روش جدید برای بازیافت ضایعات پلاستیکی با استفاده از کاتالیزور جدید پذیرنده ماکروویو 

 واحد تحقیق و توسعه وینوپلاستیک– تولید روزافزون و استفاده از پلاستیک­ ها در طی نیم قرن گذشته منجر به ایجاد مشکل بزرگ زیست محیطی برای دنیا شده است. در حال حاضر بیش از 4.9 میلیارد تن پلاستیک در محل دفن زباله ­ها یا در محیط زیست وجود دارد، که پیش ­بینی می­ شود این تعداد تا سال 2050 به حدود 12 میلیارد تن برسد.

روش­ های بیشماری برای بازیافت پلاستیک­ های مختلف وجود دارد، که جدیدترین روش پیشنهادی در حال حاضر در اثر همکاری مشترک دانشگاه و صنعت در مجله Nature Catalysis منتشر شده است: تجزیه کاتالیستی زباله­ های پلاستیکی با استفاده از کاتالیزوهای آغازگر- مایکروویو به گاز هیدروژن (بعنوان سوخت پاک) و کربن جامد با ارزش بالا.

لوله پی وی سی و لوله یو پی وی سی چه کاربرد هایی دارند؟

بازیافت پلاستیک

یافته ­ها حاکی از این امر است که محققان ذرات پودری پلاستیک­ ها را بصورت مکانیکی با کاتالیزورهایی از اکسید آهن و اکسید آلومینیوم (گیرنده مایکروویو) با یکدیگر مخلوط کرده و آن را در معرض مایکروویو قرار می دهند. این فرآیند که یک فرآیند سریع و تک مرحله ­ای بوده با استفاده از مایکروویو و فعال­سازی کاتالیست­ ها، هیدروژن را از پلیمرها جدا می ­نماید و در نهایت با تبدیل زباله ­های پلاستیکی به گاز هیدروژن (قابل کاربرد بعنوان سوخت­ های پاک) و باقی مانده مواد کربنی (نانو لوله ­های کربنی) عملیات بازیافت صورت می­ گیرد.

در رابطه با لوله و اتصالات وینو پلاستیک بیشتر بدانید.

بطور کلی در این روش بیش از 97% از هیدروژن موجود در پلاستیک­ ها را می­توان در یک زمان بسیار کوتاه و با استفاده از یک روش ارزان و بدون آزادسازی CO2 آزاد کرد و محیط زیست را از آلودگی­ ها نجات داد.

تبدیل پلاستیک به  اجزای مفید

این پژوهش ها نشان دهنده یک روش بالقوه و جذاب برای بازیافت زباله های پلاستیکی می باشد. امید است در حال حاضر و حتی آینده، زباله های پلاستیکی بتوانند بعنوان خوراک با ارزش برای تولید سوخت پاک H2 و محصولات کربن با ارزش افزوده استفاده شوند.

منبع: Nature Catalysis

‫5/5 ‫(1 نظر)