اگر به دنبال خانه‌ای جدید هستید، احتمالا متوجه شده باشید که برخی از محله‌ها از سیستم فاضلاب عمومی و برخی دیگر از سیستم سپتیک استفاده می‌کنند. به طور کلی، شهرها و مناطق نزدیک به آن‌ها به سیستم فاضلاب شهری متصل بوده و از لوله سایز بزرگ برای انتقال مواد استفاده می‌کنند. اگر منطقه‌ای خارج از ناحیه سرویس شهری باشد، ساختمان‌ها معمولا از سیستم سپتیک برای امور فاضلاب خود استفاده می‌کنند.

سیستم سپتیک فرایند انتقال و ذخیره فاضلاب و مواد زاید را بسیار راحت‌تر می‌کند، به گونه‌ای که حتی بسیاری از افراد ساکن در مناطق شهری نیز گاهی اوقات به دنبال استفاده از آن‌ها هستند. اگر به دنبال استفاده از سپتیک هستید، این مقاله اطلاعاتی کلی را در مورد نحوه عملکرد، نگه‌داری و همچنین انواع آن‌ها به شما معرفی خواهد کرد. همچنین در مورد این مسئله حرف خواهیم زد که چرا سیستم سپتیک می‌تواند یک انتخاب مطمئن و قابل اتکاء باشد.

سیستم سپتیک چیست؟

سپتیک یک سیستم تصفیه فاضلاب زیرزمینی است که معمولا در مناطق روستایی و نواحی بدون دسترسی به فاضلاب شهری مورد استفاده قرار می‌گیرد. ساختار آن‌ها ترکیبی از طبیعت و فناوری روز است که فضلاب حمام، آشپزخانه یا لباسشویی را تصفیه می‌کند. سیستم عادی سپتیک از یک مخزن و یک میدان تخلیه یا میدان جذب خاک تشکیل می‌شود. مخزن سپتیک مواد آلی را هضم کرده و مواد شناور (مانند روغن‌ها) و مواد جامد را از فاضلاب جدا می‌سازد.

این سیستم مایعات (که به عنوان پساب شناخته می‌شوند) را از مخزن سپتیک به داخل مجموعه‌ای از لوله‌های منفذدار مدفون در میدان تخلیه هدایت می‌کنند تا در نهایت به آرامی در خاک آزاد شوند. برخی از سیستم‌های دیگر از پمپ یا نیروی جاذبه برای کمک به جاری شدن پساب از طریق شن و ماسه، مواد آلی (مانند ذغال سنگ نارس و خاک اره)، تالاب‌های مصنوعی یا بسترهای دیگر به منظور حذف یا خنثی‌سازی آلاینده‌ها مانند عوامل بیماری‌زا، نیتروژن یا فسفر بهره می‌برند.

سپتیک-چیست-و-چه-کاربردی-دارد

نحوه کارکرد سیستم سپتیک

به طور کلی، سپتیک بدین صورت کار می‌کند:

۱. تمامی فاضلاب ساختمان از طریق لوله فاضلاب یا حتی لوله آب وارد مخزن سپتیک می‌شود.

۲. مخزن سپتیک در زیر زمین دفن شده و معمولا از بتن، فایبرگلاس یا پلی اتیلن ساخته می‌شود. این مخزن فاضلاب را به اندازه کافی نگه می‌دارد تا مواد جامد ته‌نشست شده و تشکیل لجن دهند، در حالی که روغن‌ها و مواد شناور دیگر به عنوان زباله شناور می‌شوند. محفظه‌ها و یک خروجی T شکل از خروج لجن به سمت منطقه تخلیه جلوگیری می‌کنند.

۳. پساب مایع از مخزن به داخل میدان تخلیه خارج می‌شود.

۴. میدان تخلیه منطقه‌ای کم‌عمق، پوشیده و غنی از خاک غیراشباع شده است. فاضلاب پیش تصفیه شده از طریق لوله‌های متخلخل و به صورت فیلتر شده تخلیه می‌شود. به دلیل مقاومت و طول عمر بالای لوله استخری ، استفاده از آن به عنوان لوله‌های متخلخل بسیار رایج است.

۵. در نهایت، باکتری‌ها، ویروس‌ها و مواد مغذی مضر با نفوذ فاضلاب به داخل خاک به طور طبیعی از بین رفته و آب باقیمانده نیز وارد آب‌های زیرزمینی خواهد شد.

نکاتی در خصوص نگهداری سیستم سپتیک

این نکات می‌توانند عمر مفید سیستم سپتیک شما را به طرز چشمگیری افزایش دهند:

سپتیک را مرتبا بررسی و تخلیه کنید

مهم‌ترین مرحله در نگهداری سپتیک دفع لجن و مواد معدنی موجود در آن به صورت مرتب است. اینکه سپتیک شما چند وقت یک بار نیاز به پمپ دارد به اندازه مخزن، تعداد افراد خانه، حجم آب مصرفی و مقدار جامدات بستگی دارد. این مخازن به صورت عادی هر دو تا سه سال پمپ زده می‌شوند. 

آب را به شیوه‌ای اصولی مصرف کنید

آب زیاد دلیل اصلی خرابی بیشتر سپتیک ها است، چرا که خاک زیر سیستم باید تمام آب مورد استفاده در خانه را جذب کند. این امکان وجود دارد که آب اضافی ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، توالت، حمام یا آشپزخانه فرصت کافی برای جداسازی لجن و مواد دیگر نداشته باشد. هرچه آب کمتری وارد سپتیک شود، احتمال خرابی آن کمتر خواهد بود.

دفع مواد زائد جامد را به حداقل برسانید

بسیاری از مواد تجزیه نمی‌شوند و در نتیجه در مخزن سپتیک شما جمع خواهند شد. به هر طریق دیگری که می‌توانید این وسایل را دور بیاندازید. استفاده از برخی لوله‌های مخصوص مانند کاروگیت برای انتقال مواد بسیار مفید خواهد بود. به همین دلیل است که عده زیادی می‌خواهند بدانند که لوله کاروگیت چیست؟ روش های اتصال آن نیز می‌تواند روند انجام کارها را بسیار آسان‌تر کند.

مواد شیمیایی را از سپتیک دور نگه دارید

از ورود مواد شیمیایی خانگی مانند بازکننده لوله، رنگ‌، سموم دفع آفات، مواد شیمیایی عکاسی، روغن ترمز، بنزین و روغن موتور به داخل سپتیک جدا جلوگیری کنید. دفع نادرست مواد شیمیایی سمی بدین صورت برای محیط زیست بسیار مضر است و در طولانی‌مدت می‌تواند مشکلات زیادی را از لحاظ سلامت جمعی به وجود آورد.

نگهداری-سیستم-سپتیک

مواد افزودنی سیستم سپتیک

افزودن محرک یا تقویت‌کننده به مخزن سپتیک برای کمک به عملکرد آن یا به منظور «برقراری تعادل باکتریایی» به هیچ عنوان لازم نیست. باکتری‌های طبیعی مورد نیاز برای انجام این کار از قبل در فضولات انسانی وجود دارند.

بکارگیری سنسور در مخزن سپتیک

هم‌اکنون سنسورهای ارزان‌قیمت و ساده زیادی وجود دارند که میزان آلودگی، سطح مخزن و زمان مناسب برای تخلیه آن‌ را به خوبی به شما گزارش می‌دهند. شایان ذکر است که سیم‌کشی این سنسورها باید با استفاده از لوله‌های مخصوصی مانند وینوبند انجام شود. وینوبند محصول شرکت وینوپلاستیک بوده و برای لوله‌کشی سیم‌های برق در شرایط مختلف بسیار کارامد است.

نشانه‌های خرابی سپتیک

همیشه بوی بد اولین علامت سوءکارکرد سیستم سپتیک نیست. در صورت مشاهده موارد زیر به سرعت با یک متخصص تماس بگیرید:

  • ورود پساب فاضلاب به زهکش‌های خانگی
  • وجود چمن‌های سبز روشن و اسفنجی در زمین‌های اطراف سپتیک، به ویژه در هوای خشک
  • جمع شدن آب یا خاک گل‌آلود در اطراف سپتیک یا زیر زمین
  • بوی شدید در اطراف مخزن سپتیک

نکات بهداشتی در مورد سپتیک

وقتی صحبت از بازیافت فاضلاب در محل می‌شود، حفظ سلامت عمومی اولویت اصلی است. باکتری‌ها، میکروب‌ها و عوامل بیماری‌زای خطرناک باید قبل از ورود مجدد به آب‌های زیرزمینی کاملا از فاضلاب خارج شوند. سپتیک‌ از نظر علمی به گونه‌ای طراحی شده است که با بهینه‌سازی قابلیت‌های خاک، تصفیه فاضلاب را به شیوه‌ای کارامدتر انجام دهد. این سیستم‌ها ضمن حفظ کیفیت محیط، روشی غیرفعال و قابل اطمینان را برای تصفیه فاضلاب با هزینه‌ای کم فراهم می‌آورند.

‫4.7/5 ‫(3 نظر)