وینو پلاستیک
LANGUAGE

لوله کاندوئیت چیست؟ + آشنایی با مراحل کاندوئیت کاری

ما به شما در بهبود عملکرد پروژه کمک می کنیم

فهرست مطالب

برق‌کشی از جمله مهم‌ترین و اصلی‌ترین مراحل ساخت ساختمان‌ها به شمار می‌رود و از آنجایی که سیم و کابل‌های برق ممکن است با انواع مصالح ساختمانی و همچنین عواملی همچون رطوبت، گرد و خاک، حشرات و … در ارتباط باشند از لوله‌های کاندوئیت برای محافظت از آنها استفاده می‌شود. در حقیقت لوله کاندوئیت مجرایی برای عبور انواع سیم‌های هادی الکتریسیته است و می‌توانند از مواد مختلفی همچون فلزات، پلیمرها و پلاستیک‌ها تولید شود. هرکدام از انواع لوله‌های کاندوئیت به سبب داشتن ویژگی‌های و قابلیت‌های منحصربه‌فرد می‌توانند برای ساختمان‌های مختلفی مناسب باشند. در ادامه مطلب بررسی خواهد شد که لوله کاندوئیت چیست و مراحل اجرای آن به چه صورت است.

لوله کاندوئیت چیست؟

همان‌طور که گفته شد لوله‌های کاندوئیت (Conduit ) در اصل به نوعی از لوله‌ها گفته می‌شود که می‌توانند از سیم و کابل‌های برق در برابر عوامل مختلفی همچون رطوبت، گرد و خاک و … محافظت کنند. با پیشرفت علوم تکنولوژی‌های مختلف لوله‌های کاندوئیت نیز از مواد مختلفی تولید می‌شوند که مهم‌ترین آنها شامل فلزات، پلیمرها و پلاستیک است.

هرکدام از این لوله‌ها می‌توانند ویژگی‌ها، کاربردها و مشخصات مختلفی دارند و می‌توانند در پروژه‌های مختلفی استفاده شوند.

 

انواع لوله کاندوئیت

 

انواع لوله کاندوئیت :

لوله‌های کاندوئیت امروزه می‌توانند از مواد و متریال‌های مختلفی تولید شوند بنابراین می‌توانند تقسیم‌بندی‌های متفاوتی از نظر جنس مواد، کاربرد، سایز و … دارند.

به صورت کلی کاندوئیت‌ها به دو دسته فلزی و غیرفلزی تقسیم می‌شوند که هرکدام از این دسته‌بندی‌ها دارای زیرمجموعه‌های بیشتری هستند.

به صورت کلی می‌توان گفت کاندوئیت‌ها شامل موارد مختلفی همچون لوله فلزی برق، لوله کاندوئیت فلزی سخت، لوله غیرفلزی برق، لوله فلزی انعطاف‌پذیر یا فلکسیبل، لوله CPVC، لوله پی‌وی‌سی سخت، لوله برق پلی آمید، لوله‌های برق پلی‌اتیلن و … هستند.

مزایای استفاده از لوله کاندوئیت :

استفاده از لوله‌های کاندوئیت در سیستم برق‌کشی ساختمان‌ها و پروژه‌های مختلف می‌تواند مزیت‌ها و فواید مختلفی داشته باشد که مهم‌ترین آنها شامل موارد زیر هستند:

 •       این لوله‌ها می‌توانند در از سیم‌ها و کابل‌ها در برابر حیوانات موذی محافظت کنند.
 •       لوله‌های کاندوئیت معمولاً از مقاومت بالایی برخوردار بوده و در برابر فشار و ضربه از سیم‌ها محافظت خواهند کرد.
 •       این لوله‌ها می‌توانند در برابر آتشسوزی مقاومت بالایی داشته باشند و در برابر اشعه UV یا فرابنفش نیز به‌خوبی مقاومت می‌کنند.
 •       این لوله‌ها می‌توانند از لوله‌ها در برابر رطوبت محافظت کرده و اجازه اتصالی و پوسیدگی به لوله‌ها نمی‌دهند.
 •       همزمان می‌توان چند رشته سیم مختلف را از لوله سایز بزرگ کاندوئیت عبور داده و از آنها محافظت کرد.
 •       کاندوئیت‌ها می‌توانند از سیم‌های برق در برابر اختلالات الکترومغناطیسی محافظت کنند.
 •       کاندوئیت‌های پی‌وی‌سی در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی مقاومت بسیار بالایی دارند و می‌توانند طول عمر بسیار خوبی داشته باشند به همین دلیل خرید لوله PVC می‌تواند به‌صرفه‌تر از سایر لوله‌ها باشد.

 

مزایای استفاده لوله کاندوئیت

 

معایب و محدودیت‌های لوله کاندوئیت :

لوله‌های کاندوئیت در کنار تمامی مزیت‌ها و فوایدی که دارند می‌تواند معایب و محدودیت‌هایی نیز داشته باشند. از جمله مهم‌ترین ایرادات و محدودیت‌های این لوله‌های برق می‌توان به موارد زیر اشاره داشت؟

 •       هزینه‌های نصب لوله‌های کاندوئیت فلزی می‌تواند بالا باشد و در نهایت باعث افزایش هزینه ساخت‌وساز شود.
 •       امکان عیب‌یابی این لوله‌ها زمان‌بر خواهد بود چرا که معمولاً به صورت توکار اجرا می‌شوند.
 •       نصب و اجرای لوله‌های کاندوئیت نیازمند داشتن دانش و مهارت بالایی است.
 •       مدیریت اتصالات در لوله‌کشی برق ساختمان به جهت حساسیت بسیار بالا، دقت و ظرافت مضاعفی را می‌طلبد.

مراحل کاندوئیت کاری ساختمان :

در حقیقت کاندوئیت کاری می‌تواند به صورت روکار یا توکار انجام شود ولی امروزه روش توکار آن رواج بیشتری دارد چرا که این روش می‌تواند زیبایی بیشتری به نمای داخلی ساختمان بدهد و محافظت از سیم و کابل‌ها نیز راحت‌تر انجام خواهد شد. برای انجام و اجرای لوله‌های کاندوئیت در ساختمان باید مراحل مختلفی اجرا شود. در مرحله اول باید لوله‌کشی برق طراحی شود و سپس بر اساس نقشه کشیده شده شیارزنی دیوارها انجام شود. شیارزنی به منظور جایگیری مناسب لوله‌ها انجام می‌شود. بعد از مرحله شیارزنی دیوار می‌توان لوله‌های کاندوئیت را مطابق نقشه نصب کرد. برای نصب لوله‌های کاندوئیت می‌توان از انواع اتصالات مختلفی همچون تبدیل‌ها، بوشن‌ها، جعبه تقسیم، اتصالات و … استفاده کرد.

در نهایت در مرحله پایانی که بعد از اجرای کامل ساختمان خواهد بود می‌توان سیم‌کشی را تکمیل نمود. در اصل مراحل کاندوئیت کاری ساختمان در سه مرحله اجرا می‌شود. مرحله اول در زمان ساخت ساختمان، مرحله دوم بعد از اجرای کف، کاشی و سفیدکاری دیوارها و مرحله نهایی بعد از اتمام نقاشی، سفیدکاری و … خواهد بود.

قیمت لوله کاندوئیت :

لوله‌های کاندوئیت برق امروزه از انواع مواد و متریال‌های مختلف ساخته می‌شوند و هرکدام از آنها در پروژه‌های مختلف استفاده می‌شوند. قیمت لوله‌های کاندوئیت می‌تواند تحت تأثیر فاکتورها و پارامترهای مختلفی قرار داشته باشند که مهم‌ترین آنها شامل موارد زیر هستند:

 •       جنس کاندوئیت
 •       میزان عرضه و تقاضا
 •       قیمت مواد اولیه
 •       استانداردها و کیفیت تولید
 •       اندازه و سایز لوله برق
 •       برند و شرکت تولید کننده محصول
 •       نوع لوله کاندوئیت (فلزی یا غیرفلزی)
 •       حجم و متراژ لوله‌ها و …

جمع‌بندی نهایی

لوله‌های کاندوئیت به نوعی لوله گفته می‌شوند که برای محافظت از سیم‌ها و کابل‌های برق در ساختمان‌ها و پروژه‌های صنعتی مختلف استفاده می‌شوند و می‌توانند انواع مختلفی از نظر مواد اولیه داشته باشند. استفاده از لوله‌های کاندوئیت می‌تواند مزیت‌های متعددی در سیستم برق‌کشی ساختمان داشته باشد اما حتماً باید اجرای آن طبق اصول و قواعد باشد و تمامی مراحل آن به درستی اجرا شود.

 

 

 

جدیدترین مقالات

علت برگشت آب از لوله فاضلاب لباسشویی

8 علت برگشت آب از لوله فاضلاب لباسشویی به همراه راه حل

تقریبا تمام لباسشویی‌های جدیدی که از فناوری‌های نوین در ساخت‌شان استفاده شده است؛ دو ورودی آب گرم و سرد دارند …

باز كردن گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه

10 روش باز كردن گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه {علت و رفع بالا زدگی}

گرفتگی لوله‌هایی که شبکه آبرسانی یا فاضلاب ساختمان را تشکیل می‌دهند؛ یکی از بدترین تجربیات هر صاحب‌خانه‌ای است. اما معمولا …

استفاده از زانو در لوله کشی برق

انواع زانویی و نحوه استفاده از زانو در لوله کشی برق

اجرای سیستم برق‌کشی در هر ساختمانی، چه سازه‌هایی که کاربری مسکونی دارند و چه ساختمان‌های صنعتی و اداری نیاز به …

لوله برق پلی آمید

لوله برق پلی آمید چیست؟

لوله برق پلی آمید به نوعی لوله انعطاف‌پذیر گفته می‌شود که برای محافظت از سیم‌ها و کابل‌هایی که برای اجرای …

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات