وینو پلاستیک
LANGUAGE

راهنمای خرید لوله و اتصالات ساختمانی

ما به شما در بهبود عملکرد پروژه کمک می کنیم

به جرات می‌توان گفت که لوله یکی از بزرگ‌ترین اختراعات بشریت است. چرا که یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین ملزومات صنایع مختلف به شمار می‌رود. لوله‌ها، کاربردهای متعددی در صنعت ساختمان‌سازی برای سیستم سیم‌کشی برق، آب و فاضلاب، گاز و … دارند. امروزه برای تولید لوله‌ها از انواع مواد مختلف مانند فلزات، پلاستیک‌ها، پلیمرها، بتن و … استفاده می‌شود. هر کدام می‌توانند مزیت‌ها و معایب خاص خود را داشته باشند.

با توجه به آنکه لوله و اتصالات ساختمانی در انواع ساختمان‌های مسکونی، تجاری، اداری، تفریحی و سایر ارگان‌ها استفاده می‌شوند. لازم است که پارامترهایی همچون کیفیت، دوام، طول عمر و … در آن‌ها بررسی شود. در اصل لوله‌ها علاوه بر انتقال سیالات و مایعات از نقطه‌ای به نقطه دیگر در ساختمان‌ها می‌توانند برای محافظت از سیم برق، افزایش ایمنی ساختمان و … نیز مورد استفاده قرار بگیرند. در ادامه مطلب به بررسی راهنمای خرید لوله و اتصالات ساختمانی و مهم‌ترین پارامترها پرداخته خواهد شد.

راهنمای خرید لوله و اتصالات

راهنمای خرید لوله و اتصالات ساختمانی

شاید در نگاه اول و با شنیدن لوله و اتصالات ساختمان ذهن افراد به سمت لوله‌های آب و فاضلاب معطوف شود در حالی که در صنعت ساختمان‌سازی از انواع لوله و اتصالات مختلف برای اهداف مختلفی استفاده می‌شود. برای هرکدام از ساختمان می‌تواند متناسب با نوع کاربری آن از لوله‌ها و اتصالات مختلفی استفاده کرد. به‌صورت کلی رایج‌ترین نوع لوله و اتصالات در صنعت ساختمان‌سازی شامل موارد زیر هستند:

  • لوله برق نسوز
  • لوله پی‌وی‌سی
  • لوله پلیکا یا یو پی‌وی‌سی
  • لوله و اتصالات پوش فیت
  • لوله پلی‌اتیلن
  • لوله گالوانیزه

البته در کنار این لوله‌ها در صنعت ساختمان‌سازی از لوله‌های داربست نیز استفاده می‌شود که برای دسترسی به نقاط مرتفع ساختمان و آسان‌سازی کار ساخت‌وساز می‌باشد.

بهترین لوله و اتصالات ساختمانی

برای انتخاب بهترین لوله آب، بهترین لوله برق و سایر لوله‌ها و اتصالات لازم است که حتماً نوع پروژه‌های ساختمان که شامل ساختمان‌های تجاری، مسکونی، اداری، صنعتی و … هستند توجه شود. استفاده از راهنمای خرید لوله و اتصالات ساختمانی برای هر کدام از این پروژه‌ها بسیار مهم است و باید موردتوجه قرار بگیرد. به‌عنوان مثال بهترین انتخاب برای سیستم‌های آب و فاضلاب، لوله‌هایی هستند که مقاومت بالایی در برابر فشار بالا داشته باشند و پایداری قابل‌توجهی از خود نشان دهند.

مهم‌ترین نکات در راهنمای خرید لوله و اتصالات

همان‌طور که گفته شد مهم‌ترین اصل در انتخاب و خرید انواع لوله‌ها و اتصالات ساختمانی نوع پروژه و ساختمان است. خرید لوله و اتصالات همیشه می‌تواند دغدغه‌ها و چالش‌های خاص خود را به همراه داشته باشد. امروزه برندها و شرکت‌های متعددی در سراسر جهان در زمینه تولید لوله و اتصالات فعالیت می‌کنند و محصولات مختلفی به بازار عرضه می‌کنند. مهم‌ترین فاکتورها و پارامترهایی که می‌توانند به‌عنوان راهنمای خرید لوله و اتصالات مورد توجه قرار بگیرند شامل موارد زیر هستند:

راهنمای خرید اتصالات

توجه به کاربرد

مشخص کردن نوع نیاز و نوع کاربرد لوله و اتصالات اولین و مهم‌ترین پارامتری است که باید در زمان خرید به آن‌ها توجه کرد. همان‌گونه که گفته شد لوله‌ها دارای انواع مختلفی هستند که در ابعاد و اندازه‌های مختلفی تولید می‌شوند و هرکدام از آن‌ها کاربردهای مختلفی در بخش‌های مختلف ساختمان‌ها دارند.

به‌عنوان مثال لوله فشاری فقط برای انتقال فاضلاب و حجم بالای سیالات با فشار بالا استفاده می‌شود در حالی که لوله‌های غیر فشاری برای انتقال مایعات با فشار کمتر مناسب‌اند. به‌صورت کلی هرکدام از انواع لوله‌ها می‌توانند کاربردهای خاص خود را داشته باشند و در بخش‌های مختلف ساختمان استفاده شوند.

ارزیابی جنس

همان‌طور که گفته شد لوله‌ها دارای انواع مختلفی هستند و برخلاف گذشته که بیشتر از لوله‌های فلزی در صنعت ساختمان‌سازی استفاده می‌شود امروزه تنوع و تعدد لوله و اتصالات بالا است. لوله‌های پلیمری مانند لوله‌های PVC و UPVC امروزه بسیار رایج هستند و ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارند که می‌توانند انتخاب خوبی برای ساختمان‌سازی باشند.

به‌صورت کلی متناسب با نوع استفاده، نوع پروژه ساختمان و … باید لوله‌های از جنس مواد مختلف انتخاب و خریداری شوند. البته در هر کدام از قسمت‌های ساختمان لازم است که از لوله‌های مختلفی استفاده شود. به‌عنوان مثال سیستم فاضلاب ساختمان، سیستم لوله آب آشامیدنی، سیستم برق و … هرکدام می‌توانند از لوله‌هایی با ویژگی‌های مختلف استفاده کنند

تخمین قیمت

یکی دیگر از مهم‌ترین فاکتورهایی که در انتخاب و خرید لوله و اتصالات اهمیت بالایی دارند قیمت آن‌ها است. البته فاکتورهای متعددی در تعیین قیمت لوله و اتصالات ساختمانی مؤثر هستند که مهم‌ترین آن‌ها شامل جنس و کیفیت مواد اولیه، برند و شرکت سازنده، متراژ و اندازه لوله‌ها، ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی لوله و اتصالات، هزینه‌ها حمل‌ونقل و … می‌باشند.

پیدا کردن زمان مناسب برای خرید

یکی دیگر از مهم‌ترین پارامترهایی که در خرید لوله و اتصالات باید به آن توجه داشت زمان خرید آن‌ها است خصوصاً زمانی که این محصولات برای پروژه‌های بزرگ استفاده می‌شوند. خرید به موقع لوله و اتصالات می‌تواند کمک بسیار زیادی به پیشرفت کار و اتمام زودتر ساختمان شود. می‌توان گفت لوله‌کشی قسمت‌های مختلف ساختمان از ابتدایی‌ترین مراحل ساخت است.

زمانی که لوله فاضلاب ساختمان، لوله آب آشامیدنی، لوله برق و … نصب نشوند، عملیاتی مانند گچ کاری، کاشی‌کاری، سنگ‌کاری و نماکاری انجام نخواهند شد و طبیعتاً روند ساخت‌وساز ساختمان با مشکل مواجه خواهد شد که ممکن است در نهایت منجر به افزایش هزینه‌ها شود.

راهنمای خرید لوله

توجه به برند و اعتبار محصولات

همان‌طور که گفته شد امروزه تنوع و تعدد محصولات ساختمانی بسیار زیاد است و همین موجب می‌شود که انتخاب و خرید حتی برای افراد متخصص نیز سخت شود. از نکات مهم در راهنمای خرید لوله و اتصالات توجه به برند و شرکت سازنده محصولات است. سابقه شرکت سازنده، میزان رضایت مشتریان، کیفیت اجناس، مدت زمان گارانتی محصولات و … از مهم‌ترین نکاتی هستند که برندهای معتبر را معرفی می‌کنند.

در مقاله دیگری با عنوان تفاوت لوله پی وی سی و پلی اتیلن که از سایت وینو پلاستیک منتشر شده است به بررسی تفاوت‌های لوله‌های PVC و PE و کاربردهای آن‌ها پرداخته شده و می‌تواند اطلاعات مفیدی به خوانندگان بدهد.

جمع‌بندی نهایی

لوله و اتصالات نقش بسیار پر رنگی در صنعت ساختمان‌سازی دارد و امروزه می‌توان از انواع لوله‌ها با کاربردهای مختلف در بخش‌های مختلف ساختمان‌ها استفاده کرد. توجه به راهنمای خرید لوله و اتصالات و بررسی فاکتورها و پارامترهایی همچون نوع کاربرد لوله‌ها، قیمت لوله‌ها، جنس و کیفیت محصولات، زمان خرید، برند و شرکت تولیدکننده، فروشگاه عرضه‌کننده، مدت زمان گارانتی و … اهمیت بالایی دارد و حتماً باید به آن‌ها به‌صورت ویژه توجه شود.

جدیدترین مقالات

لوله اسپیرال

لوله اسپیرال چیست؟

لوله‌ها از تنوع بالایی از نظر جنس، اندازه و ابعاد، نحوه تولید، ضخامت، کاربرد، استانداردها و … برخوردارند و هرکدام …

لوله لنس

لوله لنس چیست؟

لوله به عنوان یکی از کاربردی‌ترین تجهیزات در تاریخ بشریت شناخته می‌شود که قدمت و تاریخچه استفاده از آن به …

وزن لوله کاروگیت

نحوه محاسبه وزن لوله کاروگیت

لوله‌های پلیمری از جمله لوله‌هایی هستند که به واسطه داشتن ویژگی‌های منحصربه‌فردی همچون وزن کم، طول عمر بالا، قیمت مناسب، …

گریدهای پلی اتیلن

گریدهای پلی اتیلن چیست ؟

مواد پلیمری در دنیای مدرن امروزی جایگاه ویژه‌ای داشته و مصارف صنعتی، نیمه صنعتی و غیر صنعتی متعددی دارند. یکی …

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات