وینو پلاستیک
LANGUAGE

لوله‌های لی فلت و لوله‌های نخ دار چیست؟

ما به شما در بهبود عملکرد پروژه کمک می کنیم

فهرست مطالب

لوله‌ها از جمله تجهیزات بسیار کاربردی هستند که امروزه در بسیاری از صنایع به کار می‌روند و وظیفه اصلی آنها انتقال سیالات مختلف از نقطه‌ای به نقطه دیگر است. امروزه انواع مختلفی از لوله‌ها با ویژگی‌ها، قابلیت‌ها و کاربردهای مختلف وجود دارند و هر کدام از آنها می‌توانند از موادی همچون فلزات، پلیمرها، پلاستیک‌ها و … تولید شوند. لوله‌های لی فلت و لوله‌های نخ دار از جمله لوله‌های پراستفاده‌ای هستند که در تولید آنها از پلی‌اتیلن و الیاف پلی‌استر استفاده می‌شود و در صنایع مختلف استفاده می‌شوند. در ادامه مطلب به بررسی بیشتر لوله‌های لی فلت و لوله‌های نخ دار، ویژگی‌ها و مشخصات و همچنین کاربردهای آنها پرداخته می‌شود.

لوله لی فلت چیست؟

لوله‌های لی فلت نوعی از لوله‌های پلیمری هستند که با نام لوله‌های هیدروفلکس و هیدروفلوم نیز شناخته می‌شوند و از انعطاف‌پذیری بالایی برخوردارند. این لوله‌ها در حقیقت از جنس پی وی سی یا پلی‌اتیلن هستند و در ساختار آنها از الیاف‌های پلی‌استر نیز استفاده شده است تا استحکام آن بیشتر شود. استفاده از لوله و اتصالات شاخه‌ای یا کلافی پی وی سی و پلی‌اتیلن می‌تواند مشکلاتی همچون وزن بالا، سختی حمل‌ونقل و انبارش، اجرای سخت، زمان‌بر و پرهزینه، عدم امکان جمع‌آوری و … داشته باشند به همین دلیل استفاده از لوله‌های لی فلت می‌تواند مزایای متعددی داشته باشد.

 

لوله‌ نخ دار

 

لوله نخ دار چیست؟

لوله‌های نخ دار در حقیقت همان لوله‌های لی فلت هستند با این تفاوت که در ساختار آنها به جای الیاف پلی‌استر از نخ استفاده شده است. این لوله‌ها نیز می‌توانند کاربردهای مشابهی همچون لوله‌های لی فلت داشته باشند و همانند لوله و اتصالات upvc در برابر نور خورشید، پوسیدگی ناشی از مواد شیمیایی و … مقامت بسیار خوبی دارند.

مزایا لوله‌های لی فلت و لوله‌های نخ دار

لوله‌های لی فلت و لوله‌های نخ دار با توجه به جنس و مواد تشکیل دهنده می‌توانند مزیت‌های و معایب مختلفی در مقایسه با لوله و اتصالات فاضلاب ساختمان و انواع لوله و اتصالات دیگر داشته باشند. از جمله مهم‌ترین مزیت‌های این لوله‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

استحکام و مقاومت بالای

این لوله با توجه به نوع مواد تشکیل دهنده‌ای که دارند از استحکام بسیار خوبی برخوردارند و با توجه به آنکه الیاف‌های پلی‌استر و نخی آنها به صورت تار و پود عمود بر هم هستند می‌توانند در برابر فشار و عوامل بیرونی مقاومت خوبی داشته باشند.

اجرای آسان و قابلیت استفاده مجدد

وزن کم و انعطاف‌پذیری بالای این لوله‌ها باعث می‌شود که اجرای آنها بسیار ساده باشد و می‌توان به راحتی آنها را جمع کرده و دوباره از آن استفاده کرد. وزن این لوله‌ها تقریباً نصف لوله‌های پلی‌اتیلن است در حالی که مقاومت و استحکام مشابهی دارند. با توجه به انعطاف‌پذیری عالی این لوله‌ها، انبار کردن آنها بسیار ساده‌تر از لوله‌های پی وی سی و پلی‌اتیلن باشد و به فضای بسیار کمی نیاز دارند.

 

لوله‌های نخ دار

 

مقاومت در برابر نور خورشید و عوامل محیطی

یکی دیگر از مهم‌ترین مزیت‌های لوله‌های لی فلت و نخ دار مقاومت آنها در برابر نور آفتاب و اشعه UV است و می‌توانند در برابر مواد شیمیایی و خوردگی نیز به خوبی مقاومت کنند. این لوله‌ها در برابر عوامل محیطی مانند ضربه، فشار و … به خوبی مقاومت می‌کنند.

سازگاری با محیط زیست و آب‌بندی مناسب

همان‌طور که گفته شد لوله‌های لی فلت از جمله لوله‌هایی هستند که دارای قابلیت بازیافت هستند و هیچ‌گونه آسیبی به محیط زیست وارد نخواهند کرد. همچنین این لوله‌ها به دلیل انعطاف‌پذیری بی‌نظیری که دارند می‌توانند به راحتی آب‌بندی شوند

طول عمر بالا و عدم رسوب

مواد اولیه تشکیل دهنده لوله‌های لی فلت از پی وی سی، پلی‌اتیلن و پل استر هستند به همین دلیل طول عمر این لوله‌ها همانند طول عمر لوله PVC قابل توجه بوده و می‌توانند ده‌ها سال استفاده شوند. این لوله‌ها به دلیل داشتن سطح داخلی صاف دچار رسوب نمی‌شوند و هیچ‌گونه اصطکاکی نیز برای جریان سیالات ایجاد نخواهند کرد.

مقاومت بهتر در مقابل ضربه قوچ

افزایش فشار و موجی که در زمان تغییر ناگهانی مسیر سیالات در لوله‌ها ایجاد می‌شوند با نام ضربه قوچ شناخته می‌شوند و انعطاف‌پذیری بالای لوله‌های لی فلت و نخ دار باعث می‌شود که در برابر این ضربه مقاومت خوبی داشته باشند و دچار آسیب نشوند. این لوله ها همچنین در مقایسه با لوله های پلی اتیلن و پی وی سی می توانند مقرون‌به‌صرفه‌تر باشند و از قمیت کمتری برخوردار هستند.

 

لوله لی فلت

 

کاربردهای لوله‌های لی فلت و لوله‌های نخ دار

با توجه به ویژگی‌ها و مشخصات منحصربه‌فردی که لوله‌های لی فلت و نخ دار دارند می‌توانند کاربردهای متعددی داشته باشند. از جمله مهم‌ترین کاربردهای این لوله‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده در سیستم‌های انتقال و توزیع آب
 • استفاده در صنعت کشاورزی و آبیاری زمین‌ها و مزارع
 • استفاده در معادن و تأسیسات صنعتی
 • استفاده در صنایع مختلف مانند پتروشیمی، نفت و گاز
 • استفاده در آتش‌نشانی و …

نحوه نگهداری و انبار لوله‌های لی فلت

برای مراقبت و نگهداری از لوله‌های لی فلت همانند لوله و اتصالات استنلس استیل باید به نکات و فاکتورهای مختلفی توجه داشته که مهم‌ترین آنها شامل موارد زیر هستند:

 • از اتصالات مناسب برای استفاده از این لوله‌ها استفاده شود.
 • از وارد شدن ضربه به این لوله‌ها در زمان حمل و جابجایی پرهیز شود
 • حتماً از پانچر مختص لی فلت برای نصب اتصالات قطره‌ای استفاده شود
 • لی‌فلت‌ها نباید زیر خاک دفن شوند و حتماً باید بر روی زمین کشاورزی قرار بگیرند.
 • انتهای این لوله‌ها نباید گره زده شوند و برای مسدود کردن آنها باید از کپ یا گیره انتهایی استفاده شود.
 • در زمان انبار کردن لوله‌ها حتماً باید به خوبی شستشو شده و تمیز گردند و هیچ‌گونه مایعاتی داخل لوله‌ها باقی نباشد.
 • جمع‌کردن این لوله‌ها باید به صورت رولی باشد.

جمع‌بندی نهایی

لوله‌های لی فلت و لوله‌های نخ دار از جمله لوله‌هایی هستند که از جنس پی وی سی یا پلی‌اتیلن هستند و در ساختار آنها از الیاف پلی‌استر و نخ برای افزایش استحکام آنها استفاده شده است. این لوله‌ها به دلیل وزن کم، مقاومت و استحکام عالی، طول عمر بالا، عدم خوردگی، سازگاری با محیط زیست و … کاربردهای متعددی در صنایع کشاورزی، نفت و گاز، پتروشیمی، آتش‌نشانی و … دارند.

 

جدیدترین مقالات

علت برگشت آب از لوله فاضلاب لباسشویی

8 علت برگشت آب از لوله فاضلاب لباسشویی به همراه راه حل

تقریبا تمام لباسشویی‌های جدیدی که از فناوری‌های نوین در ساخت‌شان استفاده شده است؛ دو ورودی آب گرم و سرد دارند …

باز كردن گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه

10 روش باز كردن گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه {علت و رفع بالا زدگی}

گرفتگی لوله‌هایی که شبکه آبرسانی یا فاضلاب ساختمان را تشکیل می‌دهند؛ یکی از بدترین تجربیات هر صاحب‌خانه‌ای است. اما معمولا …

استفاده از زانو در لوله کشی برق

انواع زانویی و نحوه استفاده از زانو در لوله کشی برق

اجرای سیستم برق‌کشی در هر ساختمانی، چه سازه‌هایی که کاربری مسکونی دارند و چه ساختمان‌های صنعتی و اداری نیاز به …

لوله برق پلی آمید

لوله برق پلی آمید چیست؟

لوله برق پلی آمید به نوعی لوله انعطاف‌پذیر گفته می‌شود که برای محافظت از سیم‌ها و کابل‌هایی که برای اجرای …

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات