page-header

لوله های استخری

Introduction

حمام بزرگ یا great bath اولین مخزن آبی عمومی (استخر) در جهان باستان است که بیش از 5000 سال پیش در موهنجو- دارو پاکستان وجود داشته است، وجود این مخازن و استخرها از دیرباز تا کنون سبب شده تا علاوه بر رشته ­های مختلف ورزشی در بخش ­های گوناگونی نظیر حمام کردن، سلامت، مراسم مذهبی و … جایگاه ویژه­ای را نیز به خود اختصاص دهند.

 امروزه با پیشرفت تکنولوژی و افزایش ثروت فردی، استخرها بعنوان تجملات زندگی و زیبایی در طراحی­ های داخلی به خانه‌ها و ویلاها ورود کرده است. از این روی برای داشتن محیطی سالم و پاکیزه استفاده از تجهیزات و ابزارآلات مناسب در زیرساخت ­های آن­ها از اهمیت بالایی برخوردار است. اسکیمرها، فیلترها، هیترها، بخش ­های توزیع کننده مواد شیمیایی و ضدعفونی کننده، لوله ­های انتقال و توزیع آب تصفیه شده (سرد و گرم) و غیره از مهم­ترین تجهیزات استاندارد استخرها بشمار می ­روند. که در این بخش سعی شده است تا پرکاربردترین لوله­ هایی که برای این منظور استفاده می ­شوند، را مورد مطالعه و بررسی قرار دهیم.

انواع لوله های مورد استفاده در استخرها

مصالح و تجهیزات زیادی برای ساخت استخرها وجود دارد، که در میان آن­ها لوله ­هایی که برای نصب سیستم لوله ­کشی استخرها استفاده می ­شوند، تأثیر بسزایی در کیفیت کلی نصب، اجرا و طول عمر سیستم استخری دارند. اکثر لوله­ ها مورد استفاده در این بخش در زیر زمین نصب می ­شوند. به همین منظور کوچکترین ترک در دیواره آن­ها و عدم انجام سرویس ­های دوره­ای آن­ها، باعث آسیب­ های جدی و هدر رفت سرمایه و انرژی می­ شود. از این روی انتخاب لوله­ های مناسب که دارای مقاومت شیمیایی، مکانیکی، فیزیکی بسیار بالایی باشند، سبب می ­شود تا طول عمر مفید استخرها افزایش یابد.

1- لوله پی ­وی سی سخت یا UPVC

در میان لوله­ ها، لوله­ های UPVC یکی از مهم­ترین و پرکاربردترین لوله­ های مورد استفاده در حوزه سیستم­های استخری محسوب می­ شوند. این نوع لوله ­ها به دلیل حضور کلر در ساختار شیمیایی خود مقاومت شیمیایی بسیار بالایی در برابر مواد شیمایی، ضدعفونی کننده ­ها و اشتعال­پذیری دارند. از طرف دیگر باتوجه به پایین بودن ضریب زیری لوله­ های UPVC، احتمال تشکیل بایوفیلم ­ها درون آن­ها و در نتیجه گرفتگی لوله ­ها و تشکیل اثرات منفی بر روی کیفیت (مزه و بو) آب موجود در استخر در مقایسه با سایر لوله­ های فلزی و پلیمری به مراتب کمتر است. همچنین بالا بودن مدول الاستیسیته لوله ­های UPVC باعث شده تا این نوع لوله ­ها در کاربردهای دفنی مقاومت بسیار بالایی در برابر تنش ­های دینامیکی و مکانیکی از خود نشان دهند و این قابلیت خود باعث شده تا ضخامت دیواره آن­ها نسبت به سایر لوله­ های پلیمری کمتر بوده، دبی خروجی افزایش یافته و حمل و نقل و نصب آن­ها راحت ­تر صورت بگیرد.

لوله­ های UPVC مورد استفاده در سیستم ­های استخری بسته به نوع ضخامتی که دارند در دو دسته بندی Schedule 40 و Schedule 80 قرار می­گیرند، استفاده از ضخامت­های دیگر بدلیل کمتر بودن مقاومت آن­ها در این نوع سیستم ­ها پیشنهاد نم ی­شوند.

2- لوله پی ­وی­ سی نرم یا انعطاف­ پذیر

لوله­ های پی ­وی ­سی انعطاف پذیر مشابه با لوله ­های UPVC از رزین PVC ساخته شده است با این تفاوت که در فرمولاسیون آن­ها از مواد نرم کننده استفاده م ی­شود و معمولاً بصورت شیلنگ به بازار عرضه می ­گردد. لوله ­های انعطاف­ پذیر در مقایسه با لوله­ های سخت پی ­وی ­سی، به آسانی نصب می­ شوند اما در برابر حیوانات موذی نظیر موریانه ­ها، موش ­ها و همچنین مواد شیمیایی مقاومت بسیار پایینی داشته، در نتیجه طول عمر آن­ها نیز کمتر است. لوله ­های پی­ وی سی انعطاف­ پذیر بیشتر برای بخش­ های تأسیساتی در استخرها استفاده می ­شود.

3- لوله پلی وینیل کلراید کلرینه شده یا CPVC

این نوع لوله­ ها بیشتر برای سیستم­ های لوله کشی که در آن آب با دماهای بالا عبور می­ کند، استفاده می ­شود. لوله ­های CPVC غالباً به رنگ خاکستری تولید می ­شوند و در مقایسه با لوله ­های معمولی PVC گران ­تر می­ باشند. با این حال بسیاری از نصابان از این نوع لوله ­ها برای درگاه ­های ورودی و خروجی گرمکن ­های استخر استفاده می ­کنند تا از ذوب شدن و جمع شدن لوله ­ها جلوگیری شود.

 

4- لوله مسی یا Copper

در گذشته قبل از تولید لوله­ های PVC باتوجه به مقاومت بالای لوله­ های مسی در برابر اشتعال ­پذیری و زمین لرزه از آن­ها درسیستم ­های لوله­کشی ساختمان ­ها و استخرها استفاده می ­شد، اما امروزه بدلیل پایین بودن مقاومت شیمیایی، خوردگی و گران­تر بودن آن­ها در مقایسه با لوله­ های PVC، استفاده از لوله ­های مسی برای لوله کشی در سیستم­ های استخری توصیه نمی­ شوند.

 

5- لوله ­های black poly

لوله ­های پلی اتیلن و پلی پروپیلن در این دسته قرار می­ گیرند، این نوع لوله ­ها سال ­ها قبل از تولید لوله ­های PVC برای استخرها استفاده می­ شدند. اما امروزه باتوجه به مزایای بسیار زیاد لوله­ های PVC بسیاری نصابان آن را جایگزین لوله­ های PE و PP کردند، البته نصابانی هم وجود دارد که هنوز از این نوع لوله ­ها برای لوله­ کشی سیستم های استخری استفاده می­ کنند.

 

6- لوله­ های آکریلونیتریل بوتا دی ان یا ABS

لوله ­های آکریلو نیتریل بوتا دی ان یا ABS بیشتر برای تأسیسات استخرها استفاده می ­شود. این نوع لوله ­ها بدلیل مقاومت بسیار پایین در برابر اشعه UV و مقاومت کم در محل اتصال آن­ها، در برابر فشارهای بالای سیستم­ لوله کشی استخرها انتخاب مناسبی نمی ­باشند.

 

7- لوله های وینوهیدروپول

مزایای بسیار زیاد لوله ­های UPVC در مقایسه با لوله­ های فلزی و سایر لوله­ های پلیمری باعث شد تا این نوع لوله ­ها سهم عمده ­ای از بازارهای جهانی و داخلی در زمینه سیستم ­های لوله کشی استخرها و تصفیه خانه ­ها را به خود اختصاص دهند. در همین راستا شرکت وینوپلاستیک با بکارگیری افراد متخصص و با استفاده از ماشین آلات پیشرفته اروپایی موفق به تولید لوله های تحت فشار UPVC با برند تجاری وینوهیدرپول (منطبق با استانداردهای DIN 8062، ISO 1452-2 و ISIRI 13361-2) شده است.

سایز لوله های مورد استفاده در سیستم های استخری

نوع پمپ مورد استفاده در سیستم استخری یکی از پارامترهای مهم در انتخاب سایز لوله است. هر چه قدرت پمپ بیشتر باشد میزان آب بیشتری از درون لوله ­ها عبور داده می­ شود، پس بهتر است که از لوله­ هایی با قطرهای بزرگتر استفاده شود. در گذشته بیشتر از لوله ­هایی با قطر 1.2 اینچ در سیستم­ های استخری استفاده می ­شد، اما امروزه با توجه به افزایش قدرت پمپ­ ها و همچنین افزایش بهروری از لوله ­هایی با قطرهای 1.5 و 2 اینچ استفاده می­ شود. شایان توجه است که در استخرهای بزرگ یا استخرهای تجاری از لوله­ هایی با سایزهای بزرگتر نیز استفاده می­ شود.

0/5 (0 Reviews)
Back to top of page