وینو پلاستیک
LANGUAGE

لوله دریپردار چیست و چه انواعی دارد؟

ما به شما در بهبود عملکرد پروژه کمک می کنیم

فهرست مطالب

لوله‌ها از جمله تجهیزات بسیار کاربردی هستند که برای انتقال سیالات مختلف از نقطه‌ای به نقطه دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند. کشف و اختراع لوله به عنوان یکی از بزرگ‌ترین نقاط عطف زندگی بشریت شناخته می‌شود و با پیشرفت علوم و تکنولوژی‌های مختلف از تنوع بالایی برخوردارند. لوله‌های پلیمری امروزه جایگاه ویژه‌ای در صنایع مختلف پیدا کرده و می‌توانند انواع مختلفی داشته باشند. لوله‌های پلی‌اتیلن از جمله کاربردی‌ترین لوله‌های پلیمری هستند که انواع مختلفی داشته و می‌توانند در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار بگیرند. لوله دریپردار از جمله لوله‌های پلی‌اتیلن است که به منظور مدیریت مصرف آب در صنعت کشاورزی طراحی شده و بسیار مورد توجه قرار گرفته است. در ادامه این مطلب از وینوپلاستیک به بررسی انواع لوله دریپردار، ویژگی‌ها و کاربردهای آن‌ها پرداخته خواهد شد.

انواع لوله درپیردار

لوله دریپردار چیست؟

لوله‌های دریپردار در حقیقت نوعی از لوله‌های پلی‌اتیلنی هستند که مجهز به قطره‌چکان هستند. این لوله‌ها معمولا از جنس پلی‌اتیلن نرم یا LDPE هستند و انعطاف‌پذیری بسیار خوبی داشته و قطره‌چکان‌های استوانه‌ای شکل در داخل آن‌ها گنجانده شده است. قطره‌چکان‌هایی که در این لوله‌ها قرار داده شده‌اند دارای صافی و درزهایی هستند که آب را تصفیه کرده و در اختیار گیاه قرار می‌دهند. این لوله‌ها در حقیقت برای توپوگرافی‌های نامنظم طراحی و تولید شده‌اند و مشکلاتی همچون درآمدن قطره‌چکان به دلایلی همچون انبساط و انقباض و … نخواهند داشت.

انواع لوله دریپردار

لوله قطره‌چکان دار یا دریپردار همانند لوله پلیکا و سایر لوله‌های پلیمری می‌تواند بر اساس فاکتورهای مختلفی دسته بندی شده و انواع مختلفی داشته باشد.

 • این لوله‌ها از نظر سایز در دو سایز 16 و 20 میلی‌متری تولید می‌شوند و هر کدام می‌توانند دبی متفاوتی داشته باشند و مقدار مشخصی آب از خود عبور بدهند.
 • از نظر تعداد و فاصله قرار گرفتن قطره‌چکان‌ها نیز این لوله‌ها می‌توانند انواع مختلفی داشته باشند و معمولا قطره‌چکان‌ها در فواصل 15، 20 و 30 سانتی از هم قرار می‌گیرند.
 • از نظر میزان فشار نیز این لوله‌ها می‌توانند به دو دسته اصلی فشار ثابت (pc) و فشار متغییر (npc) تقسیم شوند.
 • از نظر ضخامت نیز این لوله‌ها می‌توانند انواع مختلفی داشته باشند و در ضخامت‌های مختلفی از 1 تا 1.5 میلی‌متر وجود داشته باشند.
 • از نظر نحوه طراحی نیز این لوله‌ها می‌توانند انواع مختلفی داشته باشند. رایج‌ترین لوله‌های دریپردار لوله‌های سری PC سردریپ هستند که دریپرهای آن به‌گونه‌ای طراحی شده که حتی در مسیرهای ناهموار و غیر مسطح و تحت تغییرات فشار مانند یک رگلاتور عمل کرده و همواره میزان آبدهی در تمامی سطح لوله به‌صورت یکسان و یکنواخت تنظیم خواهد بود. از دیگر انواع لوله‌های تریپردار می‌توان به قطره‌چکان‌های ساده، انواع قطره‌چکان‌های روی خطی و … اشاره کرد که هر کدام ویژگی‌ها و مزیت‌های مختلفی دارند

مزایای لوله دریپردار

لوله‌های قطره‌چکان دار یا دریپردار همانند لوله فشاری و انواع لوله‌های دیگر می‌توانند مزیت‌های متعددی داشته باشند که مهم‌ترین آن‌ها شامل موارد زیر هستند:

 • این لوله‌ها از مکانیسم خودشویندگی برخوردارند که امکان شستشوی قطره‌چکان در ابتدا و در طی فرآیند آبیاری را فراهم می‌کند.
 • این لوله‌ها باعث می‌شوند که آبیاری در شیب‌های تند به صورت یکنواخت انجام شود.
 • این لوله‌ها قابلیت استفاده در سیستم‌های قطره‌ای روی سطحی و زیرسطحی را دارند و دارای وسیع‌ترین دامنه تنظیم فشار در صنعت آبیاری هستند.
 • از این لوله‌ها می‌توان برای آبیاری دائمی محصولات مانند تاکستان‌ها، باغ‌ها، کشت‌های ردیفی و … استفاده کرد.
 • از آنجایی که این لوله‌ها دارای قابلیت PC هستند استفاده از آن‌ها در اراضی ناهموار، شیب‌دار و یا موج‌دار باعث جبران افت فشار می‌شود.
 • این لوله‌ها می‌توانند مقاومت بالایی در برابر اشعه ماوراءبنفش، تغییرات دمایی و شرایط مختلف آب و هوایی داشته باشند.
 • از انعطاف‌پذیری بالایی برخوردار بوده و وزن کمی دارند
 • طول عمر بسیار زیادی داشته و می‌توانند صرفه اقتصادی بالایی داشته باشند.
 • قابلیت اجرا با کلیه اتصالات فشاری را داشته و نصب و اجرای آن‌ها کار ساده‌ای است.

مزایای لوله درپیردار

مهم‌ترین کاربردهای لوله دریپردار

لوله‌های قطره‌چکان دار همانند انواع لوله فاضلاب ساختمان و لوله‌های پلیمری دیگر به واسطه ویژگی‌ها، قابلیت‌ها و مشخصات منحصربه‌فردی که دارند می‌توانند کاربردهای متعددی داشته باشند. از مهم‌ترین کاربردهای این لوله‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • از این لوله‌ها می‌توان برای آبیاری زمین‌های غیر مسطح و ناهموار استفاده کرد
 • این لوله‌ها به دلیل تنظیم میزان آبدهی و آبیاری از رشد و رویش علف‌های هرز در مراتع کشاورزی جلوگیری می‌کنند و می‌توانند کاربردی مشابه سموم علف‌کش داشته باشند.
 • از این لوله‌ها می‌توان برای آبیاری بهینه درختان استفاده کرد
 • برای آبیاری محصولاتی که به صورت ردیفی کشت می‌شوند به کار می‌روند.

قیمت لوله دریپردار

از آنجایی که لوله قطره چکان دار از تنوع و تعدد بالایی برخوردار است قیمت آن نیز می‌تواند تحت تأثیر فاکتورهای مختلفی قرار داشته باشد. از مهم‌ترین فاکتورهای مؤثر بر قیمت این لوله‌ها می‌توان به نوع مواد اولیه لوله، سایز و ابعاد لوله، میزان ضخامت، میزان تحمل فشار، ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی، قیمت ارز و نوسانات آن، متراژ و حجم لوله خریداری شده، کاربردهای لوله و کیفیت تولید، برند و شرکت تولید کننده، استانداردهای تولید و مدت زمان گارانتی و … اشاره کرد.

جمع‌بندی نهایی

لوله دریپردار نوعی از لوله‌های پلی‌اتیلنی است که مجهز به قطره‌چکان بوده و از جنس پلی‌اتیلن نرم یا LDPE می‌باشد. این لوله از تنوع و بالایی از نظر سایز، ضخامت، میزان تحمل فشار، نحوه طراحی و … برخوردار است و می‌تواند کاربردهای متعددی در صنعت کشاورزی و باغداری داشته باشند.

جدیدترین مقالات

علت برگشت آب از لوله فاضلاب لباسشویی

8 علت برگشت آب از لوله فاضلاب لباسشویی به همراه راه حل

تقریبا تمام لباسشویی‌های جدیدی که از فناوری‌های نوین در ساخت‌شان استفاده شده است؛ دو ورودی آب گرم و سرد دارند …

باز كردن گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه

10 روش باز كردن گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه {علت و رفع بالا زدگی}

گرفتگی لوله‌هایی که شبکه آبرسانی یا فاضلاب ساختمان را تشکیل می‌دهند؛ یکی از بدترین تجربیات هر صاحب‌خانه‌ای است. اما معمولا …

استفاده از زانو در لوله کشی برق

انواع زانویی و نحوه استفاده از زانو در لوله کشی برق

اجرای سیستم برق‌کشی در هر ساختمانی، چه سازه‌هایی که کاربری مسکونی دارند و چه ساختمان‌های صنعتی و اداری نیاز به …

لوله برق پلی آمید

لوله برق پلی آمید چیست؟

لوله برق پلی آمید به نوعی لوله انعطاف‌پذیر گفته می‌شود که برای محافظت از سیم‌ها و کابل‌هایی که برای اجرای …

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات