وینو پلاستیک
LANGUAGE

لوله پلی اتیلن فاضلابی

ما به شما در بهبود عملکرد پروژه کمک می کنیم

فهرست مطالب

لوله‌های پلی اتیلنی از جمله انواع لوله‌های پلیمری هستند که امروزه در صنایع مختلف به کار رفته و استفاده‌های متعددی دارند و می‌توانند بر اساس فاکتورها و پارامترهای مختلفی دسته‌بندی شوند. سایز، نوع مواد اولیه، ناحیه کاربری و … از مهم‌ترین فاکتورهای دسته‌بندی این لوله‌ها هستند. لوله پلی اتیلن فاضلابی نوعی لوله است که برای هدایت و انتقال انواع فاضلاب‌ها به کار رفته و می‌تواند انواع مختلفی داشته باشد. در ادامه این مطلب از وینو پلاستیک به بررسی کامل این لوله‌ها، انواع آن‌ها و همچنین مزایای و معایبی که دارند پرداخته خواهد شد.

لوله پلی اتیلن فاضلابی چیست؟

همان‌گونه که از نام آن پیداست لوله پلی اتیلن فاضلابی نوعی لوله پلیمری است که با هدف انتقال و جابجایی فاضلاب استفاده می‌شود. این لوله‌ها می‌توانند برای انتقال سیالات و فاضلاب‌های صنعتی، خانگی، روستایی و شهری و بین شهری به کار بروند. لوله‌های فاضلابی پلی اتیلن خانگی از ضخامت کمتری نسبت به لوله‌های فاضلاب شهری برخوردارند و ویژگی‌های فیزیکی و ساختاری آن‌ها نیز متفاوت است. لوله فاضلاب شهری با نام لوله‌ پلی اتیلن کاروگیت یا دوجداره نیز شناخته شده و از انعطاف‌پذیری بالایی برخوردار است و بسیار نفوذناپذیر می‌باشد. از مهم‌ترین ویژگی‌های لوله‌های پلی اتیلنی می‌توان به مفاهیم PN و SDR اشاره کرد که PN حداکثر فشار مجاز قابل تحمل توسط لوله و SDR نسبت قطر به ضخامت آن است. لوله‌های کاروگیت یا دو جداره تحت عنوان لوله پلی اتیلن فشار قوی نیز شناخته می‌شوند و می‌توانند فشارهای بالا را به خوبی تحمل کرده و کاربردهای صنعتی داشته باشند.

لوله پلی اتیلن برای فاضلاب خانگی

انواع لوله پلی اتیلن فاضلابی

لوله‌های پلی اتیلن فاضلابی همانند لوله و اتصالات UPVC می‌توانند بر اساس فاکتورهای مختلفی دسته‌بندی شده و انواع مختلفی داشته باشند. به صورت کلی این لوله‌ها به دو دسته خانگی و شهری تقسیم می‌شوند اما از نظر کاربرد می‌توان آن‌ها را در 3 دسته اصلی تقسیم‌بندی کرد و هر کدام از آن‌ها می‌توانند کاربردها و قابلیت‌های متعددی داشته باشند.

 • لوله‌های LDPE که در حقیقت لوله‌های تحت فشار هستند و دارای خاصیت ارتجاعی بالایی می‌باشند. این لوله‌ها از پایداری مکانیکی و استحکام تحت تنش کششی مشخص برخوردار بوده و از سه لایه تشکیل شده‌اند و برای انتقال مایعات با فشار حداکثر 3 مگاپاسکال مناسب خواهند بود.
 • لوله‌های HDPE که قادرند تا دمای 50- درجه سانتی گراد را تحمل کنند و برای انتقال فاضلاب بسیار مناسب هستند.
 • لوله‌های کاروگیت که معمولاً برای انتقال فاضلاب‌های فضای باز استفاده می‌شوند و از ساختاری دو لایه تشکیل می‌شوند. این لوله‌ها معمولاً از پلی اتیلن گرید PE-80 یا PE-63 ساخته می‌شوند.

مزایای لوله پلی اتیلن فاضلابی

هر کدام از انواع لوله‌های پلیمری می‌توانند مزیت‌های متعددی داشته باشند و لوله‌های فاضلابی نیز از این قاعده مستثنی نیستند. از جمله مهم‌ترین مزیت‌های لوله پلی اتیلن فاضلابی می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • این لوله‌ها معمولاً طول زیادی دارند و این باعث می‌شود که مشکلاتی همچون نیاز به اتصالات، هزینه‌های اضافی و خطر نشتی کاهش پیدا کند.
 • این لوله‌ها از مقاومت بالایی در برابر مواد شیمیایی و خوردگی‌ها برخوردارند و می‌توانند در عملیات‌های مختلفی همچون زهکشی، فاضلاب، انتقال مواد شیمیایی و معدنی و … به کار بروند.
 • لوله‌های پلی اتیلن فاضلابی می‌توانند مقاومت بالایی در برابر آسیب‌های خارجی، فشارها، ضربات و … داشته باشند و طول عمر آن‌ها می‌تواند تا 100 سال نیز برسد.
 • نصب و استفاده از این لوله‌ها راحت بوده و می‌توان از آن‌ها در بالای زمین استفاده کرد به همین دلیل اختلالات زیست محیطی در برنامه‌های تأمین آب، فاضلاب، مخابرات و گاز کاهش می‌یابد.
 • این لوله‌ها از انعطاف‌پذیری بالایی برخوردارند و می‌توانند در برابر نوسانات فشار، ارتعاشات، تنش‌های ناشی از حرکت زین، فرونشست معادن، زلزله، فشارهای زیر دریا و … مقاومت بسیار خوبی داشته باشند.
 • لوله‌های پلی اتیلن فاضلاب می‌توانند ظرفیت بالایی داشته باشند و با توجه به آنکه اصطکاک کمی دارند دچار رسوب گرفتگی نخواهند شد.
 • این لوله‌ها می‌توانند در برابر عواملی همچون اشعه ماوراءبنفش، هوا و … مقاومت خوبی داشته باشند و برای تأسیسات بالای زمین بسیار مناسب هستند.
 • از دیگر مزایای این لوله‌ها قیمت مناسب و صرفه اقتصادی بالای آن‌ها است که می‌تواند در کاهش هزینه‌های پروژه‌های بزرگ بسیار مؤثر باشد.
 • این لوله‌ها از اتصالات بسیار مطمئن و محکمی برخوردارند و معمولاً با جوش یا با اتصالات محکم به هم متصل می‌شوند و درصد نشتی از آن‌ها و از خود لوله بسیار پایین خواهد بود.

انواع لوله پلی اتیلن برای فاضلاب

مهم‌ترین کاربردهای لوله پلی اتیلن فاضلابی

لوله‌های پلی اتیلن فاضلابی از جمله لوله‌های پلیمری و پلاستیکی هستند به همین دلیل علاوه بر جابجایی و انتقال فاضلاب‌های شهری و خانگی می‌توانند کاربردهای دیگری نیز داشته باشند. از مهم‌ترین استفاده‌های این لوله‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • استفاده برای انتقال فاضلاب‌های شهری و روستایی
 • انتقال فاضلاب‌های صنعتی
 • جمع‌آوری آب‌های سطحی
 • استفاده در شبکه‌های زهکشی
 • استفاده در صنعت کشاورزی و …

قیمت لوله پلی اتیلن فاضلاب

قیمت لوله پلی‌اتیلن همانند لوله خم سرد و انواع لوله‌های دیگر می‌تواند تحت تأثیر فاکتورها و پارامترهای مختلفی باشد به همین دلیل نمی‌توان نرخ مشخصی برای آن‌ها عنوان کرد. از مهم‌ترین فاکتورهایی که می‌توانند بر روی قیمت این لوله‌ها مؤثر باشند می‌توان به مواردی همچون نوع لوله، کاربرد و ناحیه کاربری آن، مشخصات فیزیکی و ساختاری مانند PN، SDR، سایز و …، گریدبندی مواد اولیه لوله، نرخ ارز و نوسانات آن، میزان عرضه و تقاضا، شرکت و برند تولید کننده، استانداردهای تولید و مدت زمان گارانتی و … اشاره کرد.

جمع‌بندی نهایی

لوله پلی اتیلن فاضلابی یکی از انواع لوله‌های پلیمری و پلاستیکی است که می‌تواند برای انتقال فاضلاب‌ها، زهکشی و … استفاده شود. این لوله‌ها از نظر سایز، ضخامت، تحمل فشار، نوع ماده اولیه، نوع کاربرد و … انواع مختلفی دارند و استفاده از آن‌ها مزیت‌های متعددی دارد. رایج‌ترین و بهترین لوله‌های پلی اتیلن فاضلابی شامل لوله‌های کاروگیت، لوله‌های LDPE و لوله‌های HDPE هستند که هر کدام می‌توانند ویژگی‌ها، قابلیت‌ها و کاربردهای متعددی داشته باشند.

 

جدیدترین مقالات

علت برگشت آب از لوله فاضلاب لباسشویی

8 علت برگشت آب از لوله فاضلاب لباسشویی به همراه راه حل

تقریبا تمام لباسشویی‌های جدیدی که از فناوری‌های نوین در ساخت‌شان استفاده شده است؛ دو ورودی آب گرم و سرد دارند …

باز كردن گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه

10 روش باز كردن گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه {علت و رفع بالا زدگی}

گرفتگی لوله‌هایی که شبکه آبرسانی یا فاضلاب ساختمان را تشکیل می‌دهند؛ یکی از بدترین تجربیات هر صاحب‌خانه‌ای است. اما معمولا …

استفاده از زانو در لوله کشی برق

انواع زانویی و نحوه استفاده از زانو در لوله کشی برق

اجرای سیستم برق‌کشی در هر ساختمانی، چه سازه‌هایی که کاربری مسکونی دارند و چه ساختمان‌های صنعتی و اداری نیاز به …

لوله برق پلی آمید

لوله برق پلی آمید چیست؟

لوله برق پلی آمید به نوعی لوله انعطاف‌پذیر گفته می‌شود که برای محافظت از سیم‌ها و کابل‌هایی که برای اجرای …

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات