آیا باکتری های مقاوم در برابر آنتی بیوتیک ها می توانند از طریق مجراها به درون آب نفوذ کنند و باعث شیوع بیماری شوند؟

واحد تحقیق و توسعه وینوپلاستیک– در تحقیقاتی که اخیراً در مجله Enviroment science منتشر شده است، اثر بایو فیلم­ های مملو از میکروب که به دیواره لوله فاضلاب می ­چسبند مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته است. نتایج تحقیقات نشان داد که این بایو فیلم­ های اغلب حاوی باکتری مضر و مقاوم در برابر آنتی بیوتیک­ ها بوده و قادر هستند تا در برابر روش ­های استانداردی که برای ضدعفونی کردن فاضلاب وجود دارد، مقاومت کنند.

براساس مطالعات انحام شده از یک سو استفاده از مواد سفیدکننده می­تواند تراکم بایوفیلم­ ها را کاهش دهد اما آن­ها را به طور کامل از بین نمی ­برد. از سوی دیگر تمیز کردن خطوط فاضلاب به هنگام تعمیر و نگهداری آن­ها بویژه در زمان رویدادهایی نظیر شیوع بیماری یا شرایط بیوتروریسم که می­توانند خطوط فاضلاب را در معرض میکروب­ های پر خطر قرار دهد، ایده خوبی باشد. خوشبختانه با توجه به شیوع ویروس کرونا (Covid-19)، آب و فاضلاب تاکنون بعنوان مسیرهای مهم انتقال محسوب نمی­ شوند.

 

در این تحقیق، محققان از دو نوع لوله بتنی و پی ­وی ­سی به منظور بررسی اثر سفید کنندگی بر روی بایوفیلم ­ها استفاده کردند که نتایج بدست آمده حاکی از این واقعیت است که مواد لوله ­های فاضلابی در تشکیل بایوفیلم ­ها تأثیری ندارند اما در لوله ­های PVC بدلیل صاف­تر بودن دیواره و ضریب زبری کمتر آن­ها اثر بخشی مواد سفید کننده بیشتر بوده و بایوفیلم ها بهتر و سریع­تر از لوله­ های بتنی، حذف می ­شوند.

 منبع : Lab manager

در رابطه با انواع لوله و اتصالات و لوله آب بیشتر بخوانیم.

‫5/5 ‫(1 نظر)