می توان گفت امروزه لوله ها در تمامی صنایع دارای کاربردهای متعددی هستند. همین موضوع باعث شده که انواع لوله ها از مواد مختلفی همچون فلزات، پلاستیک، سیمان، بتن و مواد دیگر درست شوند. نقش لوله پلیمری چیست؟لوله های پلیمری نوعی از پرکاربردترین لوله ها هستند که در انواع مختلفی وجود دارند و می توانند کاربردهای مختلفی در بخش های متعدد صنایع کوچک و بزرگ داشته باشند.

ویژگی ها و قابلیت های منحصر به فرد لوله های پلیمری باعث شده اند که امروزه جایگزین انواع لوله های فلزی و سیمانی بشوند. در ادامه به سوال لوله پلیمری چیست پاسخ می‌دهیم. هم چنین با انواع لوله پلیمری و همچنین کاربردها و ویژگی‌های آن بیشتر آشنا می‌شویم.

 لوله پلیمری چه نوع لوله ای است؟

به صورت کلی تعدادی از پلیمرها با داشتن ویژگی‌ها و قابلیت های منحصر به فرد مانند انعطاف پذیری، مقاومت در برابر مواد شیمیایی، وزن پایین، عدم خوردگی و … در تولید لوله های پلیمری به کار می روند و کمک بسیار زیادی به صنایع مختلف می کنند. این لوله ها در ساختمان سازی، تاسیسات، کشاورزی، برق، مخابرات، صنایع پتروشیمی و … به کار می روند.

در کل پلیمرهای متعددی همچون نیترات سلولز، نایلون، پلی اتیلن، پلی پروپیلن، پلی بوتیلن و پلیمر های کریستال مایع وجود دارند. ساختار لوله های پلیمری از نظر اثر پذیری آنها در برابر حرارت تعیین می شود در حقیقت لوله های پلیمری در دو دسته لوله پلیمری ترموپلاستیک (Thermoplastics) که به لوله های پلاستیک حرارتی یا گرمانرم نیز معروف هستند و لوله های پلیمری ترموست ها (Thermosets) که لوله های گرما سخت بوده و در اثر گرما ذوب نمی شوند، وجود دارند.

انواع لوله پلیمری

انواع لوله پلیمری

همانطور که گفته شد این لوله ها از پلیمرهای آلی مختلفی تولید می شوند و هر کدام از آنها دارای ویژگی ها و قابلیت های منحصر به فردی می باشند. لوله های پلیمری به صورت کلی به 8 دسته تقسیم می شوند که به شرح زیر می باشند:

لوله پلی اتیلن

در پاسخ این سوال که لوله پلی اتیلن چیست باید گفت این لوله ها نوعی از لوله های پلیمری هستند که بیشترین کاربرد را در سیستم های گرمایش از کف دارند. میزان مقاومت این لوله ها در برابر ضربه بسیار خوب است و به روش های مختلفی مانند اورینگ، جوش سر به سر، بست، فلنج و … به هم متصل می شوند. لوله پلی اتیلن (PE) همچنین یک نوع مشبک شده به نام PEX نیز دارد.

لوله های پلی اتیلن در بیش از 25 سایز مختلف تولید می شوند که هر کدام در صنایع مختلف به کار می روند اما معمولا لوله سایز بزرگ در حوزه آبرسانی و سیالات مختلف در مقیاس های بزرگ و حجم های بسیار زیاد زیرزمینی استفاده می شود.

لوله های 5 لایه

لوله پنچ لایه نوعی دیگری از لوله پلیمری است که از یک لایه آلومینیوم، 2 لایه پلیمر و 2 لایه چسب مخصوص ساخته شده و دارای ویژگی هایی همچون عدم خوردگی، عدم زنگ زدگی، رسوب ناپذیری، مقاومت حرارتی، تحمل فشار بالا، مقاومت در برابر نفوذ و … می باشد.

لوله های پروپیلن (PP)

این لوله ها دارای خاصیت انعطاف پذیری بالایی هستند و به همین دلیل در صنایع غذایی، صنایع شیمیایی، تاسیسات، آب و فاضلاب و … کاربردهای متعددی دارند. مقاومت عالی در برابر مواد اسیدی و بازی، عدم خوردگی و زدگی، وزن پایین و … از دیگر ویژگی های این لوله ها هستند.

لوله پلی وینیل کلراید (PVC)

یکی دیگر از بهترین و کاربردی ترین لوله های پلیمری، لوله pvc می باشد که قابلیت اشتعال و شکنندگی دارد. همچنین می تواند در دمای زیر صفر درجه بشکند. این لوله ها معمولا در سیستم های ساختمان مسکونی، آب و فاضلاب و … کاربرد دارد. لوله های UPVC و CPVC نیز نوع دیگری از این لوله ها هستند که دارای ترکیبات متفاوت و کاربردهای متعددی می باشند.

لوله پوش فیت

این لوله پلیمری در حقیقت تنها لوله ای است که اتصالات آن از راه سوکت می باشد. به کمک یک فشار کم می توان این لوله را به لوله های دیگر متصل کرد. معمولا انتهای لوله ها دارای یک سر سوکت هستند. لوله پوش فیت در دو نوع معمولی و سایلنت وجود دارند که هر کدام کاربردهای متعددی دارند.

لوله اکریلونیتریل بوتادین استایرن (ABS)

لوله های ABS از موادی همچون آکریلونیتریل، بوتادین و استایرن ساخته می شوند. این نوع لوله مقاومت شیمیایی کمی داشته و در برابر خوردگی نیز ضعیف است. این لوله ها معمولا برای انتقال ضایعات ساختمانی، پسماندهای غذایی، خاکستر و …کاربرد دارد و نمی تواند در صنایع مهم از آنها بهره برد.

انواع اتصالات پلیمری

انواع اتصالات پلیمری

همانند لوله های فلزی و سیمانی و … لوله های پلیمری نیز برای اتصال به هم به قطعات پلیمری متصل کننده نیاز دارند. از انواع اتصالات پلیمری کاربردی می توان به انواع زانوها، انواع سه راهی ها، انواع تبدیل ها، بوشن ها، انواع چهارراه ها، درپوش ها، سیفون ها، موفه، فلنج، کلاهک، کف خواب، بست پولیکا و … اشاره کرد. لوله و اتصالات پلیمری در حقیقت می توانند عملیات توزیع مواد مختلف به نقاط مختلف را در صنایع مختلف ساده تر کنند. یعنی باعث افزایش سرعت انجام کار شوند.

مزیت ها و کاربردهای لوله پلیمری چیست

همانطور که گفته شد لوله ها امروزه نقش و اهمیت بسیار ویژه ای در انواع صنایع مختلف دارند و همین باعث شده است که این وسیله از مواد مختلفی همچون پلاستیک، فلز، سیمان و … تولید شود. از مهم ترین مزیت های لوله های پلیمری می توان به مواردی همچون وزن پایین، قیمت مناسب، نارسانایی الکتریکی، مقاومت بالا در برابر ضربه و فشار، افت کم فشار، عدم خوردگی و زنگ زدگی، انعطاف پذیری بالا، نصب راحت و سریع، رسوب ناپذیری و عدم جذب میکروب، دارای خاصیت ارتجاعی، مقاومت کششی بالا و مقاومت در برابر انواع مواد شیمیایی و … اشاره کرد.

این لوله ها می توانند به عنوان لوله برق، لوله آب، لوله های محافظ در مخابرات، سیستم های تخلیه و فاضلاب، فرآوری مواد غذایی و … کاربرد داشته باشند.

جمع بندی نهایی

لوله پلیمری چیست؟ لوله پلیمری از جمله پرکاربردترین و پرمصرف ترین لوله ها هستند که در صنایع مختلفی به کار می روند. این نوع لوله به واسطه ویژگی ها و قابلیت هایی که دارد، بیشتر از لوله های فلزی، سیمانی و پلاستیکی استفاده می شود. این لوله ها در انواع مختلفی از جمله لوله پلی اتیلن (PE)، لوله PVC، لوله پلی پروپیلن و … وجود دارند و هر کدام می توانند کاربردهای مختلفی داشته و در صنایع متعددی به کار بروند.

‫0/5 ‫(0 نظر)