وینو پلاستیک
LANGUAGE

انتخاب مناسب ترین سایز لوله آب

ما به شما در بهبود عملکرد پروژه کمک می کنیم

تنظیم ورود و خروج آب، مایعات، گاز و بسیاری از مایعات و گازها و مواد جامدی که امروزه در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد، نیاز به لوله کشی دارد. برای هدایت هر یک از این مواد باید از لوله هایی با اندازه و ضخامت متفاوتی استفاده نمود. برای مثال سایز و اندازه لوله برق با لوله ای که برای فاضلاب استفاده می شود کاملاً متفاوت است. اگر از سایز و اندازه لوله نامناسبی استفاده شود، قطعاً مشکلاتی بزرگ در سیستم لوله کشی رخ خواهد داد. اما برای لوله کشی آب نیز در شرایط مختلف از لوله های متفاوتی استفاده می شود. در واقع برای انتخاب سایز لوله آب در یک آپارتمان باید از استانداردهای متفاوتی نسبت به لوله کشی یک ساختمان قدیمی استفاده کرد. چرا این موضوع تا این حد اهمیت دارد و چه معیارهایی بر انتخاب سایز لوله و اتصالات آب مؤثر هستند؟ در این مقاله از وینو پلاستیک با هر آن چیزی که لازم است در مورد انتخاب سایز مناسب لوله آب بدانید آشنا می‌شوید.

مهم ترین عوامل مؤثر بر سایز لوله آب

باید بدانید که سایز لوله آب به عوامل مختلفی وابسته است. طول مسیر لوله، تعداد و نوع انشعابات لوله، جنس لوله، کاربرد لوله و فشار آب همگی عواملی هستند که باید در زمان نصب لوله کشی برای انتخاب سایز و ضخامت لوله ها مد نظر قرار بگیرند.

سایز بندی لوله های آب

لوله های 5 لایه آب معمولاً از قطر 16 میلی متر شروع می شوند و تا اندازه های 32 میلی متر نیز مورد استفاده قرار می گیرند. سایز لوله های تک لایه از 20 تا 63 میلی متر است. سایز لوله ها در بسیاری از مواقع با توجه به بخش داخلی آن مشخص می شوند. برای مثال لوله سایز 2 به لوله هایی گفته می شود که قطر داخلی آن ها 20 یا 1/2 اینچ است. لوله سایز 2/5 قسمت داخلی آن ها 25 یا 3/4 اینچ است و لوله های سایز 3 نیز با قطر داخلی 32 یا 1 اینچ شناخته می شوند.  هر چند که این نوع سایز بندی مبنای علمی خاصی ندارد، اما در میان مردم بسیار رایج است.

سایز و اندازه لوله آب باید با روش لوله کشی متناسب باشد

اندازه لوله آب

اولین و مهم ترین نکته ای که باید در مورد انتخاب سایز لوله آب بدانید، تناسب نوع و اندازه لوله با روش لوله کشی است. به طور کلی لوله کشی آب معمولاً به دو روش کلکتوری و انشعابی انجام می شود. در لوله کشی کلکتوری معمولاً هیچ نوع اتصالی از محل کلکتور به شیر نصب نمی شود. یعنی سیستم لوله کشی آب سرد و گرد باید به صورت مجزا نصب شود. در حالی که در لوله کشی انشعابی برای انشعاب هر شیر از سه راهی استفاده می شود. از همین رو تناسب اندازه لوله با اتصالات آن اهمیت زیادی دارد. در حقیقت استفاده از لوله سایز بزرگ برای سیستم لوله کشی مسیرهای کوتاه به هیچ عنوان مناسب نیست.این لوله ها برای انتقال آب در سطوح بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند.

تعداد انشعابات لوله

هماهنگ بودن انشعابات لوله با تعداد انشعاب اهمیت زیادی در سیستم لوله کشی دارد. سایز لوله در لوله کشی باید به گونه ای انتخاب شود که فشار آب کاهش پیدا نکند. برای مثال اگر قرار باشد آب را از نقطه ای به طول 10 متر به مکان دیگر منتقل کنید که دارای یک انشعاب است، بهتر است از یک لوله 5 لایه با سایز 16 یا مثلاً لوله تک لایه 1/2 استفاده کنید. برای انتقال آب در مسیر های طولانی تر در حدود 40 متر با 3 انشعاب باید حداقل از لوله سایز 25 یا 3/4 اینچ استفاده کنید.

تاثیر جنس لوله مورد استفاده در لوله کشی بر سایز لوله

تاثیر جنس لوله بر سایز لوله آب

مورد بعدی که باید در انتخاب سایز لوله آب مورد توجه قرار دهید، مربوط به جنس و نوع لوله ای است که قرار است در لوله کشی استفاده شود. جنس لوله مورد استفاده برای انتقال آب با لوله برق متفاوت است. تنها یک سری لوله های خاص برای انتقال آب و سیالات مناسب هستند. به علاوه لوله ها با ضخامت ها، اندازه ها و جنس های مختلفی تولید می شوند. شما می توانید برای لوله کشی آب از لوله های تک لایه سفید پلی پروپلین، لوله 5 لایه یا گالوانیزه استفاده کنید. در سیستم لوله کشی آب شهر و روستا معمولاً بیشتر از لوله های تک لایه پلی پروپیلن سفید و سبز و لوله 5 لایه استفاده می شود. انتخاب این موضوع می تواند بر سایز لوله مورد استفاده در لوله کشی مؤثر باشد.

رعایت استانداردها در اندازه لوله آب

برای سایز لوله آب ساختمان استانداردهای از پیش تعیین شده ای وجود دارد. رعایت آن ها کمک می کند تا آب با فشار متناسب و بدون مشکل از لوله ها خارج شود. این استانداردها تعیین می کنند که در چه شرایطی از چه سایز و چه جنس لوله ای استفاده شود تا کارایی و عملکرد سیستم لوله کشی با مشکل مواجه نشود. شما با رعایت این اصول می دانید کجا از لوله upvc استفاده کنید. هم چنین برای چه بخش هایی لوله فلزی گالوانیزه به کار ببرید. در همین راستا مقاله ای در رابطه با لوله و اتصالات UPVC نوشته ایم که میتوانید مطالعه کنید. برای تعیین بهترین سایز لوله برق مقاله مربوطه را مطالعه کنید.

حرف آخر

همان طور که در این مقاله گفته شد، لوله ها بر اساس معیارهای مختلفی در سیستم لوله کشی مورد استفاده قرار می گیرند. رعایت استانداردهای لازم در این امر موجب می شود تا لوله کشی با کیفیت بالاتر و بدون مشکل انجام شود. وینو پلاستیک یکی از معتبرترین و بزرگ ترین تولید کنندگان انواع لوله در خاورمیانه است که شما می توانید برای خرید انواع لوله از طریق این شرکت اقدام نمایید. در انتها پیشنهاد می شود حتماً مقاله تولید لوله برق وینوبند چگونه است؟ را در بخش مقالات وب سایت وینو پلاستیک مطالعه نمایید.

جدیدترین مقالات

موتورخانه یا پکیج

تبدیل لوله‌کشی از موتورخانه به پکیج

وجود سیستم گرمایش در ساختمان‌ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و انتخاب نوع آن‌ می‌تواند تحت تأثیر عوامل و …

شیر فشار شکن

شیر فشار شکن چیست؟

تأمین ایمنی و امنیت تجهیزاتی که در سیستم‌های لوله‌کشی و … وجود دارند از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که …

لوله فلکسیبل

لوله فلکسیبل یا فلکسی بل

امروزه سیم‌کشی برق و مخابرات در پروژه‌های صنعتی و غیر صنعتی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و باید توجه …

سینی کابل چیست

سینی کابل

سیم‌کشی برق از مهم‌ترین مراحل اجرایی پروژه‌های مختلف صنعتی و غیر صنعتی است که می‌تواند به اشکال مختلفی همچون سیم‌کشی‌های …

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات