وینو پلاستیک
LANGUAGE

4 روش تست لوله کشی پلیکا فاضلاب ساختمان

ما به شما در بهبود عملکرد پروژه کمک می کنیم

فهرست مطالب

خروجی فاضلاب بخش مهمی از سیستم لوله‌کشی در هر ساختمانی است و عدم اجرای صحیح آن می‌تواند در آینده منجر به خسارات مالی زیادی شود. بنابراین برای تمام پیمانکارانی که در حوزه لوله‌کشی ساختمانی و صنعتی فعالیت دارند؛ اطلاع از روش‌های اصولی تست لوله پلیکا فاضلاب ساختمان اهمیت دارد. در ادامه 4 روش انجام این تست را در قالب دو مرحله تست مقدماتی و نهایی توضیح داده‌ایم.

مراحل تست لوله کشی فاضلاب

قبل از اینکه ساختمان به مرحله بهره‌برداری برسد و دارای سکنه شود؛ تست خروجی فاضلاب باید انجام شده تا از اجرای صحیح لوله‌کشی این بخش از سیستم، اطمینان حاصل شود. به طور کلی این تست در دو مرحله مقدماتی و نهایی که تا حدود زیادی به هم شبیه هستند انجام می‌شود. در بخش‌های بعدی این دو مرحله و روش‌های تستی که در آنها انجام می‌شود را به صورت جداگانه توضیح داده‌ایم.

تست مقدماتی لوله‌کشی فاضلاب ساختمان

در این تست باید پیشرفت کار لوله‌کشی را به صورت مرحله به مرحله سنجید. همانطور که در ادامه نیز توضیح خواهیم داد این تست را می‌توان با آب یا هوا انجام داد.

تست نهایی لوله‌کشی فاضلاب ساختمان

بعد از اینکه کار لوله‌کشی فاضلاب ساختمان تمام شد و تمام لوازم بهداشتی و اتصالات مربوط به آنها نصب شد؛ باید تست نهایی را به کمک هوا یا دود انجام داد. 

"نکات

نکات مهم در مورد تست لوله پلیکا فاضلاب ساختمان

قبل از اینکه توضیح دهیم چطور باید طی این دو مرحله سیستم لوله‌کشی فاضلاب را تست کنید و از اجرای صحیح آن مطمئن شوید؛ لازم است نکاتی که در مورد تست لوله‌هایی که به عنوان سیستم خروجی فاضلاب از آنها استفاده شده است و اتصالاتی که آنها را به هم متصل کرده است را یادآور شویم.

 • هزینه تامین تمام لوازم، وسایل، مصالح و حتی دستمزد کارگرانی که برای انجام تست به آنها نیاز دارید به عهده پیمانکار است.
 • مطمئن شوید که در زمان تست فشار مورد نظر برای آزمایش تامین شده است و تنها پس از اینکه فشار دهانه ورودی سیال به حد مطلوب رسید وسیله انجام تست را به شبکه متصل کنید.
 • قبل از اینکه تست تمام شود و از سلامت و صحت سیستم لوله‌کشی فاضلاب اطمینان حاصل کنید نباید هیچ کدام از اجزای این سیستم را رنگ کنید یا با پوشش‌هایی مانند عایق بپوشانید. در واقع تمام اجزا لوله‌کشی فاضلاب و حتی هواکش‌ها باید در زمان تست در معرض دید باشند.

روش تست لوله پلیکا مقدماتی لوله‌کشی فاضلاب ساختمان

همانطور که پیش‌تر نیز به آن اشاره شد؛ تست مقدماتی در جریان پیشرفت کار انجام شده و طی آن سلامت لوله‌کشی فاضلاب و هواکش، قسمت به قسمت یا کل لوله‌کشی به کمک آب یا هوا سنجیده می‌شود. بعد از اتمام تست مقدماتی می‌توانید نسبت به آب‌بندی و گازبندی شبکه لوله‌کشی فاضلاب اطمینان حاصل کنید. به طور کلی تست مقدماتی لوله و اتصالات فاضلاب و سیستم هواکش یا به کمک آب و یا به کمک هوا انجام می‌شود.

تست مقدماتی با آب

 • برای تست فاضلاب با آب، فشار آبی که به عنوان ورودی استفاده می‌شود باید حداقل 3 متر ستون باشد.
 • برای ساختمان‌های مرتفع بهتر است دریچه‌های بازدیدی که روی لوله‌های قائم نصب شده‌اند را به چند منطقه تقسیم کنید و سپس آزمایش را تک به تک به صورت جداگانه روی هر منطقه انجام دهید. دقت کنید که فشار آزمایش در هر منطقه و برای همه اجزای به کار رفته در سیستم لوله‌کشی و اتصالات آن باید یکسان و کمتر از 3 متر ستون آب نباشد.
 • تمام دهانه‌های ورودی و خروجی شاخه‌های افقی، لوله‌های قائم، لوله‌های افقی اصلی که در پایین‌ترین قسمت شبکه فاضلاب قرار دارند و همچنین دهانه دودکش باید به درستی آب‌بندی شده و کاملا بسته شده باشند. برای ایجاد این انسداد هرگز از موادی استفاده نکنید که احتمال ورودشان به شبکه و ایجاد گرفتگی در مسیر لوله وجود دارد.
 • در طول 15 دقیقه تست مقدماتی با آب باید کل سیستم از نظر نشتی آب مورد بررسی قرار گرفته و هر قطعه و اتصال معیوبی که شناسایی شد در اسرع وقت تعویض شوند.
 • بعد از اتمام تست و تعویض بخش‌های مشکل‌دار سیستم باید مجددا تمامی مراحل آزمایش را انجام دهید.

تست مقدماتی با هوا

 • 5 پوند بر اینچ مربع یا همان حدود 3 متر ستون آب بهترین فشار برای انجام تست مقدماتی با هواست.
 • دقیقا مانند تست با آب باید هنگام انجام آزمایش مقدماتی با هوا تمامی دهانه‌های خروجی و ورودی و دهانه هواکش‌ها مسدود شده و به درستی هوابندی شوند. ضمن اینکه استفاده از موادی که احتمال ورودشان به لوله‌ها و ایجاد گرفتگی وجود دارد مجاز نیست.
 • مدت اجرای این تست نیز حدودا 15 دقیقه است و فشار آزمایش بدون اضافه کردن هوای اضافی نباید در طول این 15 دقیقه به هیچ وجه کم شود. کاهش فشار حین آزمایش نشان می‌دهد که یکی از اجزا سیستم یا اتصالات آن دچار مشکل است. بنابراین باید با بررسی دقیق لوله‌کشی، مشکل را پیدا و حل کنید.
 • بعد از رفع مشکلی که باعث افت فشار هوا حین آزمایش شده است؛ باید تست لوله پلیکا فاضلاب با هوا را مجددا تکرار کنید.

روش تست نهایی لوله‌کشی فاضلاب ساختمان

روش تست لوله پلیکا نهایی لوله‌کشی فاضلاب ساختمان

این تست بعد از خاتمه کار و نصب تمام لوازم بهداشتی و وسایل مربوط به سیستم لوله‌کشی و به کمک هوا یا دود انجام می‌شود.

تست نهایی با هوا

 • فشار مطلوب برای آزمایش نهایی لوله‌کشی فاضلاب با هوا 25 میلی‌متر ستون آب است.
 • دهانه انتهای هواکش‌ها و لوله‌های افقی که در پایین‌ترین قسمت شبکه قرار دارند را باید مسدود و به درستی هوابندی کنید.
 • برای نشان دادن فشار هوا در این تست می‌توانید از فشارسنج یا آب‌نما استفاده کنید.
 • تست نهایی هوا هم درست مثل تست مقدماتی هوا طی 15 دقیقه انجام شده و در طول آن فشار آزمایش بدون اضافه کردن هوای اضافی نباید کم شود. کم شدن فشار به این معنی است که در قسمتی از سیستم لوله‌کشی فاضلاب مشکلی وجود دارد که باید آن را پیدا کرده و رفع کنید.
 • پس از ترمیم قسمتی از لوله پی وی سی که دچار مشکل شده یا اتصالی که به درستی نصب نشده است؛ تست را مجددا تکرار کنید تا مطمئن شوید سیستم خروجی فاضلاب به درستی کار می‌کند.

تست نهایی با دود

 • برای انجام این تست فشار 25 میلی‌متر ستون آب کافیست.
 • بعد از تامین فشار مورد نیاز طبق روال دیگر تست‌ها باید انتهای هواکش‌ها و لوله‌های افقی فاضلاب را مسدود و گازبندی کنید.
 • سپس با استفاده از دستگاه مخصوصی که دود تولید می‌کند؛ سیستم را پر از دود کرده و منتظر بمانید تا از انتهای بالای لوله‌های قائم هواکش فاضلاب که مسدود نیستند دود خارج شود.
 • در این مرحله باید این خروجی‌ها را نیز مسدود کرده تا فشار داخل شبکه به 25 میلی‌متر ستون آب برسد.
 • برای اینکه مطمئن شوید هیچ بخشی از شبکه نشتی ندارد؛ با استفاده از یک فشار سنج مطمئن یا آب‌نما، فشار دودی که از سیستم خارج می‌شود را اندازه‌گیری کنید.
 • اگر ظرف 15 دقیقه آزمایش، فشاری که فشارسنج نشان می‌دهد کم و یا بوی دود در فضا احساس شد؛ باید اتصالات و تک تک اجزای سیستم لوله‌کشی فاضلاب را بررسی کنید تا علت افت فشار مشخص شود.
 • در انتها نیز در صورت وجود نشتی مشکل را حل کرده و تست را مجددا انجام دهید.

جدیدترین مقالات

علت برگشت آب از لوله فاضلاب لباسشویی

8 علت برگشت آب از لوله فاضلاب لباسشویی به همراه راه حل

تقریبا تمام لباسشویی‌های جدیدی که از فناوری‌های نوین در ساخت‌شان استفاده شده است؛ دو ورودی آب گرم و سرد دارند …

باز كردن گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه

10 روش باز كردن گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه {علت و رفع بالا زدگی}

گرفتگی لوله‌هایی که شبکه آبرسانی یا فاضلاب ساختمان را تشکیل می‌دهند؛ یکی از بدترین تجربیات هر صاحب‌خانه‌ای است. اما معمولا …

استفاده از زانو در لوله کشی برق

انواع زانویی و نحوه استفاده از زانو در لوله کشی برق

اجرای سیستم برق‌کشی در هر ساختمانی، چه سازه‌هایی که کاربری مسکونی دارند و چه ساختمان‌های صنعتی و اداری نیاز به …

لوله برق پلی آمید

لوله برق پلی آمید چیست؟

لوله برق پلی آمید به نوعی لوله انعطاف‌پذیر گفته می‌شود که برای محافظت از سیم‌ها و کابل‌هایی که برای اجرای …

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات