شرکت وینوپلاستیک به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده لوله و اتصالات پلیمری در خاورمیانه شناخته می‌شود که محصولات متنوع و باکیفیتی را در زمینه لوله کشی آب و فاضلاب در اختیار هموطنان قرار می‌دهد. در میان محبوب‌ترین محصولات این شرکت می‌توان به لوله فشاری (تحت فشار) و لوله برق اشاره کرد که از جنس UPVC بوده و می‌توانند سلامت لوله‌کشی شما را تا چندین دهه تضمین کنند.

فاضلاب چیست؟

فاضلاب به هر نوع آب مصرف شده گفته می‌شود که تحت تاثیر فرایندهای خانگی، تجاری یا صنعتی قرار گرفته است. به عنوان مثال، آب مصرفی خارج شده از منزل شخصی، مدرسه یا ساختمان‌های اداری فاضلاب است. آب تولید شده در طی عملیات صنعتی مانند ساخت کاغذ یا تولید محصولات شیمیایی نیز در دسته‌بندی فاضلاب قرار می‌گیرد. 

حدود 99.9% درصد از فاضلاب را آب تشکیل می‌دهد و 0.1% باقیمانده نیز شامل آلاینده‌هایی مانند مواد آلی، مواد معدنی و تعدادی میکروارگانیسم‌ است که باید به هر طریق ممکن از بین بروند. این مواد آلاینده ممکن است که در هر بازه زمانی دوباره وارد چرخه‌های آب زیرزمینی و سپس آب آشامیدنی مردم شده و در نهایت باعث بیماری شوند.

انواع فاضلاب ها

بخش زیادی از سلامت و بهداشت ساختمان‌های تجاری، صنعتی و مسکونی به عملکرد مناسب سیستم لوله‌کشی آب شیرین و همچنین دفع فاضلاب بستگی دارد. گسترش زندگی شهرنشینی موجب شده است که توجه بسیار زیادی به راه‌اندازی خطوط لوله فاضلاب ساختمان داده شود، زیرا هرگونه سهل‌انگاری در نصب صحیح آن‌ها عواقب نامطلوبی را از لحاظ سلامت جمعی به همراه خواهد داشت. 

بر طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت (WHO)، آب آشامیدنی آلوده هر سال باعث بیش از ۵۰۰ هزار مرگ در سراسر جهان می‌شود. همین امر لزوم استفاده از لوله‌کشی مناسب برای فاظلاب را دو چندان می‌کند. خوشبختانه تصفیه مناسب می‌تواند به تأسیسات تجاری و صنعتی کمک کند تا مسئولیت خود را در قبال محیط زیست به انجام برسانند.

انواع فاضلاب بر اساس مواد تشکیل‌دهنده

فاضلاب معمولا بر اساس نوع مواد تشکیل‌دهنده به سه نوع تقسیم می‌شود که عبارت‌اند از: آب سیاه، آب خاکستری و آب زرد. این دسته‌بندی به منظور سهولت در امر تصفیه انجام می‌شود، چرا که می‌تواند سرعت دسته‌بندی مواد و فرایند پاکسازی را تا حد زیادی افزایش دهد.

آب سیاه

آب سیاه به فاضلابی گفته می‌شود که شامل مدفوع انسانی، ادرار و سایر آب‌های آلوده است که از حمام، توالت یا محل‌های دیگر به مناطق حائل منتقل می‌شود. آب سیاه به صورت کلی حاوی باکتری‌ها، پروتوزها، ویروس‌ها و سایر عوامل بیماری‌زا است که در اثر تماس با پوست یا جذب توسط بدن موجب بیماری خواهد شد.

اگر سیستم فاضلاب شما دچار مشکل شده و بالا آمده است، خودتان به هیچ عنوان سعی نکنید که آن را تمیز کنید. پیش از هر چیز سعی کنید که اعضاء خانواده را از خانه خارج کرده و سپس با افراد متخصص تماس بگیرید.

همچنین پس از تمیز کردن محل و مهار فاضلاب برای چند ساعت صبر کنید و بعد از آن به خانه بازگردید. بدیهی است که سیستم انتقال آب سیاه باید کاملا با استفاده از لوله نشکن انجام گیرد.

آب خاکستری

آب خاکستری به مایعات غیرخطرناک ساختمان‌های خانگی و تجاری مانند آپارتمان‌ها، بیمارستان‌ها و ادارات اشاره دارد. این آب به طور معمول از دوش، ظرفشویی، روشویی و منابع دیگر حاصل می‌شود که با زباله‌های انسانی تماسی ندارند. آب خاکستری همچنین حاوی روغن پخت و پز، پوست و موی انسان، صابون و تکه‌های غذا است.

میزان عوامل بیماری‌زای این آب به اندازه آب سیاه نیست. در هر حال، مقداری آلاینده در این آب نیز وجود دارد و در صورت وارد شدن به بدن انسان باعث بیماری خواهد شد. در صورت بروز هرگونه مشکل در سیستم لوله کشی آب خاکستری در محل زندگی خود باید سریعا به دنبال برطرف کردن آن باشید، زیرا آب خاکستری ظرف مدت ۴۸ ساعت به آب سیاه تبدیل خواهد شد.

آب زرد

آب زرد به طور خالص از ادرار انسان و حیوانات خانگی تشکیل می‌شود. این آب بیشتر آلاینده‌های موجود در آب سیاه یا آب خاکستری مانند مواد شیمیایی، دستمال توالت، مدفوع و تکه‌های غذا را در خود ندارد.

اهمیت لوله‌کشی فاضلاب

لوله‌کشی فاضلاب مناطق مختلف به سه دسته فاضلاب خانگی، فاضلاب صنعتی و فاضلاب سیلاب تقسیم می‌شود. فاضلاب خانگی از آب استفاده شده خانه‌ها و آپارتمان‌ها تشکیل می‌شود. فاضلاب صنعتی حاصل فرایندهای شیمیایی بوده و فاضلاب سیلاب به دلیل جمع شدن آب‌های ناشی از بارندگی به وجود می‌آید.

ماهیت و حجم زیاد ناخالصی‌های موجود در موارد بالا به ویژه فاضلاب صنعتی باعث شده است که دفع آن به یک مسئله حائز اهمیت تبدیل شود. مواد آلی بیشترین میزان این آلاینده‌ها را تشکیل می‌دهند. بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند که از سیستم سپتیک به منظور دفع فاضلاب خانگی استفاده کنند. اگر قصد دارید از این سیستم‌ها در محل زندگی خود استفاده کنید، بهتر است بدانید که سپتیک چیست و چه کاربردی دارد .

فرآیند تصفیه فاضلاب

تصفیه فاضلاب در تصفیه خانه معمولا در سه مرحله کلی انجام می‌گیرد که بدین صورت هستند:

مرحله اول تصفیه: در حین مرحله اول تصفیه، فاضلاب به درون حوضچه‌های ته‌نشینی یا لجن‌گیر هدایت می‌شود و در مخازن آن به کندی جریان می‌یابد. طراحی این مخازن باعث جمع شدن مواد جامد آلی در پایین مخزن و همچنین شناور شدن مواد در بالای آب خواهد شد تا به آسانی دفع گردند.

مرحله دوم تصفیه: تصفیه ثانویه فاضلاب به عنوان مرحله هوادهی نیز شناخته می‌شود. مخازن مورد استفاده در این مرحله شامل تعدادی سیستم هواده هستند که اغلب از لوله‌های سرامیکی یا پلیمری ساخته می‌شوند. این لوله‌ها نیز دارای منافذ زیادی هستند که جریان هوا را از فاضلاب عبور می‌دهند.

هنگامی که هوا از این لوله‌ها عبور می‌کند، سوراخ‌های کوچک آن را به صورت حباب‌هایی در می‌آورند که با فاضلاب مخلوط می‌شوند. فعل و انفعال اکسیژن با باکتری‌های موجود در فاضلاب باعث هضم مواد آلی خواهد شد. این روش معمولا بیشتر مواد شیمیایی مضر را از فاضلاب حذف می‌کند، اگرچه نمی‌تواند نیترات‌ها را از بین ببرد.

مرحله سوم تصفیه: در این مرحله، فاضلاب از فیلترهای ساخته شده از شن و ماسه عبور می‌کند و هرگونه مواد ریز باقیمانده در آن از بین می‌رود. در نهایت آب در زیر لامپ‌های ماوراء بنفش جریان می‌یابد که عوامل بیماری‌زا مانند باکتری‌ها و ویروس‌ها را از بین می‌برد. نور ماوراء بنفش همیشه این میکروارگانیسم‌ها را از بین نمی‌برد، اما آن‌ها را کاملا عقیم و ایمن می‌سازد.

‫5/5 ‫(1 نظر)