وینو پلاستیک
LANGUAGE

14 روش رفع گرفتگی چاه توالت فرنگی با مدفوع

ما به شما در بهبود عملکرد پروژه کمک می کنیم

فهرست مطالب

اگر سیستم فاضلاب و لوله‌کشی ساختمان شما طوری طراحی شده که مدام دچار گرفتگی می‌شود و نمی‌دانید این مشکل را باید چطور حل کنید؛ با ما همراه باشید تا با استفاده از تکنیک‏های عملی که در این مقاله بررسی کرده‌ایم به شما کمک کنیم که بتوانید در خانه و با مواد و ابزارهای دم دستی و ساده مشکل گرفتگی توالت فرنگی با مدفوع را حل کنید.

بهترین روش‌های رفع گرفتگی توالت فرنگی با مدفوع

بهترین روش‌های رفع گرفتگی توالت فرنگی با مدفوع

بهترین روش‌هایی که برای رفع انسدادهای ایجاد شده توسط مدفوع در توالت فرنگی می‌توانید استفاده کنید تکنیک‌های زیر هستند.

چسب پهن یا سلفون

برای رفع گرفتگی چاه توالت با مدفوع به این روش یا باید چسب 3.5 سانتی‌متر داشته باشید یا یک رول سلفون نو و قوی. روش کار هم به این صورت است که ابتدا روی کاسه را با چسب و یا سلفون کاملا ببندید به صورتی که هیچ هوایی نتواند وارد شود. هر چقدر در انجام این مرحله دقت بیشتری به خرج دهید؛ نتیجه کار بهتر می‌شود. سپس سیفون را بکشید تا مخزن خالی شود. در این حالت روکش سلفونی کم کم شروع به باد کردن می‌کند. در مرحله بعد باید با استفاده از فشار دست، هوایی که زیر سلفون جمع شده را به داخل چاه هدایت کنید. این دو مرحله پایانی را آنقدر تکرار کنید تا راه‌آب باز شود.

آب گرم

اگر می‌خواهید راهی ساده‌تر را برای رفع گرفتگی توالت فرنگی با مدفوع امتحان کنید؛ آب گرم و پودر لباسشویی مخصوص شستشو با دست، بهترین و دردسترس‌ترین ابزار است. برای استفاده از این ترکیب، 2 روش مختلف را می‌توانید استفاده کنید. در روش اول ابتدا کاسه را با آب داغ پر کنید. سپس حجم زیادی از پودر لباسشویی که مخصوص شستشو البسه با دست است را روی آن بریزید و اجازه دهید یک ساعت بماند. سپس می‌توانید با کشیدن سیفون مطمئن شوید که راه فاضلاب باز شده یا نه. این مدل پودر لباسشویی معمولا کف بیشتری نسبت به پودرهای مخصوص ماشین لباسشویی تولید کرده و دانه‌های آن لغزنده‌تر است. بنابراین اگر از این مدل پودر استفاده کنید قطعا نتیجه بهتری خواهید گرفت. ضمن اینکه این شوینده به دلیل نداشتن آنزیم، برای لوله و اتصالات فاضلاب هم ضرری ندارد.

علاوه بر روش بالا، می‌توانید برای رفع گرفتگی توالت فرنگی با مدفوع به کمک آب گرم، از یک روش دیگر نیز استفاده کنید. ابتدا یک سطل آب داغ را در سه مرحله داخل کاسه بریزید. سپس پودر شوینده را به آن اضافه کنید و اجازه دهید چند دقیقه‌ای به همان حالت بماند. سپس با بررسی وضعیت کاسه می‌توانید متوجه شوید که سطح آب پایین رفته است یا خیر. پایین رفتن سطح آب به معنی موثر بودن این ترکیب است. این مراحل را آنقدر تکرار کنید تا چاه باز شود. اگر پودر لباسشویی ندارید می‌توانید از صابونی که رنده کرده و آن را داخل آب گرم حل کرده‌اید نیز استفاده کنید. شوینده‌ای که در این ترکیب استفاده می‌کنید می‌تواند دیواره لوله و اتصالات فاضلاب را سر و لغزنده کرده و باعث حرکت مدفوعی شود که مسیر را مسدود کرده است.

نکته بسیار مهمی که در مورد این روش رفع گرفتگی توالت فرنگی با مدفوع باید بدانید این است که هرگز نباید از آب جوش استفاده کنید. آبی که دمایش نزدیک به صد درجه باشد می‌تواند باعث ترک برداشتن کاسه شود و حتی اگر از لوله پلیکا بی‌کیفیت در اجرای سیستم لوله‌کشی استفاده شده باشد به آن نیز آسیب بزند. برای این روش فقط نیاز به آب گرمی دارید که دمایش نزدیک به 60 الی 70 درجه است.

آویز لباس

برای انجام این روش نیاز به یک آویزی دارید که بدنه سیمی‌اش با روکش پلاستیک پوشانده شده است. دقیقا چیزی شبیه به آویزهایی که خشکشویی‌ها برای آویزان کردن لباس مشتریان استفاده می‌کنند. این روکش باعث می‌شود که فلز به لوله و اتصالات فاضلاب آسیبی وارد نکند. ابتدا آویز را صاف کرده و سر قلاب مانندش را به حالتی درآورید که راحت وارد چاه شود. سپس با وارد کردن این قلاب و فشار دادن آن تا جایی که به محل انسداد برسد سعی کنید مسیر فاضلاب را باز کنید.

شامپو

شامپو هم شوینده خوبی برای رفع گرفتگی چاه توالت با مدفوع است. کافیست که مقداری شامپو را در آب گرم حل کرده و آن را درون کاسه بریزید. آب گرم باعث می‌شود که مدفوع نرم شده و شامپو هم مسیر حرکت را لغزنده و سر می‌کند. اگر شامپوی نرم‌کننده دارید که چه بهتر. این محصولات حاوی موادی هستند که می‌توانند هر چیزی را لغزنده کنند.

مواد شوینده

منظور از مواد شوینده در این روش رفع گرفتگی چاه توالت با مدفوع، مایع سفید کننده است. این شوینده قوی می‌تواند در حل شدن مدفوعی که مسیر فاضلاب را بسته موثر باشد. بنابراین ابتدا نصف فنجان مایع سفیدکننده یا همان وایتکس را با یک چهارم فنجان مایع ظرفشویی ترکیب کرده و داخل چاه فاضلاب بریزید. سپس بلافاصله مقداری آب گرم روی آن ریخته و اجازه دهید ترکیب اثر خود را بگذارد. اگر بار اول این روش عمل نکرد؛ می‌توانید چند بار دیگر نیز آن را تست کنید. از آنجایی که در این ترکیب از حجم آب بیشتری نسبت به وایتکس استفاده می‌شود؛ نیازی نیست نگران آسیب دیدن لوله و اتصالات فاضلاب باشید. وایتکس یا سایر شوینده‌های قوی و مشابه، زمانی می‌توانند به لوله آسیب برسانند که به تنهایی و به صورت خالص استفاده شوند.

برس توالت‌شوی

برس توالت‌شوی

این برس که در هر توالتی پیدا می‌شود یکی از بهترین و دم دستی‌ترین ابزارها برای زمانی است که لوله از همان مدخل ورودی فاضلاب بر اثر تجمع مدفوع گرفته است. در این شرایط بهتر است از تلمبه استفاده نکنید. چرا که تلمبه مدفوع را به اطراف فشار می‌دهد و ممکن است بدتر شرایط را وخیم کند. از طرفی برس توالت‌شوی به شما اجازه می‌دهد که به داخل لوله نیز نفوذ کنید و مسیر را با استفاده از چند فشار ملایم باز کنید.

تلمبه چاه بازکن

برای باز کردن و رفع گرفتگی توالت با مدفوع به این روش ابتدا باید تلمبه مخصوص توالت بخرید. تلمبه‌ای که با آن سینک ظرفشویی را باز می‌کنید در این شرایط به دردتان نمی‌خورد. بعد از تهیه این ابزار، سر پلاستیکی‌اش را روی ورودی فاضلاب به صورتی قرار دهید که از اطراف آن محلی برای ورود هوا باقی نماند. سپس با استفاده از فشار سعی کنید در لوله چاه خلا ایجاد کرده و انسداد را رفع کنید. این کار را به آرامی و با صبر و حوصله انجام دهید. در بیشتر واقع اگر گرفتگی جزئی باشد؛ با چند بار تلمبه زدن رفع می‌شود. اما اگر مشکل جدی و مربوط به انسدادی قدیمی و کهنه باشد؛ باید روش‌های دیگر را امتحان کنید.

آب گرم و صابون

یک لیتر آب را روی اجاق گاز بگذارید و اجازه دهید گرم شود. در حین گرم شدن آب، مقداری صابون مایع را در راه‌آب توالت بریزید. وقتی آب داغ شد و قبل از اینکه به نقطه جوش برسد؛ با احتیاط آن را داخل توالت بریزید. 10 الی 15 دقیقه صبر کنید تا ترکیب صابون و آب داغ گرفتگی را نرم کند. اگر بار اول موفق نشدید مسیر فاضلاب را باز کنید؛ این مراحل را مجددا تکرار کنید. نه صابون مایع و نه آب گرم، هیچ کدام برای لوله‌های فلزی و حتی لوله‌های پلیمری مانند لوله و اتصالات UPVC مضر نیستند و می‌توانید بدون نگرانی چندین بار از آنها استفاده کنید.

نوشابه و سلفون

حتما شما هم شنیده‌اید که درون نوشابه ترکیباتی وجود دارد که به اندازه اسید قوی هستند. شاید این جمله کاملا درست نباشد؛ اما نوشابه حاوی موادی است که برای رفع گرفتگی توالت فرنگی با مدفوع بسیار موثر هستند. در نوشابه ماده‌ای به نام کربنات وجود دارد که مثل یک لوله بازکن عمل کرده و سلفون هم مثل تلمبه برای شما کار می‌کند. ابتدا یک لیتر نوشابه کوکاکولا را داخل چاه بریزید. بلافاصله مثل روشی که در سطور بالاتر توضیح دادیم؛ روی کاسه را با سلفون یا چسب نواری پهن بپوشانید و اجازه ورود هوا را ندهید. در این حالت کم کم روکش سلفونی روی کاسه شروع به باد کردن می‌کند. به این مرحله که رسیدید باید با فشار دست سعی کنید برآمدگی سلفون را رفع کنید و هوا را به داخل فاضلاب فشار دهید. وقتی مطمئن شدید که هوا از زیر سلفون به داخل چاه وارد شده؛ سلفون را بردارید و کاسه را با آب گرم و شوینده مخصوص کاشی و سرامیک بشویید.

سرکه و جوش شیرین

وقتی توالت گرفته و نگران بالا زدن آب چاه هستید؛ می‌توانید به کمک‌ یک تمیز کننده خانگی غیر سمی که از ترکیب سرکه و جوش شیرین تهیه شده است مشکل را حل کنید. احتمالا می‌دانید که سرکه و جوش شیرین در تمیز کردن سطوح مختلف عملکرد عالی دارند؛ به عنوان خوشبوکننده فوق‌العاده‌ای نیز عمل می‌کنند و برای روان نگه داشتن مسیر تخلیه فاضلاب هم مفید هستند. این پاک‎کننده خانگی زمانی که مسیر چاه فاضلاب مسدود شده است نیز می‌تواند بسیار کار راه‎انداز باشد. ابتدا یک فنجان جوش شیرین را درون چاهی که با مدفوع مسدود شده است بریزید و چند دقیقه صبر کنید. سپس دو فنجان سرکه را به آرامی داخل توالت بریزید.

سرکه و جوش شیرین معمولا با هم واکنش نشان می‎دهند و حباب ایجاد می‎کنند. بنابراین مرحله اضافه کردن سرکه را با دقت و به آرامی انجام دهید تا از سرریز شدن یا پاشیدن کف و آب از توالت به بیرون جلوگیری شود. اجازه دهید مخلوط جوش شیرین و سرکه برای چند دقیقه به همان حالت بماند تا بتواند اثر خود را بگذارد. برای اینکه بفهمید گرفتگی از بین رفته است یا خیر، باید توالت را بشویید. ممکن است لازم باشد این روند را تا زمانی که گرفتگی کامل از بین می‌رود تکرار کنید. گرفتگی زمانی رفع می‌شود که توالت با صدای مکش سریع آب را به داخل چاه بکشد.

جوش شیرین و سلفون

درست مثل روش نوشابه و سلفون، می‌توانید از ترکیب جوش شیرین و سلفون هم برای رفع گرفتگی توالت فرنگی با مدفوع استفاده کنید. فقط کافیست که جای نوشابه را با جوش شیرین عوض کنید. ابتدا یک فنجان جوش شیرینی که از سالم و تازه بودنش مطمئن هستید را داخل راه‌آب بریزید و کمی آب گرم به آن اضافه کنید تا عمل کند. همزمان با اینکه جوش شیرین در حال کف کردن و تولید حباب است؛ روی کاسه را سلفون پیچ کرده و مسیر ورود هوا را کاملا ببندید. بعد از چند دقیقه روکش سلفونی شروع به باد کردن می‌کند. حال زمان آن است که تا جایی که زیر دست‌تان مقاومت احساس می‌کنید این روکش را به سمت پایین فشار دهید. سپس سلفون را برداشته و کاسه را بشویید تا مطمئن شوید راه فاضلاب باز شده است یا خیر؟

محلول‌های لوله بازکن

محلول‌های لوله بازکن

یکی از ساده‌ترین روش‌های رفع گرفتگی توالت فرنگی با مدفوع، استفاده از اسیدها و محلول‌هایی است که به عنوان لوله بازکن در اکثر فروشگاه‌های زنجیره‌ای عرضه می‌شوند. این مواد حاوی ترکیباتی هستند که نه تنها مدفوع، بلکه هر نوع گرفتگی سختی مانند تجمع رسوب روی دیواره لوله‌ها را نیز می‌توانند به راحتی حل کنند. برای اینکه از روش صحیح استفاده از این محصولات مطلع شوید باید برچسب درج شده روی آنها را بخوانید. اما معمولا روش استفاده از آنها به این صورت است که باید محتویات داخل بسته را مستقیما داخل چاه ریخته و صبر کنید تا اثرگذار باشد. سپس کاسه را طبق معمول با آب و یک شوینده مناسب بشویید. از آنجایی که برخی از ترکیبات موجود در این محصولات ممکن است برای لوله و اتصالات فاضلاب مضر باشند؛ توصیه می‌کنیم که با احتیاط از آنها استفاده کنید.

کشیدن فلاش تانک

اولین راهی که وقتی با گرفتگی توالت فرنگی با مدفوع مواجه می‌شوید باید امتحان کنید؛ شستشوی ساده کاسه با استفاده از آبی است که در مخزن فلاش تانک ذخیره شده است. این روش معمولا در حالتی که گرفتگی به دلیل گیر کردن چیز نرمی مانند مدفوع ایجاد شده است جواب می‌دهد. کافیست که چند بار پشت سر هم سیفون را بکشید و اجازه بدهید فشار آب مسیر فاضلاب را باز کند. اگر هم توالت مجهز به فلاش تانک نیست یا سیفونش خراب است؛ می‌توانید با خالی کردن یک ظرف بزرگ آب گرم به داخل کاسه همان تاثیر را روی گرفتگی داشته باشید.

تماس با لوله بازکن

آخرین اما موثرترین روش برای رفع گرفتگی توالت فرنگی با مدفوع، تماس با لوله بازکن حرفه‌ای است. اگر تمام روش‌هایی که معرفی کردیم را امتحان کرده‌اید و هیچکدام اثری در باز شدن مسیر فاضلاب نداشتند؛ وقت آن رسیده که با یک لوله بازکن تماس گرفته و از تجربه او برای رفع این مشکل استفاده کنید.

چگونه می‌توان از گرفتگی توالت جلوگیری کرد؟

چگونه می‌توان از گرفتگی توالت جلوگیری کرد؟

چند نکته ساده برای جلوگیری از گرفتگی توالت وجود دارد که در ادامه توضیح‌شان می‌دهیم:

  • توالت را به طور مرتب تمیز کنید تا رسوب آهک اجازه تجمع پیدا نکند.
  • از ریختن دستمال توالت به داخل چاه به شدت خودداری کنید. بر خلاف تصور عموم، دستمال کاغذی بعد از ورود به چاه در اثر تماس با آب حل نمی‌شود؛ بلکه تشکیل جسمی سخت می‌دهد که می‌تواند مسیر تخلیه را کاملا مسدود کند.
  • در هنگام تعمیرات و نوسازی مراقب مصالح ساختمانی باشید. یکی از دلایل اصلی گرفتگی چاه بعد از بازسازی خانه، ریختن مصالحی مانند گچ و سیمان به داخل فاضلاب است.
  • مراقب اسباب بازی‏های کودکان باشید. اسباب بازی‌های ریز بدتر دشمن راه‌آب فاضلاب هستند.
  • اشیائی مانند شامپو، صابون، شانه و… که ممکن است افتادنشان در چاه، مسیر فاضلاب را مسدود کند را در اطراف توالت فرنگی نگذارید.
  • هر چند وقت یک بار کاسه را با ترکیب سرکه و جوش شیرین بشویید تا دیواره لوله‌ها تمیز شود. یکی از علل گیر کردن مدفوع در مسیر تخلیه فاضلاب، محدود شدن مسیر داخلی لوله به دلیل تجمع رسوب است.

جدیدترین مقالات

آشنایی با اتصالات آبیاری قطره ای

آشنایی با اتصالات آبیاری قطره ای + راهنمایی خرید

آبیاری مناسب، به موقع و به اندازه یکی از اصول مهم کشاورزی، به خصوص در زمین‌های زراعی است که به …

معرفی 7 مورد از بهترین محلول های لوله بازکن ایرانی و خارجی + ساخت محلول خانگی

معرفی 7 مورد از بهترین محلول لوله بازکن توالت ایرانی و خارجی + ساخت محلول خانگی

بهترین محلول لوله بازکن توالت به یک محصول در قالب مایع، ژل و یا پودر گفته می‌شود که از نوعی …

رفع نشتی آب زیر سرامیک بدون کندن

رفع نشتی آب زیر سرامیک بدون کندن {ترفندهای تضمینی}

نشتی از لوله‌های توکار یکی از پرهزینه‌ترین و بدترین خرابی‌هایی است که می‌تواند برای سیستم لوله‌کشی ساختمان اتفاق بیافتد. معمولا …

ابیاری زیر سطحی با لوله پلیکا { مزایا و معایب }

ابیاری زیر سطحی با لوله پلیکا { مزایا و معایب }

آبیاری زیر سطحی یک روش آبیاری بسیار کاربردی در صنعت کشاورزی است که آب را از زیر خاک از طریق …

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات