گسترش زندگی شهرنشینی باعث اهمیت روزافزون شبکه‌های فاضلاب در چند دهه اخیر شده است. سیستم لوله‌کشی فاضلاب باید با استفاده از بهترین محصولات موجود طراحی و به کار گرفته شود، چرا که ارتباط مستقیمی با سلامتی جمعی مردم دارد. لوله و اتصالات کاروگیت در حال حاضر به عنوان یکی از محصولات محبوب بازار محسوب می‌شوند.

نصب و راه‌اندازی هر نوعی از سیستم لوله‌کشی باید بر اساس اطلاعات کافی صورت گیرد. از آنجا که بیشتر این لوله‌ها در فاصله‌ای مشخص از زیر زمین دفن می‌شوند، تعویض یا تعمیر آن‌ها با دردسرهای بسیار زیادی همراه خواهد بود. به همین خاطر باید لوله‌ای را انتخاب کنید که بتواند در برابر فشارهای وارد شده مقاومت کند و در همان حال طول عمر بالایی داشته باشد.

لوله کاروگیت چیست؟

لوله های کاروگیت (Corrugated Pipe) از ماده‌ای با نام پلی اتیلن ساخته می‌شوند که از جمله پلاستیک‌های سبک و بادوام به حساب می‌آید. از مشخصات ظاهری این لوله‌ها می‌توان به ظاهر مارپیچی و سطح داخلی زرد یا آبی رنگ اشاره کرد. این محصولات اغلب به عنوان لوله های غیرفشاری مورد استفاده قرار می‌گیرند که از نیروی گرانش زمین برای انتقال مواد بهره می‌برند.

سختی دیواره داخلی لوله های کاروگیت موجب جلوگیری از افت فشار در فواصل طولانی‌مدت خواهد شد. در هر صورت، این ویژگی در لوله‌کشی فاضلاب چندان مورد توجه قرار نمی‌گیرد، زیرا از نوع غیرفشاری هستند. اما این خاصیت باعث جلوگیری از چسبیدن توده و ضایعات مختلف به داخل لوله‌ می‌شود و به همین دلیلی هیچ تمیزکاری برای آن‌ها در آینده مورد نیاز نخواهد بود.

لوله-کاروگیت-چیست؟

مزایای لوله های کاروگیت

طول عمر بالا و سهولت در نصب اغلب به عنوان مهم‌ترین مشخصات لوله‌های مختلف به حساب می‌آیند که مستقیما بر هزینه‌های کلی پروژه تاثیر دارند. این موارد در مورد لوله پی وی سی نیز صادق هستند. برخی از مزایای لوله کاروگیت عبارت‌اند از:

 • ضریب اصطکاک بسیار پایین و حرکت روان‌تر مواد در داخل آن‌ها
 • مقاومت بالا در برابر خوردگی
 • دامنه وسیع دمایی در هنگام عملکرد
 • نصب آسان به دلیل انعطاف‌پذیری بالا
 • مقاومت زیاد اتصالات جوش داده شده به دلیل همگن بودن جنس لوله و اتصالات
 • رفتار مکانیکی بهتر در مقایسه با بسیاری از لوله‌های دیگر
 • مقاومت بالا در برابر سایش
 • وزن سبک و حمل و نقل آسان
 • قیمت مناسب و پایین آمدن هزینه‌های کلی پروژه

مزایای زیست محیطی لوله کاروگیت

لوله کاروگیت محتوای کربن کمتری در مقایسه با بسیاری از لوله‌های دیگر دارد. این یعنی ساخت، حمل و نقل و نصب آن‌ها به انرژی بسیار کمتری نیاز خواهد داشت. این لوله به عنوان محصولی بی‌اثر به حساب می‌آید که در هنگام تولید یا استفاده هیچ ماده سمی را به محیط زیست انتشار نمی‌دهد. همچنین این لوله‌ها همانند لوله یو پی وی سی دارای طول عمر بیش از ۵۰ سال بوده و به صورت کامل قابل بازیافت هستند.

انواع اتصال در لوله کاروگیت

اتصالات لوله کاروگیت اغلب به چهار صورت انجام می‌شوند:

 • جوش بات ولد (لب به لب): این نوع اتصال به عنوان اتصال حرارتی نیز شناخته می‌شوند. در این روش دمای لبه‌های دو لوله به بیش از ۲۰۰ درجه سانتیگراد رسیده و سپس بر روی هم فشرده می‌شوند تا به خوبی به هم بچسبند. این روش ممکن است که مشکلاتی را از لحاظ هم‌تراز شدن در خطوط طولانی انتقال فاضلاب به وجود آورد.
 • جوش اکستروژن: این روش برای جوش دادن لوله‌های با سایز بزرگ‌تر از ۸۰ سانتی‌متر به کار گرفته می‌شود. برای انجام جوش اکستروژن، لبه‌های دو لوله حرارت داده شده و سپس دستگاه اکسترودر مواد پلیمری مذاب را در میان آن‌ها تزریق می‌کند. این نوع از اتصالات مقاومت بالایی در برابر ضربه دارند.
 • جوش الکتروفیوژن: در این روش، لوله های کاروگیت در کنار یکدیگر قرار گرفته و صفحه الکتروفیوژن دور تا دور لوله‌ها پیچیده می‌شود. عبور جریان برق از بوبین‌های مقاومت حرارتی موجب گرم شدن پلاستیک‌های اطراف لوله‌ها شده و جوش محکمی به وجود می‌آید.
 • اتصالات مکانیکی: سرعت انجام این اتصالات در مقایسه با موارد دیگر بسیار بیشتر بوده و با استفاده از کوپلینگ‌های فشاری صورت می‌گیرد.
انواع-اتصال-در-لوله-کاروگیت

سایز لوله های کاروگیت

سایز لوله کاروگیت اغلب بر اساس استانداردهای جهانی در حوزه آب و فاضلاب تعیین می‌شود و قطر دهانه داخلی آن از بیشترین اهمیت برخوردار است. از آنجا که سایزبندی لوله های کاروگیت بسیار متنوع است و طیفی گسترده را در بر می‌گیرد، این لوله‌ها را می‌توان در مقیاس کوچک و وسیع مورد استفاده قرار داد. جدول زیر مشخصات این لوله‌ها را نشان می‌دهد.

اندازه لوله کاروگیتاندازه جهانی (اینچ)قطر دهانه داخلی (میلی متر)قطر بیرونی (میلی متر)استاندارد سختی (کیلونیوتون بر میلی‌متر)
۱۱۰۴۱۱۰۱۲۷۳۱.۵
۱۶۰۶۱۶۰۱۸۷۳۱.۵
۲۰۰۸۲۰۰۲۳۱۳۱.۵
۲۵۰۱۰۲۵۰۲۹۱۳۱.۵
۳۱۵۱۲۳۱۵۳۶۴۳۱.۵
۴۰۰۱۶۴۰۰۴۶۸۳۱.۵
۵۰۰۲۰۵۰۰۵۸۴۳۱.۵
۶۰۰۲۴۶۰۰۷۰۸۳۱.۵
۷۰۰۲۸۷۰۰۸۲۷۳۱.۵
۸۰۰۳۱۸۰۰۸۹۰۳۱.۵
۹۰۰۳۵۹۰۰۹۲۸۳۱.۵
۱۰۰۰۴۰۱۰۰۰۱۱۳۰۳۱.۵
۱۲۰۰۴۷۱۲۰۰۱۳۲۰۳۱.۵
۱۴۰۰۵۵۱۴۰۰۱۵۶۰۳۱.۵
۱۶۰۰۶۳۱۶۰۰۱۸۰۰۳۱.۵
۱۸۰۰۷۱۱۸۰۰۲۰۰۰۳۱.۵
۲۰۰۰۸۰۲۰۰۰۲۲۴۰۳۱.۵
۲۵۰۰۹۸۲۵۰۰۲۷۸۰۳۱.۵
۳۰۰۰۱۲۰۳۰۰۰۳۳۰۰۳۱.۵

کاربردهای لوله کاروگیت

سایزبندی متنوع، دوام بالا و قیمت مناسب لوله های کاروگیت موجب شده است که صنایع زیادی برای مصارف خود به خوبی از آن‌ها بهره بگیرند. همچنین ساختار دولایه این لوله‌ها مزایای زیادی را از لحاظ مقاومت در برابر جریان الکتریکی فراهم می‌آورد. جای تعجب نیست که گاها این محصولات به عنوان لوله خم گرم مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 مهم‌ترین کاربردهای لوله کاروگیت عبارتند‌ از:

 • استفاده به عنوان لوله خم گرم برای انتقال کابل‌ برق
 • استفاده در فاضلاب ساختمان مسکونی با تراکم لوله‌کشی بالا
 • جابجایی مواد سیال در کارخانجات مختلف
 • انتقال آب رودخانه و سفره‌های آب سطحی به صورت گسترده
 • زهکشی فاضلاب مناطق شهری و روستایی
 • تصفیه‌خانه‌ها و مراکز توزیع آب

خرید لوله کاروگیت

شرکت وینوپلاستیک به عنوان یکی از بزرگ‌ترین تولیدکننده لوله و اتصالات مختلف در خاورمیانه شناخته می‌شود که محصولات خود را در انواع سایز و بسته‌بندی‌های مناسب در اختیار مشتریان قرار می‌دهد. در صورتی که به دنبال استفاده از لوله های کاروگیت در سیستم‌ لوله‌کشی خود هستید، این امکان را در اختیار دارید که با مشاورین وینوپلاستیک ارتباط برقرار کرده و اطلاعات لازم را در این زمینه دریافت کنید.

‫0/5 ‫(0 نظر)