وینو پلاستیک
LANGUAGE

عوامل تأثیر گزار بر قیمت لوله و اتصالات پلی اتیلن

ما به شما در بهبود عملکرد پروژه کمک می کنیم

فهرست مطالب

امروزه انواع مختلفی از لوله و اتصالات از نظر جنس، کاربردها، ابعاد و اندازه و … در دسترس هستند و هر کدام می‌توانند در صنایع مختلفی استفاده شوند. لوله و اتصالات پلی‌اتیلن از جمله کاربردی‌ترین لوله و اتصالاتی هستند که می‌توانند در صنایع مختلفی همچون آب و فاضلاب، کشاورزی، نفت و گاز و … استفاده شوند.

این تجهیزات نیز همانند انواع لوله و اتصالات دیگر می‌توانند در دسته‌بندی‌های متفاوتی وجود داشته باشند و طبیعتاً قیمت آنها نیز می‌تواند تحت تأثیر فاکتورها و عوامل مختلفی قرار داشته باشد. در ادامه مطلب به بررسی مهم‌ترین عوامل تأثیر گزار بر قیمت لوله و اتصالات پلی اتیلن پرداخته خواهد شد.

 

ویژگی‌ها و کاربردهای لوله و اتصالات پلی اتیلن

در حقیقت پلی اتیلن یک ماده پلیمری است که از واحدهای اتیلن تشکیل شده و به عنوان یکی از مشتقات نفتی در تولید تجهیزات مختلفی به کار می‌رود. پلی اتیلن امروزه در گریدهای مختلفی وجود داشته و لوله و اتصالاتی که با این ماده تولید می‌شوند به دلیل داشتن ویژگی‌های منحصربه‌فردی همچون وزن سبک، مقاومت عالی در برابر فشار، ضربه، خوردگی و نور خورشید، قیمت مناسب، جمع شوندگی راحت و … در صنایع مختلفی همچون آب و فاضلاب، برق و مخابرات، نفت و مواد شیمیایی، گاز، کشاورزی و …کاربردهای متعددی دارند.

 

قیمت لوله و اتصالات پلی اتیلن

تنوع و تعدد بالای لوله و اتصالات تولید شده با ماده پلیمری پلی اتیلن باعث شده است که نتوان قیمت مقطوع و دقیقی بری آنها عنوان کرد. در اصل عوامل و پارامترهای مختلفی می‌توانند بر روی قیمت این تجهیزات تأثیر داشته باشند و مهم‌ترین آنها به شرح زیر خواهند بود.

 

افزایش نرخ ارز و تاثیر بر قیمت لوله و اتصالات پلی اتیلن

 

نوع مواد اولیه و گرید بندی آن

همان‌طور که گفته شد امروزه برای تولید انواع لوله و اتصالات پلی‌اتیلنی از مواد اولیه با گریدهای مختلفی استفاده می‌شود. به صورت کلی مواد اولیه پلی‌اتیلن در 4 گرید اصلی شامل PE 40، PE63، PE80 و PE100 در دسترس هستند و هر کدام از آنها می‌توانند ویژگی‌ها و مزیت‌های خاص خود را داشته باشند.

در اصل هرچه گرید پلی‌اتیلن بیشتر باشد خواص مطلوب ماده اولیه بیشتر خواهد بود و محصولات آن از کیفیت بالاتری نیز برخوردار خواهند بود. لوله و اتصالاتی که با پلی‌اتیلن PE100 تولید می‌شوند از کیفیت بسیار بالایی برخوردارند و استفاده از آنها امروزه بسیار همه‌گیر شده است و طبیعتاً این محصولات در مقایسه با سایر لوله و اتصالات پلی‌ اتیلنی قیمت بیشتری دارند.

درصد خلوص مواد اولیه

از دیگر عوامل تأثیر گزار بر قیمت لوله و اتصالات پلی اتیلن می‌تواند به میزان خلوص مواد اولیه آنها اشاره کرد. همان‌طور که گفته شده پلی اتیلن در 4 گرید مختلف وجود دارد اما برای تولید لوله و اتصالات از مواد افزودنی دیگری همچون مستر بچ استفاده می‌شود.

هرچقدر که میزان خلوص مواد اولیه لوله پلی اتیلن بیشتر باشد قطعاً از قیمت بیشتری نیز برخوردار خواهد بود. همچنین تعدادی از شرکت‌ها و برندهای تولیدکننده از مواد بازیافتی به عنوان افزودنی استفاده می‌کنند و این می‌تواند در تعیین قیمت نهایی محصول نقش مؤثری داشته باشند.

نرخ ارز و نوسانات آن

می‌توان با قطعیت عنوان کرد که نوسانات نرخ ارز و دلار می‌تواند بر روی قیمت هر نوع محصولی در بازارهای مختلف نقش داشته باشد. از آنجایی که بسیاری از مواد اولیه، تجهیزات خط تولید و … از کشورهای خارجی وارد کشور می‌شوند و برای واردات آنها نیاز به مبادلات ارزی خواهد بود، قیمت دلار و ارز می‌تواند نقش ویژه‌ای بر روی قیمت نهایی محصولات داشته باشد. در مقاله دیگری از سایت وینوپلاستیک تحت عنوان تأثیرات ناشی از افزایش دلار در بازار لوله و اتصالات به بررسی کامل اثرات نرخ دلار بر روی بازار لوله و اتصالات پرداخته شده که مطالعه آن خالی از لطف نیست.

ویژگی‌های فیزیکی و مشخصات تجهیزات

ویژگی‌های فیزیکی، مکانیکی و شیمیایی محصولات از دیگر عوامل تأثیر گزار بر قیمت لوله و اتصالات پلی اتیلن می‌باشند. در حقیقت هر کدام از انواع لوله و ها و اتصالات می‌توانند ویژگی‌های منحصربه‌فردی داشته باشند و هر کدام از این ویژگی‌ها نیز می‌توانند به صورت مستقیم بر روی قیمت لوله و اتصالات مؤثر باشند. از جمله مهم‌ترین ویژگی‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ابعاد و اندازه لوله و اتصالات و همچنین میزان ضخامت آن (محصولات پلی اتیلن از نظر سایز به دو دسته اصلی شامل دسته A که پلی اتیلن سبک LDPE از سایز ۱۶ تا ۳۲ میلی‌متری و دسته B که پلی اتیلن سنگین HDPE از سایز ۱۶ تا ۱۲۰۰ میلی‌متر است می‌باشند).
  • میزان مقاومت لوله و اتصالات پلی اتیلن در برابر فشار
  • میزان مقاومت محصولات در برابر نور خورشید
  • میزان مقاومت تجهیزات در برابر مواد شیمیایی، حرارت، پوسیدگی و …

 

قیمت لوله و اتصالات پلی اتیلن

 

برند و شرکت تولیدکننده

یکی دیگر از مهم‌ترین پارامترهایی که می‌تواند در تعیین قیمت نهایی محصولات پلی اتیلن مؤثر باشد برند و شرکت سازنده است. امروزه شرکت‌های متعددی وجود دارند که همانند لوله و اتصالات upvc در حوزه تولید محصولات پلی اتیلنی فعالیت دارند.

هر کدام از این شرکت‌ها محصولات خود را با ویژگی‌های مختلفی تولید کرده و همین امر باعث می‌شود که قیمت‌ها نیز متفاوت باشد.

کیفیت تولید محصولات

یکی دیگر از مهم‌ترین عوامل تأثیر گزار بر قیمت لوله و اتصالات پلی اتیلن کیفیت تولید آنها است. به صورت کلی محصولاتی که از کیفیت بالایی برخوردار باشند مورد تائید استانداردهای مختلف بوده، از مواد اولیه باکیفیتی در آنها استفاده شده و در نهایت از ضمانت و گارانتی بلندمدتی برخوردار هستند. هر چقدر کیفیت لوله و اتصالات پلی اتیلن بیشتر باشد می‌تواند قیمت بیشتری نیز داشته باشد.

در کنار تمامی موارد ذکر شده فاکتورهای دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند بر روی قیمت لوله و اتصالات و حتی لوله pvc مؤثر باشند که مهم‌ترین آنها شامل مواردی همچون هزینه‌های خطوط تولید و انرژی، تنوع و تعدد و همچنین میزان عرضه و تقاضا، حجم و مقداری خریداری شده،  هزینه‌های حمل و نقل و … هستند.

 

جمع‌بندی نهایی

لوله و اتصالات پلی اتیلن از جمله تجهیزاتی هستند که به دلیل داشتن قیمت مناسب، وزن کم، مقاومت بالا، طول عمر زیاد، نصب و اجرا و حمل و نقل راحت و … کاربردهای صنعتی متعددی دارند. از مهم‌ترین عوامل تأثیر گزار بر قیمت لوله و اتصالات پلی اتیلن می‌توان به گرید بندی مواد اولیه و درجه خلوص آنها، قیمت ارز و نوسانات آن، برند و شرکت تولیدکننده، ویژگی‌های فیزیکی، مکانیکی و شیمیایی محصولات، استاندارد و کیفیت تولید و … اشاره کرد.

جدیدترین مقالات

لوله صنعتی چیست , کاربرد , روش استعلام قیمت روز

لوله صنعتی چیست + کاربرد + روش استعلام قیمت روز

لوله صنعتی یکی از محصولات فولادی است که در صنایع مختلف، به‌خصوص صنایع بزرگی مانند نفت و گاز کاربردهای فراوانی …

تجهیزات آبیاری چیست؛ آشنایی با انواع تجهیزات آبیاری و کاربرد آن

تجهیزات آبیاری چیست؛ آشنایی با انواع تجهیزات آبیاری و کاربرد آن

کشاورزی یکی از قدیمی‌ترین فعالیت‌های بشر است که امروزه با کمبود منابع طبیعی مانند آب، روش‌های انجام آن با تغییرات …

ریختن اسید در چاه فاضلاب چه خطراتی دارد؟

ریختن اسید در چاه فاضلاب چه خطراتی دارد؟

اگرچه لوله‌کشی آب و فاضلاب در ساختمان‌های امروزی باعث ایجاد آسایش، راحتی و آرامش افراد شده و انجام بسیاری از …

نحوه نصب لوله برق به همراه انواع روش‌های لوله‌کشی برق

نحوه نصب لوله برق به همراه انواع روش‌های لوله‌کشی برق

لوله‌کشی برق ساختمان یکی از مهم‌ترین مراحل ساخت‌وساز و اولین گام در اجرای تأسیسات برقی است. در حقیقت لوله‌کشی برق …

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات