وینو پلاستیک
LANGUAGE

بهترین روش تعیین سایز لوله برق + نحوه محاسبه اندازه لوله برق

ما به شما در بهبود عملکرد پروژه کمک می کنیم

فهرست مطالب

لوله‌کشی لوله برق یکی از مهم‌ترین مراحل ساخت ساختمان است که اهمیت بسیار زیادی دارد و حتماً باید نکات و فاکتورهای مختلفی در آن مورد بررسی قرار بگیرد. امروزه انواع مختلفی از لوله‌های برق در دسترس هستند که هر کدام از مواد مختلفی ساخته شده و از ویژگی‌ها و مشخصات منحصربه‌فردی برخوردارند. یکی از مهم‌ترین نکاتی که در زمان لوله‌کشی برق ساختمان باید به آن توجه داشت سایز لوله‌های برق است و حتماً لازم است که قبل از خرید سایز و ابعاد آن محاسبه شود. در ادامه مطلب به بررسی نحوه محاسبه سایز لوله برق و نحوه تشخیص سایز لوله پرداخته خواهد شد.

مراحل و روش تعیین سایز انواع لوله برق

همان‌گونه که لوله و اتصالات فاضلاب ساختمانی می‌توانند اندازه‌ها و ابعاد متفاوتی داشته باشند لوله‌های برق نیز از سایزهای متفاوتی برخوردارند و در زمان لوله‌کشی برق ساختمان لازم است که حتماً به سایز و ابعاد آن توجه شود. به صورت کلی تمامی لوله‌های برق در سایزهایی بر اساس استانداردهای بین‌المللی تولید می‌شوند اما برای تعیین اندازه مجرای برق باید 2 عامل اصلی در نظر گرفته شود که به شرح زیر می‌باشند:

  • تعداد سیم‌ها و کابل‌ها

می‌توان گفت مهم‌ترین فاکتور در تعیین سایز لوله‌ها، تعداد سیم و کابل‌های عبوری از کانال هستند. در حقیقت هر چه تعداد سیم و کابل‌ها بیشتر باشد لازم است که از لوله‌هایی با سایزهای بزرگ‌تر استفاده شود. عدم استفاده از لوله با سایز مناسب می‌تواند باعث آتش سوزی شده و سیم‌ها و کابل‌های برق دچار آسیب شوند. به عنوان مثال زمانی که 3 رشته سیم 1.5 میلی‌متری در یک مسیر قرار دارند یک لوله برق 20 میلی‌متری مناسب‌ترین سایز برای آن خواهد بود.

  • سایز سیم‌ها و کابل‌ها

علاوه بر تعداد سیم‌ها، اندازه و سایز آنها نیز می‌توانند تأثیر ویژه‌ای در انتخاب لوله‌های برق داشته باشند. هر چه تعداد سیم‌ها کمتر و سایز آنها کوچک‌تر باشد به لوله‌های باریک‌تری نیاز خواهد بود در حالی که لوله‌هایی که دارای سایز بزرگ‌تری هستند باید توسط لوله‌های بزرگ‌تر پوشش داده شوند. در حقیقت هر چه هوای بیشتری بین سیم‌ها وکابل‌ها در داخل لوله قرار داشته باشد احتمال آتشسوزی و آسیب دیدن آنها کمتر خواهد شد چراکه هوا باعث خنک ماندن سیم‌ها شده و گرمای آنها را جذب می‌کند. البته افزایش سایز لوله و اتصالات به معنی بالا رفتن هزینه‌ها نیز خواهد بود به همین دلیل بهتر است که لوله‌ها در اندازه‌های استاندارد و بهینه انتخاب شوند.

 

محاسبه دقیق سایز لوله برق

 

محاسبه دقیق سایز لوله برق

برای محاسبه و ارزیابی دقیق سایز لوله‌های برق در سیستم لوله‌کشی برق لازم است که حتماً از قوانین و مقررات ملی ساختمان (مبحث ۱۳ مقررات ملی ساختمان | صفحه ۵۰ | بند ۱۳-۶-۲-۳) استفاده شود. بر اساس این مقررات اندازه لوله‌ها بر اساس قطر داخلی آنها محاسبه خواهد شد و باید در نهایت سایز لوله برق ساختمان با احتساب تعداد سیم‌ها، قطر سیم‌ها، طول لوله، تعداد خم‌های موجود در آن و … محاسبه شود. سایز لوله باید به‌گونه‌ای باشد که سیم‌کشی بدون مصرف نیروی بیش‌ازحد انجام شود و در عایق‌بندی سیم‌ها هیچ‌گونه سائیدگی و پارگی ایجاد نشود. برای تأمین این شرط لازم است نسبت قطر داخلی لوله به قطر دسته سیم‌ها – و یا قطر کابل چند رشته‌ای – حداقل برابر ۱/۳ باشد.

مهم‌ترین نکات در خرید لوله برق

برای خرید لوله‌های برق همانند خرید لوله استخری، خرید لوله و اتصالات آب و فاضلاب و … لازم است که حتماً به نکات و فاکتورهای مختلفی توجه شود که مهم‌ترین آنها به شرح زیر می‌باشند:

  •         در مرحله اول باید روکار یا توکار بودن سیستم سیم‌کشی ساختمان مشخص باشد.
  •         جنس لوله‌های برق از نظر نسوز بودن یا قابل اشتعال بودن باید بررسی شود.
  •         باید سطح مقطع لوله‌های برق بررسی شود.
  •         در کنار لوله‌های اصلی باید انواع اتصالات آن نیز خریداری شود و برای آنها نیز به مواردی همچون سطح مقطع، سایز و تعداد توجه شود.
  •         جنس لوله برق اهمیت بالایی دارد چرا که امروزه انواع مختلفی دارند که مهم‌ترین آنها شامل مواردی همچون لوله برق کاندوئیت فلزی، انواع سایز لوله برق pvc، لوله برق گالوانیزه سرد، لوله برق گالوانیزه گرم، لوله برق پلی آمید یا پلیکا، لوله برق پلی اتیلن، لوله برق خرطومی پی‌وی‌سی، لوله برق خرطومی پلی آمید، لوله برق خرطومی فلزی و …هستند.
  •         نحوه استفاده از لوله برق نیز اهمیت بالایی دارد چرا که این لوله‌ها می‌توانند به صورت لوله برق خم گرم یا لوله برق خم سرد و یا به اشکال دیگر استفاده شوند.
  •         همچنین مواردی همچون استاندارد لوله‌ها، برند و شرکت تولیدکننده، قیمت لوله، گارانتی و … باید مورد توجه قرار بگیرد.

 

خرید لوله برق

 

قیمت لوله برق

همان‌طور که گفته شد امروزه انواع مختلفی از لوله‌های برق وجود دارند که هر کدام می‌توانند ویژگی‌ها و قابلیت‌های منحصربه‌فردی داشته باشند. قیمت خرید لوله‌های برق می‌تواند تحت تأثیر فاکتورهای و پارامترهای مختلفی باشد که مهم‌ترین آنها شامل مواردی همچون جنس و نوع لوله برق، محاسبه متراژ لوله برق ساختمان و حجم لوله‌های خریداری شده، سایز لوله برق، شرکت و برند تولیدکننده، هزینه‌های حمل‌ونقل، کیفیت و استانداردهای تولید، کیفیت مواد اولیه و … هستند. در مقاله دیگری تحت عنوان انواع سازه فلزی به بررسی انواع سازه‌های فلزی، کاربردها و مزایای آنها پرداخته شده که مطالعه آن خالی از لطف نخواهد بود.

در زیر جدول  سایز لوله برق  PVC و جدول سایز لوله برق  UPVC نشان داده ایم.

جدول سایز لوله برق  PVC

سطح مقطعسایز (نمره)وزن
3mm21mm1500g
2.5mm16mm1000g
2mm13mm900g
2mm13mm800g

جدول سایز لوله برق  UPVC

سطح مقطعسایز (نمره)وزن
3mm21mm1500g
2.5mm16mm1000g
2mm13mm800g

جمع‌بندی نهایی

لوله‌کشی برق ساختمان‌ها از جمله مهم‌ترین مراحل ساخت هستند و حتماً باید توجه ویژه‌ای به آن شود چرا که ارتباط مستقیم با امنیت ساختمان و آرامش و آسایش آن دارد. یکی از مهم‌ترین نکاتی که در لوله‌کشی باید مورد توجه قرار داد، محاسبه و ارزیابی سایز لوله برق است. لوله‌های برق در انواع سایزهای مختلف تولید می‌شوند و قبل از اقدام به لوله‌کشی باید بر اساس تعداد سیم‌ها و کابل‌ها، سایز سیم و کابل و … سایز مورد نیاز لوله‌های برق محاسبه شده و مناسب‌ترین لوله‌ها خریداری شود.

 

 

جدیدترین مقالات

علت برگشت آب از لوله فاضلاب لباسشویی

8 علت برگشت آب از لوله فاضلاب لباسشویی به همراه راه حل

تقریبا تمام لباسشویی‌های جدیدی که از فناوری‌های نوین در ساخت‌شان استفاده شده است؛ دو ورودی آب گرم و سرد دارند …

باز كردن گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه

10 روش باز كردن گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه {علت و رفع بالا زدگی}

گرفتگی لوله‌هایی که شبکه آبرسانی یا فاضلاب ساختمان را تشکیل می‌دهند؛ یکی از بدترین تجربیات هر صاحب‌خانه‌ای است. اما معمولا …

استفاده از زانو در لوله کشی برق

انواع زانویی و نحوه استفاده از زانو در لوله کشی برق

اجرای سیستم برق‌کشی در هر ساختمانی، چه سازه‌هایی که کاربری مسکونی دارند و چه ساختمان‌های صنعتی و اداری نیاز به …

لوله برق پلی آمید

لوله برق پلی آمید چیست؟

لوله برق پلی آمید به نوعی لوله انعطاف‌پذیر گفته می‌شود که برای محافظت از سیم‌ها و کابل‌هایی که برای اجرای …

اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمیترین
جدیدترین رای بیشتر
نظرات
مشاهده همه نظرات
کسری شجریان

انواع سایز لوله خرطومی برق چه جوری هستن ؟ راجع به آن ها م یتونید اطلاع بدید . تشکر