LANGUAGE

راهنمای نصب لوله پلی اتیلن

ما به شما در بهبود عملکرد پروژه کمک می کنیم

لوله‌ها از جمله مهم‌ترین و کاربردی‌ترین تجهیزاتی هستند که در بسیار از صنایع مختلف کاربرد دارند. انواع لوله از مواد مختلفی همچون سیمان، سفال، پلیمرها، پلاستیک و فلزات ساخته می‌شود. لوله‌ها بر اساس فاکتورهایی همچون نوع کاربردها، نحوه اتصالات، جنس و … می‌توانند به انواع مختلفی تقسیم شوند.

لوله‌های پلی اتیلنی از جمله رایج‌ترین و پراستفاده‌ترین لوله‌ها در صنایع مختلف هستند که به دلیل داشتن ویژگی‌هایی همچون طول عمر و ماندگاری بالا، مقاومت در برابر خوردگی، حمل‌ونقل و نصب آسان، وزن سبک، صرفه اقتصادی و … بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند و امروزه استفاده‌های متعددی از آن‌ها می‌شود. در ادامه مطلب به بررسی بیشتر راهنمای نصب لوله پلی‌اتیلن پرداخته خواهد شد.

لوله پلی‌اتیلن چیست؟

لوله‌های پلی‌اتیلن در حقیقت نوعی لوله هستند که از راه پلیمریزاسیون گاز اتیلن (C2H4) به دست می‌آید و دارای ویژگی‌هایی همچون قدرت تحمل گرمایی بالا، انعطاف و نصب ساده، طول عمر عالی و … است و برای انتقال انواع مایعات خصوصاً آب آشامیدنی و مواد شیمیایی مناسب است چرا که دچار خوردگی و واکنش شیمیایی نمی‌شود.

نحوه نصب لوله پلی اتیلن

به‌صورت کلی لوله‌های پلی‌اتیلن در کیفیت‌های مختلفی همچون پلی‌اتیلن با چگالی متوسط (MDPE)، پلی‌اتیلن با چگالی خیلی پایین (VLDPE)، پلی‌اتیلن با وزن مولکولی بالا (HMWPE)، پلی‌اتیلن با وزن مولکولی خیلی پایین (ULMWPE) و پلی‌اتیلن ترکیب شده با کلر وجود دارند. لوله‌های پلی‌اتیلن تک جداره از جمله رایج‌ترین انواع لوله‌ها هستند که در صنایع مختلفی کاربرد دارند و می‌توانند برای انتقال آب آشامیدنی و باغ‌ها، انتقال فاضلاب، انتقال مواد شیمیایی، انتقال بین شهری و … کاربرد دارند.

لوله سایز بزرگ تک جداره پلی‌اتیلن نیز به دلیل عدم فرسودگی و مقاومت بالا و همچنین طول عمر بالا کاربردهای متعددی در سیستم‌های فاضلاب خانگی و صنعتی، زه کشی باران، انتقال آب و … دارد. برای نصب این لوله‌ها لازم است که مراحل زیر انجام شوند.

انتخاب لوله مناسب

قبل از هر اقدامی لازم است که سایز، کیفیت، متراژ و نوع لوله‌های پلی‌اتیلن مشخص شود. چرا که برای هر کدام از صنایع مختلف لازم است که از لوله‌هایی با مشخصات فیزیک و شیمیایی خاصی استفاده شود. قطعاً لوله و اتصالات مورد استفاده در ساختمان‌سازی و انتقال آب آشامیدنی با لوله‌های مورد استفاده در کشاورزی و صنایع دیگر متفاوت هستند و باید به این موارد توجه شود.

برش لوله پلی‌اتیلن

بعد از آنکه لوله‌های مناسب برای مصرف انتخاب شد و مسیر لوله‌گذاری مشخص شد لازم است که برش لوله‌ها با توجه به اندازه‌های مورد نیاز انجام شود. در نصب لوله پلی اتیلن برش دادن آن‌ها اهمیت بسیار بالایی دارد چرا که برش این لوله‌ها باید کاملاً صاف و بدون پلیسه باشد.

برش عمودی صاف و یکدست به اتصال راحت‌تر و دقیق‌تر لوله‌ها کمک می‌کند این لوله‌ها بدون درز اتصال به هم جوش خواهند خورد. برای برش لوله‌ها انواع اره‌های آهن‌بر و دندانه ریز وجود دارند اما ابزارهای مخصوصی نیز وجود دارند که می‌توانند لوله‌ها در قطرهای مختلف را به‌دقت برش دهند.

تمیزکاری و نظافت لوله‌ها

بعد از آنکه عملیات برش لوله‌ها به اتمام رسید لازم است که محل اتصال آن‌ها به‌خوبی تمیز شود. در این مرحله باید محل برش لوله‌ها به‌خوبی بررسی شود. در صورت وجود پلیسه باید با استفاده از سوهان آن‌ها را تمیز کرد. در نهایت به کمک یک دستمال محل اتصال لوله‌ها را تمیز نمود.

تنظیم محل اتصال لوله های پلی اتیلن

صاف و یکدست بودن محل عبور لوله‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد. این موضوع می‌تواند به انتقال راحت‌تر مواد و همچنین کاهش فشار بر لوله‌ها تأثیر مستقیمی داشته باشد. معمولاً لوله‌گذاری‌های بین شهر به کمک خاک نرم انجام می‌شود تا فشاری به لوله‌ها وارد نشود. لوله‌های پلی‌اتیلن نباید زیر دیوارها، اشیای سنگین و تحت فشار باشند. لوله‌ها در هر محلی که نصب می‌شوند باید به مسطح بودن و عدم فشار بر روی آن‌ها توجه شود.

نحوه اتصال لوله‌های پلی‌اتیلن

بعد از انجام مراحل گفته شده نوبت به نصب لوله پلی‌اتیلن و انجام اتصالات آن‌ها می‌رسد. برای نصب و اتصال این لوله‌ها می‌توان از روش‌های مختلفی استفاده کرد که مهم‌ترین آن‌ها شامل موارد زیر هستند.

  • اتصالات پیچی که برای لوله‌هایی با قطر کمتر ای 125 میلی‌متر کاربرد دارد.
  • اتصالات فلنجی که بیشتر برای اتصالات شیرآلات و متعلقات آن استفاده می‌شود.
  • اتصالات جوشی لب‌به‌لب که توسط دستگاه‌های مخصوص جوش انجام می‌شود. معمولاً برای لوله استخری و لوله‌هایی که نیاز به استحکام بالایی دارند استفاده می‌شود
  • اتصالات لوله‌ها به روش الکتریکی با دستگاه الکتروفیوژن
  • اتصالات اکستروژنی
  • اتصالات حرارتی بوشنی که برای اتصالات لب‌به‌لب استفاده می‌شود
  • اتصالات چفتی و واشر لاستیکی

برای هر کدام از انواع لوله‌ها با مشخصات و ویژگی‌های مختلف می‌توان از یکی از روش‌های گفته شده برای اتصالات استفاده کرد. چرا که هر کدام از این روش مزایا و معایب خاص خود را دارند. می‌توان گفت لوله خم گرم راحت‌ترین شیوه اتصال را دارد. می‌توان فقط با استفاده از حرارت اتصالات بسیار مستحکمی در آن‌ها ایجاد نمود.

مراحل پایانی نصب لوله پلی اتیلن

بعد از انجام مراحل گفته شده و انجام اتصالات لوله پلی اتیلن لازم است که ابتدا از مهارهای مناسب برای لوله‌ها استفاده شود تا حرکت نداشته باشند. سپس خاک‌ریزی نهایی انجام ‌شده و در نهایت آبگیری خطوط و عملیات تست هیدرستاتیک صورت پذیرد. چنانچه ایرادی در نصب و اتصالات لوله‌ها وجود داشت برطرف گردد.

برای نصب لوله پلی اتیلن در هر صنعت و حوزه‌ای لازم است که تمامی نکات و اصول اولیه‌ای که عنوان شدن رعایت شود تا مشکلی در انتقال مواد ایجاد نشود. مقاله دیگری از سایت وینوپلاستیک با عنوان منهول چیست؟ منتشر شده است که می‌تواند اطلاعات مفیدی در زمینه انتقال مواد در صنعت آب و فاضلاب به خوانندگان ارائه کند و اهمیت و ارزش منهول را نمایان کند.

سخن نهایی

لوله‌های PE از جمله کاربردی‌ترین و رایج‌ترین انواع لوله‌ها هستند که به واسطه ویژگی‌هایی همچون طول عمر بالا، مقاومت عالی، عدم خوردگی، قیمت مناسب، حمل‌ونقل و نصب راحت در صنایع مختلف و متعددی استفاده می‌شوند. برای نصب لوله پلی اتیلن لازم است که به نکاتی همچون انتخاب مناسب، برش مناسب، تمیز کردن لوله‌ها، تنظیم محل نصب لوله، انجام اتصالات و در نهایت مهار لوله‌ها توجه کرد.

جدیدترین مقالات

خوردگی لوله بتنی

عوامل موثر بر خوردگی لوله بتنی

لوله‌های بتنی از جمله پراستفاده‌ترین لوله‌هایی هستند که از گذشته تاکنون برای انتقال آب و فاضلاب از نقطه‌ای به نقطه …

سیم کشی ساختمان

آموزش برق کشی ساختمان

می‌توان گفت امروزه و در دنیای پرسرعت و مدرن کنونی انرژی الکتریسیته یکی از حیاتی‌ترین انرژی‌ها به شمار می‌رود چرا …

مراحل ساخت استخر

آشنایی با مراحل ساخت استخر

در سال‌های اخیر ساخت استخر در ویلاها، ساختمان‌های مسکونی، باغ‌ها و … رواج پیدا کرده است اما استخرها نیز نیازمند …

بوشن چیست

بوشن چیست ؟ + بررسی کاربرد بوشن

امروزه لوله و اتصالات نقش بسیار ویژه‌ای در تمامی صنایع دارند و بوشن ها از جمله قطعات کاربردی و پر …

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات