وینو پلاستیک
LANGUAGE

رفع گرفتگی توالت فرنگی به 7 روش سریع و رایگان

ما به شما در بهبود عملکرد پروژه کمک می کنیم

فهرست مطالب

علل زیادی وجود دارد که وقوع هر کدام از آنها می‌تواند موجب گرفتگی فاضلاب دستشویی شده و دردسر زیادی برای شما ایجاد کنند. اما جای نگرانی نیست؛ چرا که در بسیاری از مواقع این انسداد با روش‌های بعضا ساده‌ای قابل حل است. در این مقاله 7 روش عالی برای رفع گرفتگی توالت فرنگی را توضیح داده‌ایم.

علت گرفتگی چاه توالت فرنگی چیست؟

بالا آمدن چاه توالت فرنگی و مسدود شدن مسیر تخلیه فاضلاب می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد. برخی از مهم‌ترین دلایل گرفتگی توالت فرنگی عبارتند از:

  • گیرکردن اشیاء سخت و غیرقابل حل در لوله
  • تخلیه حجم زیاد مدفوع
  • انداختن دستمال کاغذی و نوار بهداشتی در چاه
  • افتادن صابون در فاضلاب
  • رسوب گرفتن شدید لوله و اتصالات فاضلاب

از بین این علل، انداختن دستمال کاغذی در چاه بسیار شایع‌تر است. بافت دستمال کاغذی برخلاف آنچه که تصور می‌شود قابلیت حل شدن در آب را ندارد و بعد از اینکه در چاه انداخته شده و با آب تماس پیدا می‌کند؛ به جای اینکه حل شود حجیم شده و بیشتر باعث مسدود شدن مسیر لوله پلیکا فاضلاب می‌شود. البته این گرفتگی آنقدرها هم که تصور می‌شود شدید نیست و در بدترین شرایط با فنر انداختن حل می‌شود.

روش‌های ساده و ارزان رفع گرفتگی توالت فرنگی

اگر چاه فاضلاب توالت فرنگی شما بار اولی است که مسدود شده و سابقه گرفتگی نداشته، قبل از اینکه به سراغ استفاده از خدمات لوله بازکنی بروید؛ روش‌های خانگی و ارزانی که در این بخش توضیح داده‌ایم را برای رفع گرفتگی توالت فرنگی امتحان کنید.

چسب نواری شیشه‌ای

رفع گرفتگی توالت فرنگی با چسب نواری شیشه‌ای

یکی از روش‌های ساده اما بسیار کارآمد رفع گرفتگی توالت فرنگی استفاده از چسب شیشه‌ای است. برای این کار کافیست که روی کاسه را با چسب نواری 5 سانتی قوی بپوشانید. هیچ درزی نباید بین لایه‌های چسب وجود داشته باشد. سپس فلاش تانک را بزنید و با دست روی چسب فشار وارد کنید. این فشار شبیه به تلمبه عمل کرده و با فشار هوا چاه را باز می‌کند. چند بار این کار را انجام دهید تا فاضلاب باز شود.

آب گرم

رفع گرفتگی توالت فرنگی با آب گرم

اولین راهی که برای رفع گرفتگی توالت فرنگی به ذهن همه خطور می‌کند استفاده از آب گرم است. این راه هم ارزان است و هم خطری ندارد. بنابراین پیشنهاد می‌‎کنیم که قبل از روش‌های دیگر آن را آزمایش کنید. یک ظرف بزرگ را با آب گرم شیر (نه آب جوش) پر کنید و به یک‌باره داخل کاسه بریزید. اگر راه فاضلاب باز شد که چه بهتر. اگر نه به سراغ روش‌های دیگر بروید. فقط مراقب باشید که آب نباید جوش باشد. چرا که آب جوش هم ممکن است کاسه را بشکند و هم به لوله و اتصالات آسیب وارد کند.

آویز لباس

 

رفع گرفتگی توالت فرنگی با آویز لباس

آویزهای یک بار مصرفی که خشکشویی‌ها از آنها استفاده می‌کنند هم ابزار خوبی برای رفع گرفتگی توالت فرنگی هستند. کافیست که آویز را باز کرده و فقط اجازه دهید سر قلاب مانندش به همان حالت بماند. سپس آن را با احتیاط وارد لوله کرده تا جایی که انسداد رخ داده هل دهید. بعد با چند بار فشار دادن قلاب روی محل انسداد سعی کنید به آرامی گرفتگی فاضلاب را رفع کنید. فقط باید مراقب باشید که سر آویز تیز نباشد. در غیر این صورت ممکن است لوله پی وی سی فاضلاب آسیب ببیند.

محلول لوله بازکن خانگی

رفع گرفتگی توالت فرنگی با محلول لوله بازکن خانگی

ترکیب جوش شیرین و سرکه یک محلول همه کاره به شما می‌دهد که یکی از کاربردهای اصلی آن، باز کردن چاه توالت است. جوش شیرین در بیشتر مواقع می‌تواند انسداد فاضلاب را رفع کند. برای تهیه این محلول یک فنجان آب گرم را با نصف فنجان سرکه مخلوط کنید. سپس نصف فنجان جوش شیرینی که از سلامت و تازه بودنش مطمئن هستید را داخل فاضلاب ریخته و ترکیب آب و سرکه را به آن اضافه کنید. به محض اینکه سرکه با جوش شیرین تماس پیدا می‌کند شروع به تولید کف کرده و به اصطلاح جوش می‌زند. این فرآیند شیمیایی قوی هم برای رفع گرفتگی توالت فرنگی عالی است و هم بوی بد فاضلاب را از بین می‌برد.

مواد شوینده

رفع گرفتگی توالت فرنگی با مواد شوینده

مواد شوینده خانگی نیز در صورتی عدم دسترسی به سرکه و جوش شیرین، راه حل خوب و ارزانی برای رفع گرفتگی توالت فرنگی هستند. نصف فنجان از هر ماده شوینده‌ای که در دسترس دارید (مایع ظرفشویی، مایع دستشویی و حتی شامپو) را داخل فاضلاب توالت فرنگی بریزید. سپس یک ظرف پر آب گرم را روی آن بریزید تا کف زیادی تولید شود. این کف معمولا می‌تواند ضایعاتی که باعث انسداد شده‌اند را لیز کرده و داخل لوله پلیکا حرکت دهد.

تلمبه خانگی

رفع گرفتگی توالت فرنگی با تلمبه خانگی

تلمبه‌های ساده پلاستیکی که در هر خانه‌ای پیدا می‌شوند یکی از بهترین ابزارها برای باز کردن گرفتگی لوله پی وی سی فاضلاب هستند. البته اینکه برخی از افراد معتقدند تلمبه پلاستیکی نمی‌تواند فاضلاب را باز کند ربطی به خود تلمبه ندارد؛ بلکه آنها روش درست استفاده از تلمبه پلاستیکی را نمی‌دانند. برای استفاده از حداکثر قدرت مکندگی تلمبه، باید اجازه دهید کاسه توالت فرنگی از آب تخلیه شود و سپس سری تلمبه را درست روی خروجی آب بگذارید. بعد می‌توانید با ریختن آب روی تلمبه‌ای که کاملا خروجی فاضلاب را مسدود کرده؛ اجازه ندهید هنگام حرکت، فشار هوای زیر تلمبه خارج شود.

فنر دستی

رفع گرفتگی توالت فرنگی با فنر دستی

فنرهای دستی که می‌توانید از ابزار فروشی‌ها بخریدشان، روش خوبی برای رفع گرفتگی توالت فرنگی هستند. این فنرها از جنس فلز بوده و راه‌کاری خانگی و ارزانی برای باز کردن فاضلاب محسوب می‌شوند. فقط کافیست که فنر را داخل فاضلاب کرده و تا جایی آن را فشار دهید که به محل انسداد برسد. سپس بدون اینکه فشار زیادی به فنر وارد کنید آن را خیلی آهسته به سمت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا لوله آب را باز کند. در استفاده از فنر بسیار مراقبت باشید؛ چرا که استفاده نادرست از این ابزار گاهی می‌تواند لوله فضالاب را سوراخ کند و هزینه‌های سرسام‌آور تعمیر را روی دست شما بگذارد.

اگر با استفاده از روش‌هایی که در این مقاله توضیح دادیم نتوانستید چاه توالت فرنگی را باز کنید؛ بهترین کار این است که با یک لوله‌باز کن حرفه‌ای تماس گرفته و از خدمات تخصصی او استفاده کنید.

جدیدترین مقالات

علت برگشت آب از لوله فاضلاب لباسشویی

8 علت برگشت آب از لوله فاضلاب لباسشویی به همراه راه حل

تقریبا تمام لباسشویی‌های جدیدی که از فناوری‌های نوین در ساخت‌شان استفاده شده است؛ دو ورودی آب گرم و سرد دارند …

باز كردن گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه

10 روش باز كردن گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه {علت و رفع بالا زدگی}

گرفتگی لوله‌هایی که شبکه آبرسانی یا فاضلاب ساختمان را تشکیل می‌دهند؛ یکی از بدترین تجربیات هر صاحب‌خانه‌ای است. اما معمولا …

استفاده از زانو در لوله کشی برق

انواع زانویی و نحوه استفاده از زانو در لوله کشی برق

اجرای سیستم برق‌کشی در هر ساختمانی، چه سازه‌هایی که کاربری مسکونی دارند و چه ساختمان‌های صنعتی و اداری نیاز به …

لوله برق پلی آمید

لوله برق پلی آمید چیست؟

لوله برق پلی آمید به نوعی لوله انعطاف‌پذیر گفته می‌شود که برای محافظت از سیم‌ها و کابل‌هایی که برای اجرای …

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات