وینو پلاستیک
LANGUAGE

میزان نفوذ میکروپلاستیک ها و تأثیر آن ها بر کیفیت آب آشامیدنی

ما به شما در بهبود عملکرد پروژه کمک می کنیم

بررسی میزان نفوذ میکروپلاستیک ها و تأثیر آن ها بر کیفیت آب آشامیدنی

 

 واحد تحقیق و توسعه وینوپلاستیک– چندین دهه است که لوله ­های فلزی و سنتی جای خود را به لوله ­های پلاستیکی در زمینه انتقال آب آشامیدنی داده است، از این روی مطالعات و تحقیقات متعددی بر روی مزایا و تأثیر این نوع لوله­ ها بر کیفیت آب آشامیدنی انجام شده است. در جدیدترین تحقیقات انجام شده در سال 2020-2019 میلادی یک شرکت هلندی میزان نفوذ میکروپلاستیک­ ها از طریق لوله ­های PVC به شبکه توزیع آب آشامیدنی را مورد بررسی قرار داده است.

میکروپلاستیک­

به گفته مدیر تحقیقات شرکت Dunea: نتایج جمع آوری شده منابع آب از محل منبع تا خروجی شیر آب نشان داد که خوشبختانه هیچ گونه انتقال و یا نفوذ میکروپلاستیک­ ها از لوله ­های PVC به درون آب آشامیدنی صورت نگرفته است. همچنین گفته­ های Pieke مشاور ارشد شیمی آزمایشگاه Het water بیانگر این واقعیت است که: وجود میکروپلاستیک­ ها ارتباطی به عبور آب آشامیدنی از طریق لوله های پلاستیکی یا لوله ­های دیگر ندارد.  

روش اندازه ­گیری علمی:

تاکنون استانداردی مبنی بر اندازه ­گیری میکروپلاستیک­ ها در آب منتشر نشده است. به همین دلیل آزمایشگاه Het water روش علمی مخصوص به خود را مبتنی بر میکروپلاستیک ­ها توسعه داده است. به گفته Pieke: وقتی ما این قابلیت را داریم که حتی حشرات موجود در آب را اندازه بگیریم، پس چرا برای میکروپلاستیک­ ها این کار را انجام ندهیم. در این آزمایش از الک­ هایی با سوراخ­ های فوق العاده ریز استفاده شد و بعد از شست و شو، آنچه در الک­ ها باقی مانده بوسیله اسلایدهای میکروسکوپی در آزمایشگاه مورد بررسی قرار گرفتند.

به گفته Pieke: برای این کار باید آب ­های زیادی جمع­ آوری شود. برای آب  های سطحی، پانصد تا هزار لیتر کافی است. اما بیش از ده هزار لیتر برای تحقیق در مورد آب لوله کشی مورد نیاز است، زیرا این آب ­ها به سختی حاوی میکروپلاستیک می­ باشند. و امکان جمع ­آوری این همه لیتر آب از خانه های مردم و ساختمان های عمومی نیست. به همین دلیل از آب چاه های موجود در خیابان­ های آمستردام و برخی از شهرهای جنوبی هلند (مانند لاهه و لیدن) استفاده کردیم.

این پیامی است که مدیر شرکت Dunea می ­خواهد منتشر کند: جلوگیری از آلودگی در منبع همیشه بهتر است. یک محیط زندگی تمیز به نفع همه است و این نیاز به یک رویکرد یکپارچه دارد.

کدام مرحله از تصفیه کردن بطور خاص حذف میکروپلاستیک ­ها را تضمین می­کند؟ Pieke می­گوید: ما هنوز در در این مورد مطمئن نیستیم. ما اندازه­ گیری را در چهار مرحله از فرآیند تصفیه شدن انجام دادیم چرا که برای اندازه ­گیری در تمامی مراحل به هزاران آنالیز نیازمند هستیم. بنابراین ما نمی ­توانیم اثر هر مرحله از تصفیه شدن را به درستی تشخیص بدهیم. اما این را می­ دانیم که پیش از اینکه آب به تپه­ های شنی برود بیش از 90% کاهش داریم. فیلتراسیون با ماسه و کربن فعال به خوبی کمک می­ کند اما نتیجه صفر نمی ­شود، در واقع ما برای نجات طبیعت باید این کار را انجام دهیم.

 

منبع: pvc4pipes

 

جدیدترین مقالات

علت افت فشار آب ساختمان

بررسی علت کم بودن فشار آب ساختمان و راه های افزایش فشار آب

هرچند که امروزه افراد می‌توانند در تمام بخش‌ها و نقاط ساختمان و محیط‌های مختلف از آب سالم و بهداشتی استفاده …

منبع دوجداره موتورخانه

معرفی منبع دوجداره موتورخانه

امروزه تأمین بهداشت و استفاده از امکاناتی همچون آب گرم اهمیت بسیار زیادی دارد و تمامی تجهیزات مورد نیاز برای …

عوامل موثر بر قیمت لوله و اتصالات پلی اتیلن

عوامل تأثیر گزار بر قیمت لوله و اتصالات پلی اتیلن

امروزه انواع مختلفی از لوله و اتصالات از نظر جنس، کاربردها، ابعاد و اندازه و … در دسترس هستند و …

تاثیر قیمت ارز بر قیمت لوله و اتصالات

تأثیرات ناشی از افزایش دلار در بازار لوله و اتصالات

لوله و اتصالات از جمله تجهیزاتی هستند که امروزه در انواع صنایع مختلف مانند آب و فاضلاب، غذا و دارو، …

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات