وینو پلاستیک
LANGUAGE

10 نکته کلیدی درباره لوله فشاری

ما به شما در بهبود عملکرد پروژه کمک می کنیم

فهرست مطالب

امروزه صنایع مختلف برای انتقال آب، مایعات و سیالات مورد نیاز خود از انواع لوله و اتصالات مختلفی استفاده می کنند که هر کدام دارای ویژگی ها، قابلیت ها، مزایا و معایب خاص خود هستند. انتقال مایعات و سیالات ابتدا با استفاده از لوله های فلزی انجام می شد اما این لوله ها در برابر خوردگی مقاومت بالایی ندارند و هزینه نصب آنها نیز بیشتر است. همچنین حمل و نقل و نصب لوله های فلزی سختی های خاص خود را دارد و امکان تعویض و ترمیم آنها نیز با توجه به آنکه معمولا در عمق زمین نصب می شوند بسیار کم است. لوله فشاری امروزه توسط تکنولوژی های مختلف توسعه پیدا کرده است و در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد که معمولا از موادی همچون UPVC ساخته می شوند. در ادامه مطلب به بررسی کامل لوله های فشاری پرداخته خواهد شد.

درباره لوله فشاری

لوله های فشاری

لوله های فشاری در حقیقت به نوعی از لوله های هیدرولیکی گفته می شود که تحمل فشارهای زیاد را داشته باشد. این لوله ها معمولا در سیستم های انتقال آب شهری و سیستم های فاضلابی مورد استفاده قرار می گیرند. ترکیبات لوله های فشاری تقریبا همان ترکیبات لوله UPVC است و می تواند در عمق زمین یا بالای زمین نصب شوند.

مهم ترین نکات در مورد لوله های فشاری

به صورت کلی لوله فشاری به عنوان جدیدترین و مدرن ترین لوله های پلیمری شناخته می شود که در صنایع مختلفی همچون شهرسازی، آب و فاضلاب، گاز و … کاربردهای متعددی دارد. از جمله مهم ترین نکات در مورد این لوله ها می توان موارد زیر را عنوان نمود:

لوله فشاری

1.      تحمل فشار بسیار زیاد

لوله فشاری در برابر ضربه ها و فشارهای داخلی و خارجی مقاومت بسیار خوبی دارد و حتی در فشارهای بسیار زیاد نیز شکسته نخواهد شد و فقط تغییر شکل می دهد. همین مقاومت بالا باعث شده است که این لوله های جایگزین انواع لوله های سفالی و سیمانی شوند.

2.      عدم نفوذپذیری

یکی دیگر از مهم ترین نکات در مورد لوله های فشاری عدم نفوذ پذیری آنها در برابر مواد شیمیایی می باشد. با توجه به آنکه جنس این لوله ها از یو پی وی سی است در برابر انواع مواد شیمیایی مانند الکل، اسید، باز، روغن، مواد نفتی غیر آروماتیک و … مقاومت بسیار بالایی دارد. این مقاومت بالا در برابر مواد شیمیایی باعث شده است که امروزه از لوله فشاری به عنوان لوله آب در ساختمان ها و شبکه های آبرسانی استفاده شود. با توجه به آنکه معمولا در آب شهری مقداری کلر وجود دارد باید لوله هایی برای انتقال استفاده شوند که با این ماده واکنشی نداشته باشند. لوله فشاری هیچگونه واکنشی با کلر نخواهد داشت.

3.      استحکام کششی و قابلیت کشسانی عالی

این لوله ها دارای ضخامت کمتری از سایر لوله ها هستند و همین باعث می شود استحکام کششی بسیار خوبی داشته باشند. همچنین ضخامت کم باعث شده است که وزن این لوله ها نیز کمتر باشد و حمل و نقل و نصب آنها به سادگی صورت بگیرد.

4.      داشتن استانداردهای بهداشتی

از آنجایی که معمولا این لوله ها در شبکه های آبرسانی مورد استفاده قرار می گیرند لازم است که کیفیت و بهداشت آب را حفظ کنند. این لوله ها تمامی استانداردهای لازم مانند استاندارد CEN/TC155 را دارا هستند و با توجه به آنکه سطح داخلی بسیار صافی دارند هیچگونه آلودگی را به خود جذب نمی کنند در نتیجه کیفیت و سلامت آب در بالاترین درجه خود حفظ می شود.

5.      انتقال سریع مایعات

یکی دیگر از نکات مهم در لوله های فشاری نداشتن زبری و اصطکاک بالا است. از آنجایی که این لوله ها دارای سطح بسیار صافی هستند و هیچگونه زبری در آنها وجود ندارد هیچگونه اصطکاکی با مواد ایجاد نکرده و در نهایت سرعت انتقال آب و مایعات در بالاترین حد خود خواهد بود.

6.      نصب راحت و آسان

با توجه به آنکه این لوله ها وزن بسیار کمی دارند و بر خلاف لوله های فلزی نیاز به قطعات جانبی متعدد ندارند بسیار ساده و راحت نصب می شوند.

مهم ترین نکات در مورد لوله های فشاری

7.      طول عمر عالی

همانطور که گفته شد این لوله ها در برابر عواملی همچون مواد شیمیایی، خاک، آب، فشار و … مقاومت بسیار بالایی دارند و همین باعث می شود که طول عمر بسیار خوبی داشته باشند. این لوله ها در شرایط مختلف می توانند حتی بیش از 30 سال دوام بیاورند که این امر می تواند بسیار مقرون به صرفه باشد چرا که نیازی به تعویض و تعمیر نخواهند داشت.

8.  مقاومت در برابر حرارت

این لوله ها در برابر اشعه های مضر خورشید مقاومت بسیار بالایی دارند و به هیچ عنوان مایعات داخل لوله را تحت تاثیر قرار نمی دهند. همچنین این لوله ها به سختی دچار حریق می شوند و همین باعث می شود که در ساختمان سازی و صنایع مختلف کاربردهای متعددی داشته باشند.

9.  قیمت مناسب

همانطور که گفته شده لوله فشاری در حقیقت از جنس یو پی وی سی است و همین باعث می شود که قیمت کمتری در مقایسه با لوله PVC داشته باشد. همچنین با توجه به ویژگی های منحصر به فردی که دارند می توانند بسیار مقرون به صرفه باشند چرا که طول عمر بالایی خواهند داشت.

10.  کاربردهای متعدد

همانطور که گفته شد لوله فشاری اکثر خصوصیات و ویژگی های لوله یو پی وی سی را دارا می باشد و همین باعث می شود که کاربردهای متنوع و متعددی داشته باشد. انتقال آب در مناطق شهری، انتقال گاز مایع و انتقال فاضلاب های شهری در مناطق مختلف از مهم ترین کاربردهای لوله فشاری هستند.

سخن نهایی

به صورت کلی لوله فشاری نوعی از لوله های هیدرولیکی است که از ترکیبات باکیفیت و مستحکمی همچون UPVC ساخته شده است و در صنایع مختلفی از جمله شهرسازی و آب و فاضلاب کاربرد دارد. این لوله ها ویژگی های منحصر به فردی همچون مقاومت در برابر ضربه، خوردگی، حرارت و … دارند و می توانند چندین دهه عمر کنند.

جدیدترین مقالات

علت برگشت آب از لوله فاضلاب لباسشویی

8 علت برگشت آب از لوله فاضلاب لباسشویی به همراه راه حل

تقریبا تمام لباسشویی‌های جدیدی که از فناوری‌های نوین در ساخت‌شان استفاده شده است؛ دو ورودی آب گرم و سرد دارند …

باز كردن گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه

10 روش باز كردن گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه {علت و رفع بالا زدگی}

گرفتگی لوله‌هایی که شبکه آبرسانی یا فاضلاب ساختمان را تشکیل می‌دهند؛ یکی از بدترین تجربیات هر صاحب‌خانه‌ای است. اما معمولا …

استفاده از زانو در لوله کشی برق

انواع زانویی و نحوه استفاده از زانو در لوله کشی برق

اجرای سیستم برق‌کشی در هر ساختمانی، چه سازه‌هایی که کاربری مسکونی دارند و چه ساختمان‌های صنعتی و اداری نیاز به …

لوله برق پلی آمید

لوله برق پلی آمید چیست؟

لوله برق پلی آمید به نوعی لوله انعطاف‌پذیر گفته می‌شود که برای محافظت از سیم‌ها و کابل‌هایی که برای اجرای …

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات