وینو پلاستیک
LANGUAGE

نرم‌افزار تشخیص لوله‌کشی در زمین و دیوار

ما به شما در بهبود عملکرد پروژه کمک می کنیم

فهرست مطالب

امروزه در صنعت ساختمان‌سازی با هدف زیبایی و جذابیت بیشتر فضای داخلی ساختمان‌ها، افزایش فضای مفید، کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری و … سیستم‌های لوله‌کشی آب و فاضلاب، برق و … به صورت توکار اجرا می‌شوند و بعد از اجرا با مصالحی همچون بتن، گچ، سنگ و … پوشش داده می‌شوند. این کار در کنار مزیت‌های متعدد می‌توانند معایبی نیز داشته باشند. لوله‌های موجود در زمین و دیوار ساختمان‌ها ممکن است در اثر عوامل مختلفی دچار آسیب شده و یا نیاز به تعمیر و ترمیم داشته باشند و از آنجایی که زیر مصالح ساختمان دفن شده‌اند ممکن است که محل دقیق آنها به سختی قابل تشخیص باشد. با پیشرفت علوم و تکنولوژی‌های مختلف می‌توان از نرم‌افزار تشخیص لوله‌کشی در زمین و دیوار استفاده کرد و عیب‌یابی سیستم‌های لوله‌کشی را راحت‌تر انجام داد. در ادامه مطلب به بررسی دقیق‌تر نرم‌افزار تشخیص لوله‌کشی و کاربرد و مزایای آن پرداخته می‌شود.

مشاهده مسیر لوله‌کشی

همان‌طور که گفته شد ممکن است در شرایط خاص و تعمیر لوله شکسته یا برطرف کردن مشکلات دیگر نیاز باشد که مسیر دقیق لوله‌کشی‌های انجام شده در زمین و دیوارها مشخص شوند. از آنجایی که تشخیص مسیر لوله‌کشی کار ساده‌ای نیست امروزه راهکارها و روش‌های مختلفی استفاده می‌شوند که رایج‌ترین آنها به شرح زیر هستند:

استفاده از گوشی‌های هوشمند

گوشی‌های هوشمند در دنیای امروز از قابلیت‌های بالایی برخوردارند و توانسته‌اند زندگی بشر را تحت تأثیر قرار بدهند. یکی از بهترین اپلیکیشن هایی که می‌توان در گوشی هوشمند نصب کرد اپلیکیشن walabot diy است که می‌تواند به راحتی مسیر لوله‌های ساختمان را به صورت سه بعدی نمایش بدهد. این نرم‌افزار می‌تواند به راحتی مشکلات ایجاد شده در مسیر لوله‌کشی را تشخیص داده و افراد می‌توانند در سریع‌ترین زمان ممکن اقدام به برطرف کردن آنها نمایند.

در حقیقت نرم‌افزار تشخیص لوله‌کشی WalabotDIY با استفاده از تکنولوژی سنسور سه بعدی Vayya Imaging ساخته شده و استفاده از آن نیاز به تخصص و مهارت خاصی ندارد. برای استفاده از این سیستم جهت تشخیص لوله و اتصالات کافی است افراد نرم‌افزار آن را دانلود کرده و سخت‌افزار را از طریق پورت USB به موبایل متصل نموده و آن را به دیوار بچسبانند. برای استفاده راحت‌تر می‌توان حتی دستگاه فیزیکی WalabotDIY را به کمک آهن‌ربا به پشت اسمارت فون متصل نموده و از آن برای تشخیص مسیر لوله‌ها استفاده کنند.

برخلاف سنسورهای قبلی که به لامپ‌های LED مجهز بودند و در زمان تشخیص لوله‌ها روشن می‌شدند این سیستم می‌تواند به صورت دیداری تجهیزات را نمایان کند و اطلاعاتی در مورد جنس تجهیزت و میزان عمقی که در دیوار قرار گرفته را در اختیار کاربر بگذارد.

 

نرم افزار تشخیص لوله

 

استفاده از نرم‌افزار DNV Leak

نرم‌افزار تشخیص لوله‌کشی DNV Leak نیز یکی از نرم‌افزارهای قدرتمند و کاربردی برای تشخیص مسیر لوله‌ها و همچنین بررسی نشتی سیالات است که از روش تحلیل فرکانسی استفاده می‌کند. در اصل با استفاده از این نرم‌افزار با باز و بسته کردن یک شیر نوسانی در پایین لوله و تحلیل پاسخ‌های فرکانسی سیستم در یک محدوده مشخص و بررسی تغییرات قبل و بعد از نشت می‌توان مکان نشت لوله را به صورت دقیق مشخص کرد.

این روش همچنین اصطکاک در لوله‌ها را نیز در نظر می‌گیرد و از دقت بالایی برخوردار است و می‌تواند نشت‌هایی از محدوده 0.5 دبی به بالا را به خوبی تشخیص بدهد. با استفاده از این نرم‌افزار می‌توان انواع تحلیل‌ها را به صورت خودکار و با هدایت برنامه انجام داد که این کار باعث صرفه‌جویی زمانی زیادی نسب به روش‌های دستی و سنتی می‌شود. در اصل این نرم‌افزار می‌تواند برای تشخیص یخ‌زدگی لوله آب، نشتی در انواع لوله‌ها، شیرها، پمپ و تجهیزات مرتبط با آن و هر نوع لوله و مجرایی کاربردی باشد.

دلایل نشتی آب

در حقیقت مهم‌ترین و اصلی‌ترین کاربرد نرم‌افزار تشخیص لوله‌کشی جلوگیری از نشتی آب و خسارت‌های احتمالی است که ممکن است خطرات جانی نیز به همراه داشته باشد. نشتی لوله‌های آب می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که مهم‌ترین آنها شامل موارد زیر هستند:

  • وارد شدن فشارهای زیادی به لوله‌های آب
  • خوردگی و زنگ‌زدگی لوله‌های آب
  • انبساط و انقباض لوله‌های آب در اثر تغییرات دما و شرایط آب و هوایی
  • تغییر و نوسان فشار جریان آب در لوله‌ها
  • کیفیت پایین لوله‌های به کار رفته در سیستم لوله‌کشی
  • ایجاد واکنش‌های شیمیایی در لوله‌ها خصوصاً لوله‌های فلزی و …

 

کاربرد نرم افزار تشخیص لوله

 

راهکارهای سنتی تشخیص نشتی آب

در کنار استفاده از نرم‌افزار تشخیص لوله‌کشی و اپلیکیشن های مدرن می‌توان به صورت سنتی نیز محل نشتی و مشکلات ایجاد شده در سیستم‌های لوله‌کشی را تشخیص داد. تشخیص نشتی لوله آب از روی قبض آب، تشخیص نشتی لوله آب از روی ارقام کنتور، تشخیص نشتی لوله آب از روی قارچ یا کپک دیوار، تشخیص نشتی لوله آب از لکه، آسیب و یا شکم دادن دیوار، سقف و یا کف زمین، تشخیص نشتی لوله آب از بوی نم و کپک‌زدگی، تشخیص نشتی لوله آب از افت فشار ناگهانی آب، تشخیص نشتی لوله آب از صدای چکه کردن دائم آب و نشتی آب به طبقات پایین از رایج‌ترین روش‌های تشخیص نشتی و شکستگی لوله‌های آب هستند. در مطلب دیگری از سایت وینوپلاستیک به بررسی دقیق و کامل شیر ونت فاضلاب، کاربردها و مزیت‌های استفاده از آن پرداخته شده که مطالعه آن خالی از لطف نخواهد بود.

جمع‌بندی نهایی

اجرای سیستم‌های لوله‌کشی آب، برق و … به صورت توکار در صنعت مدرن ساختمان‌سازی علی‌رغم مزیت‌های متعدد می‌تواند معایبی نیز داشته باشد و تشخیص شکستگی‌ها، نشتی و … چالش‌هایی به دنبال داشته باشد. در کنار استفاده از روش‌های سنتی برای تعیین مسیر لوله می‌توان از نرم‌افزار تشخیص لوله‌کشی walabot diy و نرم‌افزار DNV Leak استفاده کرد. این نرم‌افزارها می‌توانند به صورت دقیق مسیر لوله‌ها و مشکلاتی همچون نشتی و شکستگی را تشخیص بدهند.

 

 

جدیدترین مقالات

لوله صنعتی چیست , کاربرد , روش استعلام قیمت روز

لوله صنعتی چیست + کاربرد + روش استعلام قیمت روز

لوله صنعتی یکی از محصولات فولادی است که در صنایع مختلف، به‌خصوص صنایع بزرگی مانند نفت و گاز کاربردهای فراوانی …

تجهیزات آبیاری چیست؛ آشنایی با انواع تجهیزات آبیاری و کاربرد آن

تجهیزات آبیاری چیست؛ آشنایی با انواع تجهیزات آبیاری و کاربرد آن

کشاورزی یکی از قدیمی‌ترین فعالیت‌های بشر است که امروزه با کمبود منابع طبیعی مانند آب، روش‌های انجام آن با تغییرات …

ریختن اسید در چاه فاضلاب چه خطراتی دارد؟

ریختن اسید در چاه فاضلاب چه خطراتی دارد؟

اگرچه لوله‌کشی آب و فاضلاب در ساختمان‌های امروزی باعث ایجاد آسایش، راحتی و آرامش افراد شده و انجام بسیاری از …

نحوه نصب لوله برق به همراه انواع روش‌های لوله‌کشی برق

نحوه نصب لوله برق به همراه انواع روش‌های لوله‌کشی برق

لوله‌کشی برق ساختمان یکی از مهم‌ترین مراحل ساخت‌وساز و اولین گام در اجرای تأسیسات برقی است. در حقیقت لوله‌کشی برق …

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات