LANGUAGE

میکروب های مضر موجود در دیواره های لوله های فاضلاب

ما به شما در بهبود عملکرد پروژه کمک می کنیم

آیا باکتری های مقاوم در برابر آنتی بیوتیک ها می توانند از طریق مجراها به درون آب نفوذ کنند و باعث شیوع بیماری شوند؟

واحد تحقیق و توسعه وینوپلاستیک– در تحقیقاتی که اخیراً در مجله Enviroment science منتشر شده است، اثر بایو فیلم­ های مملو از میکروب که به دیواره لوله فاضلاب می ­چسبند مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته است. نتایج تحقیقات نشان داد که این بایو فیلم­ های اغلب حاوی باکتری مضر و مقاوم در برابر آنتی بیوتیک­ ها بوده و قادر هستند تا در برابر روش ­های استانداردی که برای ضدعفونی کردن فاضلاب وجود دارد، مقاومت کنند.

براساس مطالعات انحام شده از یک سو استفاده از مواد سفیدکننده می­تواند تراکم بایوفیلم­ ها را کاهش دهد اما آن­ها را به طور کامل از بین نمی ­برد. از سوی دیگر تمیز کردن خطوط فاضلاب به هنگام تعمیر و نگهداری آن­ها بویژه در زمان رویدادهایی نظیر شیوع بیماری یا شرایط بیوتروریسم که می­توانند خطوط فاضلاب را در معرض میکروب­ های پر خطر قرار دهد، ایده خوبی باشد. خوشبختانه با توجه به شیوع ویروس کرونا (Covid-19)، آب و فاضلاب تاکنون بعنوان مسیرهای مهم انتقال محسوب نمی­ شوند.

 

در این تحقیق، محققان از دو نوع لوله بتنی و پی ­وی ­سی به منظور بررسی اثر سفید کنندگی بر روی بایوفیلم ­ها استفاده کردند که نتایج بدست آمده حاکی از این واقعیت است که مواد لوله ­های فاضلابی در تشکیل بایوفیلم ­ها تأثیری ندارند اما در لوله ­های PVC بدلیل صاف­تر بودن دیواره و ضریب زبری کمتر آن­ها اثر بخشی مواد سفید کننده بیشتر بوده و بایوفیلم ها بهتر و سریع­تر از لوله­ های بتنی، حذف می ­شوند.

 منبع : Lab manager

در رابطه با انواع لوله و اتصالات و لوله آب بیشتر بخوانیم.

جدیدترین مقالات

اتصالات چدنی چیست

اتصالات چدنی چیست ؟

با پیشرفت علوم و تکنولوژی‌های مختلف امروزه لوله‌ها و اتصالات از انواع مواد مختلف با ویژگی‌ها، قابلیت‌ها و مشخصات منحصربه‌فردی …

لوله کامپوزیت چیست

لوله کامپوزیتی چیست ؟

لوله‌ها از جمله تجهیزات بسیار کاربردی و پر استفاده هستند که در صنایع مختلف برای انتقال سیالات متعدد از نقطه‌ای …

رفع یخ زدگی لوله آب

رفع یخ زدگی لوله آب

می‌توان گفت یکی از مهم‌ترین و بارزترین ویژگی آب قابلیت انبساط آن است که در دمای صفر درجه و کمتر …

چیلر چیست

چیلر چیست ؟ + آشنایی با انواع چیلر

چیلرها (Chiller) از جمله تجهیزات و ابزارهای بسیار کاربردی و پراستفاده‌ای هستند که می‌توانند در صنایع مختلف به منظور خنک …

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات