وینو پلاستیک
LANGUAGE

تعمیر لوله های PVC

ما به شما در بهبود عملکرد پروژه کمک می کنیم

فهرست مطالب

سامانه لوله گذاری PVC اگر در کاربرد تایید شده بصورت مناسب نصب شده باشد، نیازی به تعمیر ندارد. در حقیقت دوام PVC یکی از دلایل اصلی محبوبیت و استفاده از آن است. با این حال، محیط های نصب تغییر می کنند و خطاهای انسانی رخ می دهند؛ که می توانند منجر به نیاز به تعمیر برای هر سیستم لوله گذاری شوند.

سیستم های لوله گذاری که بصورت مکانیکی با تکنیک های رزوهای و فلنجی اتصال یافته اند مشابه با سیستم های لوله گذاری غیرپلاستیکی تعمیر می شوند. با این حال در سامانه های چسب حلالی، روشی منحصر به فرد برای تعمیر نشت‌های جزئی وجود دارد که جوشکاری ماهیچه‌ای یا نواری نامیده می شود. 

لوله و اتصالات وینوپلاستیک چه مزیت های دارد؟

جوشکاری ماهیچه‌ای (جوشکاری نواری)  

اگر نشت های کوچک در سامانه‌های لوله‌گذاری چسبی اتفاق بیفتد، ممکن است از جوشکاری درز استفاده شود. اگر نشتی محل اتصال، جریان یکنواخت و زیادی از سیال را به همراه داشته باشد، جوشکاری درزی را انجام ندهید بلکه محل اتصال را برش داده و جایگزین کنید. برای جوشکاری  PVC از میله/الکترود جوشکاری PVC و گاز داغ (هوا یا نیتروژن) برای ایجاد جوش سطحی استفاده کنید. جوش پلاستیکی برخلاف فلز، به اندازه مواد اصلی قوی نیست. به همین دلیل جوشکاری نواری به عنوان یک تکنیک تعمیر  فقط برای نشت های بسیار جزئی در سامانه های لوله گذاری با فشار پایین توصیه می شود. قبل از تعمیر نشت محل اتصال، مطمئن شوید که محل اتصال آماده جوشکاری، کاملا خشک باشد. فقط جوشکاران ماهر پلاستیک می توانند نشت محل اتصال را تعمیر کنند. کیت‌های تعمیرات از نوع چسبی هم در دسترس است (با تولید کننده لوله و اتصال بررسی شود). دستورالعمل جوشکاری درزی به شرح زیر است.

کیت‌های تعمیر لوله

شکل1- تعمیر سامانه لوله پلاستیکی

1. باقیمانده اضافی چسب را در محل اتصال لوله تمیز کنید و مطمئن شوید که محل اتصال عاری از رطوبت باشد.

2. میله/الکترود جوشکاری که مشابه با مواد لوله است را با زاویه 45درجه، برش دهید.

3. با استفاده از تفنگی مناسب جوشکاری با هوای داغ و یکنواخت نگه‌داشتنِ گرما و فشار هوا روی الکترود، یک پاس جوش پایه در ناحیه آماده‌سازی‌شده ایجاد کنید.

4. پاس های جوش اضافه را به پاس جوش پایه اعمال کنید. تعداد پاس های جوش بسته به اندازه لوله متفاوت است.

 جدول زیر فهرستی از قطر الکترود جوشکاری و تعداد پاس­های جوشکاری در هر اندازه لوله را نشان می­ دهد.

 

الکترود های جوشکاری

کیت‌های تعمیر لوله

تعداد کمی از تولیدکنندگان وجود دارند که کیت‌های تعمیرات میدانی را برای لوله‌های پلاستیکی و غیر پلاستیکی ارائه می‌دهند. این کیت‌ها به‌طور معمول حاوی یک توپی اپوکسی قابل شکل‌دهی، نوار فعال‌شونده با آب از نوع الیاف شیشه بافته‌شده غنی از یورتان، و دستکش است. ابزار خاصی نیاز نیست. بسیاری از کیت های تعمیر توسط ANSI/NSF 61 تایید شده است. بسته به شرایط آب و هوایی نصب، زمان چسبندگی 3 تا 5 دقیقه است؛ در حالی‌که زمان لازم برای پخت رزین اپوکسی به‌منظور انجام آزمون تعمیر معمولا حداقل 30 دقیقه است. برای اطمینان از سازگاری مواد و محدودیت­ های احتمالی فشار و دما، با تولید کننده لوله و کیت تعمیری در تماس باشید. شکل 2 تعمیر یک لوله PVC دارای نشتی را نشان می‌دهد.

لوله کشی

ایمنی در لوله کشی

تعمیر محل اتصال مدفون

اگر هزینه مواد و کارگر را در نظر بگیرید، معمولا بهتر است که نصاب محل اتصال معیوب را برش داده و با مصالح لوله­ کشی جدید مخصوصا برای لوله های زیرزمینی جایگزین کند. با این حال، کوپلینگ­ های تعمیری واشردار برای تعمیر در دسترس است؛ که برای تعمیر بخش­ه ای آسی ب­دیده لوله ­کشی بطور موفقیت ­آمیز مورد استفاده قرار گرفته است. مزیت این کوپلینگ ­ها این است که از هیچ گونه چسب حلالی برای نصب استفاده نمی‌شود و امکان آزمون فوری سامانه بعد از انجام تعمیر وجود دارد.

کوپلینگ فشاری

منبع : انجمن پی وی سی

جدیدترین مقالات

نحوه نصب و اجرای سینی کابل برق چگونه است؟

نحوه نصب و اجرای سینی کابل برق چگونه است؟

سیم‌کشی برق یکی از مهم‌ترین مراحل اجرای هر نوع پروژه‌ای می‌باشد و از آنجایی که دسترسی به برق در هر …

نحوه تولید لوله برق پلی آمید و لوله خرطومی برق

نحوه تولید لوله برق پلی آمید و لوله خرطومی برق

سیم‌کشی برق یکی از مهم‌ترین مراحل ساخت ساختمان است و به منظور محافظت از سیم‌ها و کابل‌های برق و نظم …

عیب یابی و تعمیر پمپ سیرکولاتور موتورخانه

علت صدای پمپ سیرکولاتور موتورخانه + عیب یابی و تعمیر

مپ سیرکولاتور تقریبا مهم‌ترین قطعه در موتورخانه محسوب می‌شود و وظیفه اصلی آن حفظ عملکرد بهینه سیستم حرارتی است. این …

در برق کشی ساختمان از چه سیم های استفاده کنیم؟

در برق کشی ساختمان از چه سیم های استفاده کنیم؟

پاسخ این سوال که برای سیم کشی داخل لوله از چه سیمی استفاده کنیم که سیستم عملکرد کلی بهتری داشته …

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات