به شمار می‌رود. در ادامه مطلب به معرفی بوشن، انواع و کاربردهای آن پرداخته خواهد شود.

بوشن چیست ؟

همان‌طور که گفته شد بوشن ها یکی از اتصالات کاربردی و پر استفاده در سیستم‌های لوله‌کشی هستند که به شکل استوانه‌ای تولید شده و می‌تواند به عنوان یک حلقه اتصال دهنده دو لوله را به هم متصل کند. بوشن‎ها می‌توانند به صورت رزوه‌ای، دنده‌ای و جوشی تولید شوند و به اشکال مختلف لوله‌ها را به هم متصل کنند. بوشن‌ها می‌توانند از انواع اتصالات جوشی باشند و یا به صورت رزوه‌ای در بین لوله‌ها اتصال ایجاد کنند.

در صورتی که از اتصالات جوشی و جوشکاری برای اتصال لوله‌ها استفاده شود در صورت آسیب دیدن لوله‌ها، امکان تعویض آنها سخت‌تر خواهد شد به همین دلیل از انواع بوشن‌ها استفاده می‌شود. امکان تعویض و رفع مشکل سریع و آسان لوله‌ها مهم‌ترین مزیت استفاده از بوشن‎ها است.

انواع بوشن

با توجه به آنکه بوشن‎ها از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین قطعات در لوله و اتصالات صنعتی و سیستم‌های لوله‌کشی هستند و می‌توانند در اتصال انواع لوله‌ها به همدیگر بسیار مؤثر باشند در انواع مختلفی تولید می‌شوند که مهم‌ترین آنها به شرح زیر خواهد بود.

بوشن ساده

بوشن‌های ساده یک قطعه استوانه‌ای شکل توخالی و ریخته شده هستند که معمولاً از جنس چدن بوده و از داخل قلاویز شده‎اند (رزوه دار شده). این بوشن ها می‌توانند دو لوله که دارای قطر یکسانی هستند و در یک راستا قرار دارند را به همدیگر متصل کنند.

کاربرد بوشن چیست

بوشن روپیچ توپیچ

بوشن‌های روپیچ توپیچ از جمله پرمصرف‌ترین و کاربردی‌ترین بوشن‌ها هستند که در حقیقت همان بوشن ساده بوده و با این تفاوت که در دو سر به ترتیب از داخل و خارج دارای شیار (قلاویز و حدیده) هستند. این نوع از بوشن‎ها می‌توانند برای اتصال دو لوله استفاده شوند به این صورت که یکی از لوله‌ها از رو و دیگری از داخل دارای شیار و دندانه باشد.

بوشن‌ تبدیل

بوشن‌های تبدیل نیز به نوعی از بوشن‌ها گفته می‌شود که دارای دو سر متفاوت با قطرهای مختلف هستند. این قطعات می‌توانند لوله‌هایی با قطرهای مختلف را به هم متصل کنند. شاید بتوان گفت بوشن‌های تبدیل از مهم‌ترین قطعات مصرفی در سیستم‌های لوله‌کشی خصوصا در لوله‌کشی استخرها و … است.

چرا که در این سیستم ها تبدیل و اتصال لوله‌هایی با قطرهای مختلف به همدیگر بسیار رایج است. در مقاله ای با عنوان اصول لوله کشی استخر به بررسی اصول کلی لوله‌کشی و استفاده از اتصالات و قطعات مختلف پرداخته شده که می‌تواند اطلاعات مفیدی به خوانندگان ارائه کند.

بوشن یک سر دنده (بوشن و مهره)

بوشن‌های یک سر دنده معمولاً از جنس پی وی سی هستند و می‌توانند برای متصل کردن لوله‌های پی وی سی به قوطی گالوانیزه استفاده شوند. این بوشن‌ها می‌توانند برای اتصال لوله‌های برق به تابلوهای برق نیز بسیار کاربردی باشند.

بوشن دو سر کوپل تخت

بوشن‌های دو سر کوپل تخت نیز نوعی از بوشن‌ها هستند که می‌توانند کاربردهای مختلفی داشته باشند. این بوشن ها معمولاً زمانی استفاده می‌شوند که برای تعمیر شکستگی ها و … فضای کمی در دسترس است و یا اینکه نیاز هست که انشعابات جدیدی به سیستم لوله‌کشی اضافه شود

بوشن فولادی

بوش‌های فولادی استفاده‌ها و کاربردهای متعددی در صنایع مختلف دارند و در دو نوع بوشن جوشی فولادی و بوشن جوشی استیل در دسترس هستند و می‌توانند برای اتصال لوله فشاری و سایر لوله‌ها به همدیگر مورد استفاده قرار بگیرند.

بوشن جوشی

بوشن‌های جوشی نیز از جمله بوشن‌هایی هستند که می‌توانند در صنایع مختلفی همچون بخار، آب و فاضلاب، گاز، پتروشیمی و … کاربردهای زیادی داشته باشند. بوشن های جوشی می‌توانند انواع مختلفی داشته باشند که مهم‌ترین آنها شامل بوشن جوشی مانیسمان، بوشن جوشی فشار قوی، بوشن جوشی استیل، بوشن جوشی فولادی و بوشن جوشی درزدار هستند و می‌توانند لوله‌ها را به هم متصل کنند.

  • زمانی که جا و فضا محدود باشد و یا نیاز به اضافه کردن خطوط مختلف در سیستم لوله‌کشی وجود داشته باشد می‌توان از بوشن‌های جوشی درزدار استفاده کرد. این بوشن‌ها از داخل توخالی می‌باشند و مایعات می‌توانند به راحتی از آن عبور کنند.
کاربرد انواع بوشن

بهترین نوع بوشن چیست ؟

همان‌طور که گفته شد امروزه انواع مختلفی از بوشن ها وجود دارند که هر کدام می‌توانند کاربردهای مختلف و متعددی داشته باشند. بوشن ها می‌توانند از موادی مانند فلز، فولاد، گالوانیزه، پی وی سی و … تولید شوند و می‌توان گفت که بهترین نوع آنها بوشن‌های پی وی سی می‌باشند.

شرکت وینوپلاستیک به عنوان یکی از بزرگ‌ترین و معتبرترین تولیدکننده انواع لوله و اتصالات پی وی سی و یو پی وی سی بوشن‌هایی با بالاترین کیفیت ممکن تولید و عرضه می‌کند. از مهم‌ترین ویژگی‌ها و مزایای بوشن‌های PVC می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • این بوشن ها در مقایسه با سایر بوشن‌های فلزی و گالوانیزه و … هزینه‌های کمتری دارند.
  • بوشن‌های فلزی و گالوانیزه می‌توانند بعد از مدتی دچار خوردگی و زنگ‌زدگی شوند درحالی‌که بوشن‌های پی وی سی مقاومت بالایی در برابر خوردگی، پوسیدگی، مواد شیمیایی و … دارند.
  • بوشن‌های پی وی سی از طول عمر بسیار بالایی برخوردارند
  • نصب و اتصال این بوشن ها بسیار ساده و سریع است.
  • باز و بسته کردن بوشن‌های پی وی سی در مقایسه با سایر بوشن ها راحت‌تر است.
  • هیچ‌گونه فشار و خراشی به سیم‌ها و تجهیزات دیگر در صنایع مختلف وارد نمی‌کنند.

جمع بندی نهایی

در پاسخ به این سؤال که بوشن چیست باید گفت بوشن ها به قطعات استوانه‌ای شکلی گفته می‌شوند که با هدف متصل کردن دو لوله به همدیگر استفاده می‌شوند. این قطعات می‌توانند از مواد مختلفی ساخته شده و کاربردهای مختلفی داشته باشند. به صورت کلی استفاده از بوشن در صنایعی همچون آب و فاضلاب، ساختمان‌سازی، گاز، پتروشیمی، کشاورزی و … رواج بالایی دارد و از مهم‌ترین قطعات در شبکه‌های لوله‌کشی و سازه‌های صنعتی به شمار می‌رود.

جدیدترین مقالات

لوله صنعتی چیست , کاربرد , روش استعلام قیمت روز

لوله صنعتی چیست + کاربرد + روش استعلام قیمت روز

لوله صنعتی یکی از محصولات فولادی است که در صنایع مختلف، به‌خصوص صنایع بزرگی مانند نفت و گاز کاربردهای فراوانی …

تجهیزات آبیاری چیست؛ آشنایی با انواع تجهیزات آبیاری و کاربرد آن

تجهیزات آبیاری چیست؛ آشنایی با انواع تجهیزات آبیاری و کاربرد آن

کشاورزی یکی از قدیمی‌ترین فعالیت‌های بشر است که امروزه با کمبود منابع طبیعی مانند آب، روش‌های انجام آن با تغییرات …

ریختن اسید در چاه فاضلاب چه خطراتی دارد؟

ریختن اسید در چاه فاضلاب چه خطراتی دارد؟

اگرچه لوله‌کشی آب و فاضلاب در ساختمان‌های امروزی باعث ایجاد آسایش، راحتی و آرامش افراد شده و انجام بسیاری از …

نحوه نصب لوله برق به همراه انواع روش‌های لوله‌کشی برق

نحوه نصب لوله برق به همراه انواع روش‌های لوله‌کشی برق

لوله‌کشی برق ساختمان یکی از مهم‌ترین مراحل ساخت‌وساز و اولین گام در اجرای تأسیسات برقی است. در حقیقت لوله‌کشی برق …

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات