وینو پلاستیک
LANGUAGE

8 علت برگشت آب از لوله فاضلاب لباسشویی به همراه راه حل

ما به شما در بهبود عملکرد پروژه کمک می کنیم

فهرست مطالب

تقریبا تمام لباسشویی‌های جدیدی که از فناوری‌های نوین در ساخت‌شان استفاده شده است؛ دو ورودی آب گرم و سرد دارند و برای خروج آبی که حاصل شستشو و آبکشی لباس‌هاست نیز یک خروجی در آنها تعبیه شده است. این لوله‌ها باید در زمان نصب دستگاه به درستی متصل شده و آب‌ بندی شود؛ در غیر این صورت ممکن است حتی بعد از اولین باری که ماشین را روشن می‌کنید؛ شاهد برگشت آب فاضلاب به داخل آن یا نشتی آب از زیر دستگاه باشید. اکثر لباسشویی‌ها بسته به نوع برنامه‌ای که برای شستشو انتخاب می‌کنید؛ بین 15 تا 60 دقیقه بعد از شروع به کار، وارد مرحله تخلیه و آبکشی می‌شوند.

در این مرحله ابتدا آبی که آغشته به مایع شوینده است باید از دستگاه خارج شده و سپس آب تمیز برای آبکشی جایگزین آن شود. تمام این مراحل به صورت اتوماتیک و پشت سر هم رخ می‌دهند و شما نیازی نیست حین انجام آنها بالا سر دستگاه باشید. البته اگر مشکل برگشت آب به داخل دستگاه را دارید حتما باید به فکر پیدا کردن علت آن باشید. چند عامل وجود دارد که اکثر لوله‌کش‌ها از آنها به عنوان علت برگشت آب از لوله فاضلاب لباسشویی نام می‌برند. بنابراین وقتی این مشکل برای دستگاه شما ایجاد می‌شود؛ اول باید تک تک این علل را بررسی کنید.

برگشت آب از لوله فاضلاب لباسشویی

علت برگشت آب از لوله فاضلاب لباسشویی معمولا چیست؟

در اکثر مواقع علت برگشت آب از لوله فاضلاب لباسشویی به یکی از موارد زیر مربوط می‌شود:

 • گرفتگی فیلتر ماشین لباسشویی
 • گرفتگی شلنگ خرطومی مربوط به تخلیه دستگاه
 • تا خوردن شلنگ خرطومی تخلیه
 • چسبیدن سر شلنگ به نقطه تخلیه و انسداد محل خروجی
 • گرفتگی لوله فاضلاب منتهی به خروجی دستگاه
 • گرفتگی سیفون سینک ظرفشویی
 • خرابی پمپ تخلیه
 • نصب ناقص و عدم رعایت ارتفاع شلنگ به تناسب لوله خروجی

از بین این عوامل، گرفتگی که به دلیل تجمع پرز لباس، قطعات نایلونی، کاغذ، سکه، مو و نخ، ذرات چربی و روغن و حتی ذرات پودر شوینده در مسیر تخلیه ایجاد می‌شود؛ مهم‌ترین علت برگشت آب از لوله فاضلاب لباسشویی است.

 رفع گرفتگی لوله فاضلاب ماشین لباسشویی

هر نوع گرفتگی که در مسیر تخلیه ماشین لباسشویی ایجاد شود می‌تواند علاوه بر کثیف کردن محیط آشپزخانه، موجب خروج بوی نامطبوع از دستگاه شود. حتی این گرفتگی می‌تواند به پمپ دستگاه نیز فشار وارد کرده و موجب خرابی آن شود. برای رفع این گرفتگی، اولین قدم این است که علت را تشخیص دهید. علت برگشت آب از لوله فاضلاب لباسشویی معمولا یکی از موارد زیر است.

گرفتگی فیلتر دستگاه

گرفتگی فیلتر دستگاه که در یک محفظه مربعی زیر لباسشویی وجود دارد اولین عاملی است که لوله‌کش‌ها برای پیدا کردن علت برگشت آب از لوله فاضلاب لباسشویی آن را بررسی می‌کنند. این محفظه را باز کنید و داخل آن را مشاهده کنید تا مطمئن شوید آلودگی و کثیفی داخلش جمع نشده باشد. هرگونه گرفتگی این فیلتر می‌تواند قدرت مکنده پمپ تخلیه را کاهش داده و موجب تخلیه نادرست دستگاه شود. برای جلوگیری از گرفتگی، این فیلتر را هر چند وقت بار تمیز کنید.

گرفتگی شلنگ خرطومی تخلیه

خرطومی سیستم تخلیه دستگاه به ندرت ممکن است دچار گرفتگی شود؛ اما اگر مسیر این لوله مسدود باشد اولین نشانه آن پس زدن آب به داخل لگن است. این خرطومی بسیار نازک است و ورود هر جسم کوچکی به داخل آن ممکن است گرفتگی به وجود بیاورد و موجب عدم تخلیه یا کندی در این فرآیند شود.

تا خوردن شلنگ خرطومی تخلیه لباسشویی

شیلنگی که ماشین به وسیله آن تخلیه می‌شود ممکن است با تا خوردن علت برگشت آب از لوله فاضلاب لباسشویی شود. برای حل این مشکل کافیست کمی لباسشویی را جلو بکشید تا تای شلنگ باز شود.

چسبیدن سر شلنگ به نقطه تخلیه و انسداد محل خروجی

اگر ماشین لباسشویی به روش غیر اصولی نصب شود؛ ممکن است این مشکل که وقوع آن به ندرت است هم علت برگشت آب از لوله فاضلاب لباسشویی باشد. این شلنگ برای تخلیه درست باید موازی و در امتداد لوله و اتصالات UPVC نصب شود تا آب خروجی از آن به راحتی وارد چاه شود. نصب عمودی این شلنگ اجازه نمی‌دهد آب روان حرکت کند و برگشت بخورد.

گرفتگی لوله فاضلاب

تجمع ذرات جامد مختلف در لوله فاضلاب یکی دیگر از علل شایعی است که باعث می‌شود آب به داخل دستگاه برگشت داشته باشد. این گرفتگی معمولا به مرور ایجاد شده و برای رفع آن هیچ روشی بهتر از استفاده از فنر لوله بازکنی نیست. استفاده از انواع اسید، سرکه و محلول‌های شیمیایی ممکن است به لوله پی وی سی فاضلاب آسیب وارد کرده و موجب خوردگی آن شود.

گرفتگی سیفون سینک ظرفشویی

لباسشویی‌هایی که مستقیم به اتصالات زیر سینک وصل می‌شوند ممکن است به دلیل انباشت ضایعات در مسیر سیفون، برگشت آب را تجربه کنند.

خرابی پمپ تخلیه دستگاه

وظیفه پمپ در دستگاهی مانند لباسشویی، تخلیه آبی است که در جریان برنامه وارد ماشین لباسشویی می‌شود. اگر این پمپ به هر دلیلی خراب شود و نتواند عملکرد اولیه خود را داشته باشد؛ نیرویی برای خارج کردن آب وجود ندارد و آب داخل لگن دستگاه می‌ماند.

نصب غیر اصولی شلنگ‌ ها

آخرین علت برگشت آب از لوله فاضلاب لباسشویی نصب نادرست دستگاه‌ست. طولانی بودن شلنگ خروجی(بیش از 2متر)، اتصال غیر محکم شلنگ به خروجی، پیچ و تاب دادن شلنگ، وجود فشار بر روی شلنگ، تراز نبودن لباسشویی و تحت فشار بودن شلنگ خروجی از جمله اشتباهاتی است که ارتکاب آنها در زمان نصب می‌تواند موجب تخلیه ناکامل دستگاه شود.

جلوگیری از برگشت فاضلاب لباسشویی

برای جلوگیری از وقوع چنین مشکلی، رعایت نکات زیر می‌‌تواند کمک‌کننده باشد:

 • نصب اصولی لباسشویی و شلنگ خروجی
 • تمیز کردن چرخه تخلیه با استفاده از محلول‌ های مخصوص
 • چک کردن هرچند وقت یک بار فیلتر
 • چک کردن محل نصب خروجی ماشین لباسشویی

جدیدترین مقالات

نحوه نصب و اجرای سینی کابل برق چگونه است؟

نحوه نصب و اجرای سینی کابل برق چگونه است؟

سیم‌کشی برق یکی از مهم‌ترین مراحل اجرای هر نوع پروژه‌ای می‌باشد و از آنجایی که دسترسی به برق در هر …

نحوه تولید لوله برق پلی آمید و لوله خرطومی برق

نحوه تولید لوله برق پلی آمید و لوله خرطومی برق

سیم‌کشی برق یکی از مهم‌ترین مراحل ساخت ساختمان است و به منظور محافظت از سیم‌ها و کابل‌های برق و نظم …

عیب یابی و تعمیر پمپ سیرکولاتور موتورخانه

علت صدای پمپ سیرکولاتور موتورخانه + عیب یابی و تعمیر

مپ سیرکولاتور تقریبا مهم‌ترین قطعه در موتورخانه محسوب می‌شود و وظیفه اصلی آن حفظ عملکرد بهینه سیستم حرارتی است. این …

در برق کشی ساختمان از چه سیم های استفاده کنیم؟

در برق کشی ساختمان از چه سیم های استفاده کنیم؟

پاسخ این سوال که برای سیم کشی داخل لوله از چه سیمی استفاده کنیم که سیستم عملکرد کلی بهتری داشته …

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات