وینو پلاستیک
LANGUAGE

آشنایی با مراحل ساخت استخر

ما به شما در بهبود عملکرد پروژه کمک می کنیم

در سال‌های اخیر ساخت استخر در ویلاها، ساختمان‌های مسکونی، باغ‌ها و … رواج پیدا کرده است اما استخرها نیز نیازمند رعایت نکات و پارامترهای مختلفی هستند و لازم است که برای ساختن آنها قواعد مختلفی رعایت شود. طراحی و ساختن استخرها تابع استانداردهای مهندسی بوده و باید از علوم مهندسی مختلفی همچون مهندسی معماری، عمران، سازه، تأسیسات، برق و کنترل، شیمی و …استفاده کرد.

ساخت استخر

عدم رعایت قوانین و مراحل مختلف ساختن استخرها می‌تواند در نهایت منجر به رشد قارچ، انگل، باکتری و … می‌شود و در زمان کوتاه‌تری خراب شده و طول عمر کمتری خواهند داشت. در ادامه مطلب به بررسی مراحل اصلی ساخت استخر پرداخته می‌شود.

تقسیم‌بندی استخرها

به صورت کلی امروزه انواع مختلفی از استخرها وجود دارند که هرکدام می‌توانند کاربردها و استفاده‌های متعددی داشته باشند. از جمله رایج‌ترین انواع استخرها می‌توان به مواردی همچون استخرهای تفریحی، استخرهای قهرمانی، استخرهای درمانی، استخرهای گردابی یا جکوزی، استخرهای خصوصی یا خانگی، استخرهای کشاورزی و … اشاره کرد. هر کدام از این استخرها می‌توانند مراحل ساخت متفاوتی داشته و از مصالح مختلفی مانند بلوک‌های سفالی، قیر، لوله استخری، کاشی، بتن، فلزات و … در ساخت آنها استفاده شود.

مراحل طراحی و ساخت استخرها

همان‌طور که گفته شد در ساختن استخر لازم است که از علوم مهندسی مختلفی استفاده شود چرا که هر کدام از مراحل آن نیازمند دانش و تخصص خاص خود بوده و لازم است که تمامی نکات آن رعایت شود. به صورت کلی ساختن استخرها می‌تواند از 8 تا 12 هفته زمان ببرد. همانطور که گفته شد ساخت هر کدام از انواع استخرها می‌تواند مراحل مختلفی داشته باشد اما به صورت کلی مهم‌ترین مراحل ساختن آنها به شرح زیر می‌باشند:

جانمایی و مکان‌یابی استخر

اولین مرحله برای درست کردن استخر جانمایی و مکان‌یابی آن است که بستگی به نوع استخر (روباز یا سربسته) خواهد داشت. موقعیت مکانی استخر می‌تواند هزینه‌های آن را نیز مشخص کند. میزان نورگیری استخر، میزان گردوغبار و آلودگی‌های محیطی، وزش باد و میزان تبخیر آب، وجود سیم‌های تلفن و برق، وجود خطوط فاضلاب، دسترسی به امکانات و … از جمله مهم‌ترین نکاتی هستند که در مکان‌یابی استخرها باید به آنها توجه شود.

طراحی اولیه استخر

یکی از مهم‌ترین مراحل در ساخت استخرها طراحی اولیه آن است. استخرها بر اساس نوع کارایی خود می‌توانند در طرح‌های مختلفی همچون دایره، مربع، مستطیل و … طراحی شوند. همچنین در طراحی باید به میزان عمق استخر، تعداد ورودی و خروجی‌ها، ابعاد استخر، نوع مصالح ساخت و … توجه شود چرا که این عوامل می‌توانند در تعیین هزینه‌های نهایی ساختن استخر مؤثر باشند.

گودبرداری استخر

بعد از برآورد هزینه‌ها، مکان‌یابی و طراحی اولیه استخر نوبت به گودبرداری آن می‌رسد. گودبرداری استخر می‌تواند توسط نیروهای انسانی یا تجهیزات مکانیکی مانند بیل‌های مکانیکی انجام شود. اجرای صحیح و دقیق گودبرداری استخر می‌تواند انجام سایر مراحل را راحت‌تر کند. البته ساختن استخرها نیز نیازمند داشتند مجوز رسمی از ارگان‌های نظارتی است و باید به آن توجه داشت.

اصول ساخت استخر

مسطح کردن خاک

بعد از انجام مرحله گودبرداری باید خاک کف استخر به خوبی مسطح شده و زیرسازی استخر به خوبی انجام شود. تسطیح خاک و زیرسازی با استفاده از یک لایه ضخیم ماسه‌بادی انجام می‌شود و سطح آن صاف و فشرده شود. کف هر کدام از انواع استخرها می‌تواند شرایط مختلفی داشته باشد. تعدادی از استخرها دارای کف مسطح بوده در حالی که بعضی از آنها از کف شیب‌دار برخوردارند به‌گونه‌ای که عمق آنها در نقاط مختلف متفاوت است. رعایت اصول لوله کشی استخر هم می‌تواند بر اساس کف استخرها و میزان شیب آنها متفاوت باشد.

آرماتوربندی استخر

از جمله مهم‌ترین مراحل ساخت استخر آرماتوربندی آن است که معمولاً در استخرهای بتنی استفاده می‌شوند. در این مرحله کف و دیواره‌های استخر بعد از گودبرداری با شبکه مش آرماتوربندی می‌شود. آرماتوربندی برای ایجاد شکل و استحکام استخر می‌شود چرا که اهمیت زیادی دارد که دیوارها و کف استخر مسطح و همسو باشند.

لوله‌کشی استخر

از دیگر مراحل ساخت استخر که اهمیت بسیار زیادی دارد لوله‌کشی است. لوله‌کشی استخرها یک کار کاملاً تخصصی است و لازم است که حتماً افراد دانش و مهارت کافی برای انجام این کار را داشته باشند. انتخاب بهترین لوله برای استخر و انجام اصولی آن بسیار مهم است. قسمت‌هایی مانند تخلیه، اسکیمرها، شیرهای 2 و 3 طرفه، فیلتر تصفیه و پمپ‌های تصفیه و … در لوله‌کشی استخر بسیار مهم است.

با توجه به آنکه بعد از لوله‌کشی استخر قبل از مراحلی مانند بتن‌ریزی انجام می‌شود باید کاملاً اصولی و تخصصی انجام شود چرا که در صورت وجود ایراد در سیستم لوله‌کشی ممکن است خسارت‌های زیادی به بار بیاید.

سیم‌کشی استخر

بعد از انجام مراحل قبلی و لوله‌کشی استخر لازم است که سیم‌کشی آن نیز کامل شود. سیم‌کشی استخر قبل از انجام مراحل پایانی مانند قالب‌بندی، بتن‌ریزی و … اهمیت بالایی دارد. انجام سیم‌کشی برق برای سیستم ورود آب، تخلیه، تصفیه آب و روشنایی زیر آب لازم است که حتماً از افراد متخصص استفاده شود.

چرا که این مرحله اهمیت بسیار زیادی دارد. سیم‌کشی نامناسب در استخرها علاوه بر خسارت‌های مالی ممکن است حتی خطرات جانی نیز برای افراد در پی داشته باشد و لازم است که میزان خطاها به صفر برسد.

بتن‌ریزی استخر

بعد از آنکه مراحلی همچون آرماتوربندی، لوله‌کشی و استفاده از لوله فشاری و …، سیم‌کشی و … به اتمام رسید نوبت به بتن‌ریزی استخر می‌رسد که اهمیت بالایی دارد. قالب‌بندی و بتن‌ریزی استخر در قسمت‌های مختلف استخر مانند دیوارها و کف اهمیت بالایی دارد. چرا که در این مرحله تمامی سیستم‌های لوله‌کشی، سیم‌کشی و … پوشش داده می‌شوند و زاویه شیب استخر مشخص می‌شود. بتن‌ریزی استخر به دو روش قالب‌گیری و شات کریت یا بتن پاشی انجام می‌شود که هر کدام می‌تواند مزیت‌های خاص خود را داشته باشد.

آب‌بندی در ساخت استخر

از دیگر مراحل ساخت استخر که بیشتر در استخرهای بتنی اهمیت بیشتری دارد آب‌بندی است. این مرحله با استفاده از روش‌های عایق‌کاری انجام می‌شود و از نفوذ و نشتی آب کاملاً جلوگیری می‌شود. آب‌بندی استخرها باید به خوبی انجام شود در غیر این صورت ممکن است که مشکلات مختلف و خسارت‌های متعددی ایجاد شود.

نما و سرامیک کاری استخر

سرامیک کاری استخرها از جمله آخرین مراحل ساخت به شمار می‌روند و در این مرحله می‌توان از سرامیک‌های مختلفی با رنگ‌های متنوع استفاده کرد. سرامیک کاری نیز یکی از کارهای تخصصی است و لازم است که حتماً توسط نیروهای متخصص انجام شود.

تجهیزات مورد استفاده در ساخت استخر

نصب سیستم‌های استخر و آبگیری

بعد از انجام تمامی مراحل گفته شد و لوله آب، سیم‌کشی و … باید سیستم‌های استخر نصب و راه‌اندازی شود که شامل مواردی همچون سیستم تصفیه استخر و جکوزی، سیستم تهویه استخر، سیستم گرمایش محیط استخر، و سیستم تصفیه شیمیایی و میکروبی آب استخر، سیستم هوشمند الکتریکال استخر و … هستند. بعد از نصب تمامی سیستم‌های مورد نیاز در استخرها نوبت به آبگیری می‌رسد و در پایان استخر امکان استفاده را خواهد داشت.

مهم‌ترین تجهیزات در ساخت استخرها

برای ساختن استخرها همانند انواع پروژه‌های ساخت‌وساز دیگر لازم است که از تجهیزات مختلفی استفاده شود که مهم‌ترین آنها شامل انواع لوله و اتصالات، بتن، آرماتور، انواع الکتروموتورها، انواع مبدل‌های حرارتی، انواع فیلترها، پمپ‌های تصفیه، سختی گیر آب استخر، پمپ تزریق کلر و … هستند. در مقاله‌ای با عنوان بوشن چیست اطلاعات دقیقی در مورد بوشن ها و سایر اتصالات پرداخته شده که می‌تواند مفید و خواندنی باشد.

جمع‌بندی نهایی

ساخت استخر همانند انواع پروژه‌های دیگر دارای مراحل مختلفی است که باید به صورت اصولی انجام شوند تا نتیجه کار قابل قبول باشد. مکان‌یابی، طراحی اولیه، گودبرداری، تسطیح کف، آرماتوربندی، لوله‌کشی و سیم‌کشی و بتن‌ریزی نهایی از مهم‌ترین مراحل ساخت استخرها هستند. در ساختن استخرها از تجهیزات و مصالح مختلفی استفاده می‌شود که مهم‌ترین آنها لوله و اتصالات، آرماتور، پمپ‌ها، فیلترهای تصفیه، مبدل‌های حرارتی و … هستند.

جدیدترین مقالات

لوله اسپیرال

لوله اسپیرال چیست؟

لوله‌ها از تنوع بالایی از نظر جنس، اندازه و ابعاد، نحوه تولید، ضخامت، کاربرد، استانداردها و … برخوردارند و هرکدام …

لوله لنس

لوله لنس چیست؟

لوله به عنوان یکی از کاربردی‌ترین تجهیزات در تاریخ بشریت شناخته می‌شود که قدمت و تاریخچه استفاده از آن به …

وزن لوله کاروگیت

نحوه محاسبه وزن لوله کاروگیت

لوله‌های پلیمری از جمله لوله‌هایی هستند که به واسطه داشتن ویژگی‌های منحصربه‌فردی همچون وزن کم، طول عمر بالا، قیمت مناسب، …

گریدهای پلی اتیلن

گریدهای پلی اتیلن چیست ؟

مواد پلیمری در دنیای مدرن امروزی جایگاه ویژه‌ای داشته و مصارف صنعتی، نیمه صنعتی و غیر صنعتی متعددی دارند. یکی …

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات