وینو پلاستیک
LANGUAGE

لوله پلی اتیلن چیست و چه کاربردی دارد؟

ما به شما در بهبود عملکرد پروژه کمک می کنیم

با پیشرفت علوم مختلف و تکنولوژی ها امروزه انواع مختلفی از لوله های پلاستیکی، فلزی، پلی اتیلن، پی وی سی و … در صنایع مختلف به کار می روند که هر کدام دارای ویژگی ها، قابلیت ها، مزایا و معایب خاص خود هستند. لوله پلی اتیلن را می توان از جمله پرکاربردترین لوله ها در صنایع مختلفی همچون کشاورزی، آب و فاضلاب، ساختمان سازی و … دانست. در ادامه مطلب به پاسخ لوله پلی اتیلن چیست، انواع آن، کاربردها و مزیت های آن پرداخته خواهد شد.

لوله پلی اتیلن چیست؟

لوله های پلی اتیلنی از جمله جدیدترین انواع لوله هستند که از واحد منفرد اتیلن تشکیل شده است. اتیلن ها به صورت زنجیره ای به دنبال هم آرایش پیدا می کنند و یک پلیمر تشکیل می دهند. پلی اتیلن در صنعت پلاستیک کاربردها و نقش ویژه ای دارد و مهم ترین کاربرد آن در سیستم‌ های لوله کشی صنعتی، اتصالات گازرسانی، آبرسانی، ساختمان سازی و … است. در مقاله دیگری با عنوان لوله گالوانیزه چیست که در سایت رسمی وینوپلاستیک منتشر شده است به بررسی لوله های گالوانیزه، انواع آن و کاربردهای آن پرداخته شده که می تواند اطلاعات مفیدی به خوانندگان بدهد.

انواع لوله پلی اتیلن

ویژگی های لوله پلی اتیلن

همانطور که گفته شد امروزه انواع مختلفی از لوله ها در دسترس مصرف کننده ها قرار دارند. هر کدام از آن ها دارای کاربردها، مزیت ها، معایب و قابلیت های منحصر به فردی هستند. از جمله مهم ترین ویژگی های لوله های پلی اتیلنی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • این لوله ها دارای وزن بسیار کمتری در مقایسه با سایر لوله های فولادی، فلزی و بتنی می باشند. این وزن کم باعث راحتی حمل و بارگیری آن و همچنین نصب ساده شده است. همچنین این لوله ها در برابر دماهای بسیار کم مقاومت بالایی داشته و از انعطاف پذیری بالایی برخوردار می باشند.
 • این لوله ها همچنین مقاومت بسیار بالایی در برابر سائیدگی دارند و می تواند یکی از بهترین گزینه ها برای انتقال مایعات باشد. همچنین بافت مستحکم این لوله ها باعث می شود که جانوران، جوندگان، حشرات و موریانه ها به هیچ عنوان توان نفوذ به آن را نداشته باشند.
 • لوله پلی اتیلن در محیط های اسیدی و قلیایی مقاومت بالایی داشته و هیچگونه واکنش شیمیایی با این مواد ندارند.
 • ضریب زبری داخل این لوله ها حدود 0.007 بوده و هیچگونه اصطکاکی برای جریان مواد ایجاد نمی کند. همین باعث می شود که سیالات با بالاترین سرعت ممکن از آن عبور کنند.
 • این لوله ها دارای شعاع خمش بسیار مناسبی هستند و نصب آنها بسیار ساده و سریع است. شعاع مجاز خمش لوله پلی اتیلن به طور متوسط 20 برابر قطر خارجی آن می‌باشد.
 • لوله های پلی اتیلن مقاومت بسیار بالایی در برابر ضربه دارد و می تواند به عنوان لوله نشکن در پروژه های بزرگ صنعتی استفاده و به راحتی جایگزین لوله های بتنی و فلزی شود

انواع لوله پلی اتیلن

مانند لوله PVC، لوله فولادی، لوله بتنی و لوله های پلاستیکی، لوله های پلی اتیلنی نیز در انواع مختلفی در دسترس هستند که کدام قابلیت ها و ویژگی های منحصر به فردی دارند. انواع لوله های پلی اتیلن به شرح زیر می باشند:

لوله پلی اتیلن تک جداره

لوله های تک جداره از جمله لوله‌ های پلی اتیلن هستند است می توانند در قطرهای مختلف و در فشارهای 2 تا 40 بار مورد استفاده قرار بگیرد. این لوله ها یکی از بهترین و مناسب ترین لوله ها برای شبکه های توزیع و انتقال آب است. از مهم ترین ویژگی های این لوله ها می توان به وزن بسیار کم، مقاومت بسیار عالی در برابر تغییرات دمایی از منفی 70 تا مثبت 80 درجه سانتی گراد، مقاومت بالا در برابر فشار، مقاومت عالی در برابر مواد شیمیایی، مقاومت در برابر ضربه و همچنین نصب ساده و سریع اشاره کرد.

لوله پلی اتیلن دوجداره

لوله های پلی اتیلن دو جداره یا کاروگیت به گونه ای طراحی شده اند که دارای یک جداره بیرونی با ظاهری موج دار و یک لایه داخلی با سطحی صاف هستند که به سیالات اجازه می دهد با سرعت بالاتری به حرکت در بیایند. این لوله ها معمولا به عنوان جوی زیرزمینی استفاده می شوند و در صنعت آب و فاضلاب کاربردهای متعددی دارد. این لوله ها فشار بار داخلی ندارند. سیالات در حال عبور از داخل آنها دارای فشار بار داخلی نیستند. برای همین برای انتقالات سیالات در زیر زمین استفاده می شوند.

انواع اتصالات و لوله های پلی اتیلنی

سطح بیرونی لوله های کاروگیت به صورت حلقه حلقه و مستحکم بوده و تمامی فشارهای سطح و زیرسطحی شامل بار زنده و مرده را در زیر سطح زمین تحمل می کند. حلقه حلقه شدن این لوله ها به این دلیل است که استحکام آن افزایش پیدا کند. طراحی این لوله ها به گونه ای است که احتمال گرفتگی آن به نزدیک صفر می رسد. همچنین وزن این لوله ها در مقایسه با لوله های بتنی بسیار کمتر بوده و نصب و حمل و نقل آن خیلی ساده تر از این لوله ها است.

 لوله های پلی اتیلن اسپیرال

لوله های اسپیرال نوع دیگری از لوله های پلی اتیلن است که تنها تفاوت آنها با لوله های کاروگیت اندازه و سایز آنها می باشد. سایز این لوله ها معمولا بین ۸۰۰ الی ۳۰۰۰ میلی متر را هستند. این لوله ها همانند لوله خم گرم پی وی سی که به وسیله حرارت متصل می شوند، می توانند به صورت جوش لب به لب یا جوش اکسیژنی به هم متصل شوند. این لوله ها از استحکام بسیار بالایی برخوردار هستند و می توانند فشار کاری بسیار بالایی را تحمل کنند.

کاربرد لوله پلی اتیلن چیست

به صورت کلی لوله و اتصالات پلی اتیلن همانند سایر لوله های پی وی سی و فلزی کاربردهای متعددی دارند و می توانند در صنایع مختلف به کار بروند. از مهم ترین کاربردهای این لوله ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده در شبکه های آبرسانی شهری و روستایی
 • استفاده در شبکه های فاضلاب شهری و روستایی
 • استفاده در شبکه‌ گازرسانی و شبکه زه کشی
 • سیستم مایعات و فاضلاب های صنعتی و سیستم لایروبی
 • شبکه آبیاری تحت فشار قطره ‌ای و بارانی و آبیاری متحرک
 • پوشش کامل کابل ‌های مخابراتی و فیبرهای نوری و همچنین پوشش کابل برق و لوله های فلزی
 • استفاده به عنوان کانال تهویه
 • انتقال مایعات و مواد شیمیایی
 • انتقال پسماندهای صنعتی طبق اصول استاندارد

انواع اتصالات لوله پلی اتیلن

لوله های پلی اتیلن همانند انواع لوله های دیگر از روش های مختلفی به هم متصل می شوند. هر کدام از این روش ها در صنایع مختلفی به کار می روند.

 • اتصالات بات فیوژن به دو روش تزریقی و ماشینکاری انجام می شوند. اتصال لوله ها از طریق جوش لب به لب اتفاق میفتد.
 • اتصالات الکتروفیوژن که بیشتر در صنعت گاز کاربرد دارد.
 • اتصالات فلنجدار که به وسیله پیچ و مهره انجام می شود و بسیار ساده است.
 • اتصالات رزوه ای که معمولا در صنعت کشاورزی کاربرد دارد.

جمع بندی نهایی

لوله پلی اتیلن همانند دیگر لوله های فلزی و بتنی کاربردهای متعددی دارد. این لوله به سبب ویژگی های منحصر به فردی که دارد روز به روز بیشتر مورد توجه و استقبال قرار بگیرد. لوله پلی اتیلن در 3 نوع مختلف شامل لوله های تک جداره، لوله های دو جداره یا کاروگیت و لوله های اسپیرال وجود دارد. هر کدام دارای ویژگی های مختلفی بوده و در صنایع مختلفی به کار می روند.

جدیدترین مقالات

لوله اسپیرال

لوله اسپیرال چیست؟

لوله‌ها از تنوع بالایی از نظر جنس، اندازه و ابعاد، نحوه تولید، ضخامت، کاربرد، استانداردها و … برخوردارند و هرکدام …

لوله لنس

لوله لنس چیست؟

لوله به عنوان یکی از کاربردی‌ترین تجهیزات در تاریخ بشریت شناخته می‌شود که قدمت و تاریخچه استفاده از آن به …

وزن لوله کاروگیت

نحوه محاسبه وزن لوله کاروگیت

لوله‌های پلیمری از جمله لوله‌هایی هستند که به واسطه داشتن ویژگی‌های منحصربه‌فردی همچون وزن کم، طول عمر بالا، قیمت مناسب، …

گریدهای پلی اتیلن

گریدهای پلی اتیلن چیست ؟

مواد پلیمری در دنیای مدرن امروزی جایگاه ویژه‌ای داشته و مصارف صنعتی، نیمه صنعتی و غیر صنعتی متعددی دارند. یکی …

اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمیترین
جدیدترین رای بیشتر
نظرات
مشاهده همه نظرات
محمدی

سلام وقت بخیر شما برای خرید لوله پلی اتیلن در سایز های بالای ۶۰۰ هم تولید دارید؟