وینو پلاستیک
LANGUAGE

10 کاربرد لوله پلی‌ اتیلن

ما به شما در بهبود عملکرد پروژه کمک می کنیم

فهرست مطالب

لوله‌های از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین تجهیزاتی هستند که هزاران سال است برای انتقال سیالات مختلف از نقطه‌ای به نقطه دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند و می‌توانند بر اساس فاکتورهای مختلفی همچون جنس، سایز، رنگ، کاربرد، ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی و … دسته‌بندی شوند. لوله‌های پلی‌ اتیلن از جمله رایج‌ترین و کاربردی‌ترین لوله‌های پلیمری هستند که به واسطه ویژگی‌ها، قابلیت‌ها و مزیت‌های منحصربه‌فرد خود می‌توانند در صنایع متعددی مورد استفاده قرار بگیرند. در ادامه مطلب به بررسی مهم‌ترین کاربرد لوله پلی‌ اتیلن پرداخته خواهد شد.

ویژگی‌ها و مزیت‌های لوله پلی‌ اتیلن

ویژگی‌ها و مزیت‌های لوله پلی‌ اتیلن

لوله پلی‌ اتیلن یکی از انواع لوله‌های پلیمری است که به اختصار به آن PE گفته می‌شود و از پلیمریزاسیون اتیلن تولید می‌شود و در گروه گرمانرم‌ها که خاصیت ترموپلاستیک دارند طبقه‌بندی می‌شوند. از مهم‌ترین ویژگی‌ها و مزیت‌های لوله پلی‌ اتیلن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • این لوله‌ها می‌توانند در برابر  خوردگی گالوانیکی مقاومت بسیار خوبی داشته باشند.
 • در برابر پوسیدگی، سایش، ضربه و … مقاومت خوبی دارند و از طول عمر بسیار خوبی برخوردار هستند.
 • این لوله‌ها از خاصیت انعطاف‌پذیری بالایی برخوردارند
 • دارای خاصیت جمع شوندگی بوده و در برابر عواملی همچون زمین‌لرزه، رانش زمین و … مقاومت خوبی دارند.
 • این لوله‌ها وزن کمی داشته و حمل‌ونقل و جابجایی آن‌ها ساده خواهد بود.
 • از قابلیت اتصال بسیار محکمی برخوردار بوده و نصب آن‌ها نیز کار راحتی است
 • هیچ‌گونه نشتی نداشته و می‌توانند در برابر نور خورشید نیز مقاومت بالایی داشته باشند
 • از قیمت مناسبی برخوردار بوده و نگهداری آن‌ها راحت است.
 • از تنوع بالایی از نظر سایز، ضخامت، میزان تحمل فشار و … برخوردارند.

ده کاربرد لوله پلی‌ اتیلن

لوله‌های پلی‌ اتیلن همانند لوله و اتصالات UPVC و لوله پلیکا از مزایا و ویژگی‌های متعددی برخوردار هستند و می‌توانند در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار بگیرند. از جمله مهم‌ترین و رایج‌ترین کاربرد لوله پلی‌ اتیلن می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 1. استفاده در آب‌رسانی

لوله‌های پلی‌ اتیلن به سبب ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی عالی خود و عدم تأثیر بر روی طعم، مزه و رنگ آب می‌توانند یکی از بهترین لوله‌ها برای انتقال آب باشند. این لوله‌ها امروزه در بسیاری از شبکه‌های آب‌رسانی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 1. استفاده در آبیاری تحت فشار

لوله‌های پلی‌ اتیلن می‌توانند گرید بندی های مختلفی داشته باشند و در ضخامت‌های مختلفی تولید شوند. این لوله‌ها می‌توانند در فشارهای 4 تا 20 بار و حتی بیشتر تولید شوند به همین دلیل توانایی تحمل فشار خوبی خواهند داشت و می‌توانند برای سیستم‌های آبیاری تحت فشار مناسب باشند. لوله‌هایی که با ماده اولیه PE100 تولید می‌شوند بهترین نوع لوله پلی‌ اتیلن برای آبیاری تحت فشار به حساب می‌آیند.

 1. استفاده در آبیاری بارانی

امروزه سیستم‌های آبیاری بارانی رواج بسیار زیادی پیدا کرده و در بسیاری از مزارع و باغات مورد استفاده قرار می‌گیرند. لوله‌های PE به دلیل وزن کم، تحمل فشار بالا، انعطاف‌پذیری بالا و … می‌توانند گزینه مناسبی برای این سیستم‌ها باشند.

 1. استفاده در انتقال مواد شیمیایی

از دیگر کاربرد لوله پلی‌ اتیلن می‌توان به انتقال مواد شیمیایی، مواد اسیدی، مواد بازی و … اشاره کرد چرا که این لوله‌ها هیچ‌گونه واکنشی انجام ندارد و در نهایت تاثیری بر روی رنگ، بو، مزه و طعم مواد ندارند. لوله‌های PE امروزه در بسیاری از شرکت‌های پتروشیمیی و مواد شیمیایی مورد استفاده قرار گرفته و جایگزین انواع لوله‌های فلزی و … شده‌اند چرا که دچار مشکلاتی همچون خوردگی، پوسیدگی، نشتی و … نمی‌شوند و از امنیت بالایی برخوردارند.

 1. استفاده در صنعت برق

یکی دیگر از مهم‌ترین کاربرد لوله پلی‌ اتیلن استفاده در صنعت برق است چرا که این لوله‌ها به واسطه مقاومت بالا در برابر رطوبت، فشار، ضربه و … می‌توانند به عنوان لوله برق و محافظ کابل‌های جریان الکتریسیته استفاده شوند. این لوله‌ها همچنین می‌توانند در برابر حرارت و دماهای بالا مقاومت خوبی داشته باشند به همین دلیل حتی در مناطق کویری نیز می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند.

 1. استفاده در صنعت گاز

همانطور که عنوان شد لوله‌های پلی‌ اتیلن می‌توانند تنوع بالایی از نظر کیفیت، گرید بندی، میزان تحمل فشار، ضخامت، ابعاد، رنگ‌بندی و … داشته باشند. امروزه از این لوله‌ها در صنعت گاز استفاده‌های متعددی می‌شود و برای انتقال گاز از نقطه‌ای به نقطه دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند. در حقیقت این لوله‌های هیچ‌گونه نشتی نخواهند داشت، اصطکاک ایجاد نمی‌کنند و سرعت جریان را افزایش می‌دهند به همین دلیل در صنعت گاز استفاده می‌شوند.

 1. استفاده در صنعت فاضلاب

لوله‌های پلی‌ اتیلن همانند لوله‌های پی‌وی‌سی از ویژگی‌ها و قابلیت‌های متعددی برخوردارند و می‌توانند یک گزینه مناسب در صنعت فاضلاب باشند. این لوله‌ها به واسطه تنوع در سایز و ابعاد، داشتن سطوح صاف و صیقلی، عدم ایجاد اصطکاک در مسیر سیالات و … می‌توانند برای گردآوری فاضلاب‌های صنعتی، فاضلاب خانگی، انواع فاضلاب‌های شهری و بین‌شهری و روستایی و … استفاده شوند. لوله‌های فاضلابی پلی‌ اتیلن به واسطه کاربرد خود به صورت لوله‌های کاروگیت تولید می‌شوند و کاربردهای ویژه‌ای دارند.

 1. استفاده در انتقال سیالات خنک‌کننده و گرم‌کننده صنعتی

مواد و محلول‌های خنک‌کننده یا گرم‌کننده می‌توانند شامل مواد مختلفی همچون اتیلن گلیکول یا مواد ضد کف که شیمیایی هستند باشند به همین دلیل نمی‌توان برای انتقال آن‌ها از هر نوع لوله‌ای استفاده کرد و لوله‌های PE با توجه به ویژگی‌هایی که دارند بهترین انتخاب برای این امر به شمار می‌روند. این لوله‌ها همچنین می‌توانند به سلامت دستگاه‌ها تجهیزات مختلف کمک کرده و راندمان آن‌ها را افزایش بدهند.

آبیاری سطحی و زهکشی زمین کشاورزی

 1. آبیاری سطحی و زهکشی زمین کشاورزی

علاوه بر آبیاری بارانی می‌توان از لوله‌های پلی‌ اتیلن در آبیاری‌های سطحی در زمین‌های کشاورزی استفاده کرد. با استفاده از این لوله‌ها می‌توان آب را در سطح زمین‌های کشاورزی توزیع کرد و از تبخیر و هدررفت آن جلوگیری کرد. این لوله‌ها به واسطه داشتن اتصالات مطمئن و ایمن و همچنین عدم نشتی می‌توانند گزینه خوبی برای آبیاری باشند. همچنین این لوله‌ها می‌توانند برای زهکشی زیرزمینی در مزارع و زمین‌های کشاورزی استفاده شوند چرا که دارای حداکثر مقاومت مکانیکی برای تحمل فشار ابزار آلات کشاورزی هستند.

 1. استفاده در مناطق گرمسیری و کویری

از دیگر کاربرد لوله پلی‌ اتیلن می‌توان به استفاده در مناطق گرمسیری و کویری اشاره کرد. البته لوله‌هایی که در این مناطق استفاده می‌شوند از نوع high grade pe و با گرید بندی های PE100 و PE80 هستند. این لوله‌ها می‌توانند در برابر اشعه‌های UV و ماورابنفش مقاومت بالایی داشته باشند و از سیالات محافظت کنند.

 • علاوه بر موارد گفته شده و با توجه به ویژگی‌ها و استانداردهای لوله پلی‌ اتیلن می‌توان از این لوله‌ها استفاده‌های دیگری همچون استفاده در نیروگاه‌ها، استفاده در پرورش آبزیان، استفاده در جداره بندی چاه‌های عمیق، استفاده در آتش‌نشانی‌ها و … اشاره کرد.

جمع‌بندی نهایی

لوله پلی‌ اتیلن ازجمله لوله‌های پلیمری است که به واسطه ویژگی‌های منحصربه‌فردی همچون وزن کم، مقاومت در برابر رطوبت، مقاومت در برابر مواد شیمیایی، مقاومت در برابر نور خورشید، مقاومت در برابر فشار و ضربه، قیمت مناسب، انعطاف‌پذیری بالا و … از کاربردهای مختلفی برخوردار است. مهم‌ترین کاربردهای این لوله‌ها شامل استفاده در صنعت آب و فاضلاب، برق، گاز، پتروشیمی، کشاورزی و … است.

جدیدترین مقالات

علت برگشت آب از لوله فاضلاب لباسشویی

8 علت برگشت آب از لوله فاضلاب لباسشویی به همراه راه حل

تقریبا تمام لباسشویی‌های جدیدی که از فناوری‌های نوین در ساخت‌شان استفاده شده است؛ دو ورودی آب گرم و سرد دارند …

باز كردن گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه

10 روش باز كردن گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه {علت و رفع بالا زدگی}

گرفتگی لوله‌هایی که شبکه آبرسانی یا فاضلاب ساختمان را تشکیل می‌دهند؛ یکی از بدترین تجربیات هر صاحب‌خانه‌ای است. اما معمولا …

استفاده از زانو در لوله کشی برق

انواع زانویی و نحوه استفاده از زانو در لوله کشی برق

اجرای سیستم برق‌کشی در هر ساختمانی، چه سازه‌هایی که کاربری مسکونی دارند و چه ساختمان‌های صنعتی و اداری نیاز به …

لوله برق پلی آمید

لوله برق پلی آمید چیست؟

لوله برق پلی آمید به نوعی لوله انعطاف‌پذیر گفته می‌شود که برای محافظت از سیم‌ها و کابل‌هایی که برای اجرای …

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات