وینو پلاستیک
LANGUAGE

میکروب های مضر موجود در دیواره های لوله های فاضلاب

ما به شما در بهبود عملکرد پروژه کمک می کنیم

آیا باکتری های مقاوم در برابر آنتی بیوتیک ها می توانند از طریق مجراها به درون آب نفوذ کنند و باعث شیوع بیماری شوند؟

واحد تحقیق و توسعه وینوپلاستیک– در تحقیقاتی که اخیراً در مجله Enviroment science منتشر شده است، اثر بایو فیلم­ های مملو از میکروب که به دیواره لوله فاضلاب می ­چسبند مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته است. نتایج تحقیقات نشان داد که این بایو فیلم­ های اغلب حاوی باکتری مضر و مقاوم در برابر آنتی بیوتیک­ ها بوده و قادر هستند تا در برابر روش ­های استانداردی که برای ضدعفونی کردن فاضلاب وجود دارد، مقاومت کنند.

براساس مطالعات انحام شده از یک سو استفاده از مواد سفیدکننده می­تواند تراکم بایوفیلم­ ها را کاهش دهد اما آن­ها را به طور کامل از بین نمی ­برد. از سوی دیگر تمیز کردن خطوط فاضلاب به هنگام تعمیر و نگهداری آن­ها بویژه در زمان رویدادهایی نظیر شیوع بیماری یا شرایط بیوتروریسم که می­توانند خطوط فاضلاب را در معرض میکروب­ های پر خطر قرار دهد، ایده خوبی باشد. خوشبختانه با توجه به شیوع ویروس کرونا (Covid-19)، آب و فاضلاب تاکنون بعنوان مسیرهای مهم انتقال محسوب نمی­ شوند.

 

در این تحقیق، محققان از دو نوع لوله بتنی و پی ­وی ­سی به منظور بررسی اثر سفید کنندگی بر روی بایوفیلم ­ها استفاده کردند که نتایج بدست آمده حاکی از این واقعیت است که مواد لوله ­های فاضلابی در تشکیل بایوفیلم ­ها تأثیری ندارند اما در لوله ­های PVC بدلیل صاف­تر بودن دیواره و ضریب زبری کمتر آن­ها اثر بخشی مواد سفید کننده بیشتر بوده و بایوفیلم ها بهتر و سریع­تر از لوله­ های بتنی، حذف می ­شوند.

 منبع : Lab manager

در رابطه با انواع لوله و اتصالات و لوله آب بیشتر بخوانیم.

جدیدترین مقالات

لوله اسپیرال

لوله اسپیرال چیست؟

لوله‌ها از تنوع بالایی از نظر جنس، اندازه و ابعاد، نحوه تولید، ضخامت، کاربرد، استانداردها و … برخوردارند و هرکدام …

لوله لنس

لوله لنس چیست؟

لوله به عنوان یکی از کاربردی‌ترین تجهیزات در تاریخ بشریت شناخته می‌شود که قدمت و تاریخچه استفاده از آن به …

وزن لوله کاروگیت

نحوه محاسبه وزن لوله کاروگیت

لوله‌های پلیمری از جمله لوله‌هایی هستند که به واسطه داشتن ویژگی‌های منحصربه‌فردی همچون وزن کم، طول عمر بالا، قیمت مناسب، …

گریدهای پلی اتیلن

گریدهای پلی اتیلن چیست ؟

مواد پلیمری در دنیای مدرن امروزی جایگاه ویژه‌ای داشته و مصارف صنعتی، نیمه صنعتی و غیر صنعتی متعددی دارند. یکی …

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات