وینو پلاستیک
LANGUAGE

رفع گرفتگی توالت ایرانی به 9 روش سریع و رایگان

ما به شما در بهبود عملکرد پروژه کمک می کنیم

فهرست مطالب

گرفتگی چاه توالت یکی از دلهره‌آورترین اتفاقاتی است که می‌توانید تجربه کنید. اما جالب این است که بدانید این گرفتگی گاهی به دلایل ساده‌ای ایجاد می‌شود که رفع آن نیز به همان میزان راحت است. اگر این مقاله را تا انتها بخوانید خواهید آموخت که چگونه گرفتگی چاه توالت را بدون تماس با لوله‌کش باز کنید. البته قبل از یادگیری روش‌های رفع گرفتگی توالت ایرانی به یاد داشته باشید که برای گرفتگی‌های شدید؛ حتما باید با یک لوله‌بازکن متخصص تماس بگیرید. چرا که ممکن است بر اثر استفاده غیراصولی از این روش‌های رفع گرفتگی توالت ایرانی، لوله و اتصالات دچار مشکلاتی مانند ترکیدگی شوند که رفع آنها هم هزینه و هم زمان زیادی نیاز دارد.

چند روش کارآمد برای رفع گرفتگی توالت ایرانی

موثرترین و کارآمدترین روش‌های رفع گرفتگی توالت ایرانی عبارتند از:

از تلمبه استفاده کنید

استفاده از تلمبه یک روش کلاسیک برای رفع گرفتگی توالت ایرانی است و احتمالا موثرترین راه هم برای گرفتگی‎های جزئی است. اگر تلمبه در خانه ندارید و قصد دارید یکی بخرید؛ حتما در انتخاب سایز و نوع آن دقت کنید. سایز سری پلاستیکی تلمبه باید کمی بزرگ‌تر از اندازه دهانه چاه باشد تا وقتی در موقعیت مناسب قرار گرفت این فضای باز را کاملا پوشش دهد. بعد از اینکه تلمبه را روی دهانه چاه گذاشتید و از مهر و موم شدن آن کاملا مطمئن شدید؛ دسته آن را به آرامی به سمت پایین فشار دهید تا پیستون پلاستیکی فشرده شده و موجب ایجاد خلع در چاه شود. این فرآیند را چند بار تکرار کنید. اگر درست از تلمبه استفاده کرده باشید؛ بعد از دو تا سه بار ایجاد خلع در چاه، باید شاهد سرازیر شدن آب در فاضلاب و رفع گرفتگی توالت ایرانی باشید. اگر پس از چندین بار تکرار این فرآیند قادر به خلاص شدن از شر گرفتگی نشدید؛ ممکن است مجبور شوید با یک لوله‌کش حرفه‎ای تماس بگیرید.

قدرت ترکیب سرکه و جوش شیرین را دست کم نگیرید

اگر دسترسی به تلمبه ندارید یا قبلا این روش را امتحان کرده و نتیجه نگرفته‌اید؛ ترکیب جوش شیرین و سرکه روش کلاسیک دیگری است که برای خلاص شدن از گرفتگی چاه توالت می‌توانید آن را امتحان کنید. کافیست یک فنجان جوش شیرین را درون چاه بریزید و بگذارید چند دقیقه بماند. پس از آن، دو فنجان سرکه روی پودر جوش شیرین بریزید. این کار را به آرامی انجام دهید؛ زیرا نمی‌خواهیم واکنش شیمیایی حاصل از ترکیب این دو ماه حباب تولید و با بالا آوردن آب اطراف کاسه را کثیف کند. اجازه دهید این مخلوط برای چند دقیقه درون لوله پلیکا فاضلاب بماند. سپس کاسه را با آب گرم بشویید تا مطمئن شوید گرفتگی رفع شده است یا خیر؟

مقداری آب داغ درون چاه بریزید

اگرچه ممکن است روش ساده‌ای به نظر برسد؛ اما آب داغ و کمی مایع ظرفشویی می‌تواند یک راه شگفت‌انگیز و موثر برای خلاص شدن از شر گرفتگی چاه توالت باشد. حدود یک گالن آب را روی اجاق گاز گرم کنید و صبر کنید تا بجوشد. سپس کمی مایع ظرفشویی را در کاسه توالت بریزید. در مرحله بعد، آب جوش را با احتیاط و به صورت یکباره داخل توالت خالی کنید. بدیهی است که این روش رفع گرفتگی توالت ایرانی فقط در صورتی کار می‌کند که کاسه توالت پر نباشد. بعد از اضافه کردن آب داغ چند دقیقه صبر کنید تا عامل گرفتگی نرم شود. اگر در موقعیتی هستید که دسترسی به آب جوش و مایع ظرفشویی ندارید؛ این کار را می‌توانید با مایع دستشویی و آب داغ شیر نیز انجام دهید.

از کمی مایع ظرفشویی کمک بگیرید

مایع ظرفشویی روی موادی مانند چینی تاثیر چربی‌زدایی عالی دارد و می‌تواند چربی‌ها و روغن‌ها را به خوبی تجزیه کند. بنابراین ممکن است به همان اندازه هم روی گرفتگی فاضلاب تاثیر داشته باشد. نکته بسیار عالی در مورد این روش رفع گرفتگی توالت ایرانی این است که در صورت پر بودن کاسه نیز قابل اجراست. نصف فنجان مایع ظرفشویی را در کاسه توالت بریزید و مطمئن شوید که آب کافی درون کاسه برای حل کردن این شوینده و تولید کف وجود دارد. اگر درون لوله چاه و کاسه آب وجود ندارد؛ چند فنجان آب گرم به کاسه اضافه کنید. بگذارید مایع ظرفشویی به مدت 10 دقیقه درون چاه بماند. برای اثربخشی بیشتر می‌توانید این روش را با ترفند آب گرم نیز تکرار کنید.

از فشار آب استفاده کنید

رفع گرفتگی توالت ایرانی بدون استفاده از روش‌هایی مانند تلمبه که کمی کثیف‌کاری دارند نیز امکان‌پذیر است. فشار آب روشی است که از نظر کارکرد شبیه به روش تلمبه است اما کمی کثیف‌کاری کمتری دارد. برای انجام این روش به یک بطری خالی 2 لیتری نوشابه نیاز دارید. این بطری را با آب گرم پر کنید و در عرض یک ثانیه آن را با فشار درون چاه خالی کنید. آب باید با فشار از بطری خارج شود تا بتواند قدرت کافی برای رفع گرفتگی توالت ایرانی را داشته باشد.

ترکیب جوش شیرین، سرکه و نوشابه را امتحان کنید

اگر ترکیب جوش شیرین و سرکه برای رفع گرفتگی توالت ایرانی موثر نبود آن را با اضافه کردن کمی نوشابه قدرتمندتر کنید. برای درست کردن این ترکیب قوی به نصف فنجان جوش شیرین، دو لیوان سرکه و یک بطری یک و نیم لیتری نوشابه کوکاکولا نیاز دارید. به ترتیب اول نوشابه، سپس جوش شیرین و بعد از آن سرکه را داخل چاه فاضلاب بریزید تا کاملا باز شود. واکنش شیمیایی که از ترکیب این مواد به وجود می‌آید ابتدا ممکن است کمی باعث بالا آمدن آب چاه شود. در این شرایط اصلا نگران نباشید. چون بعد از یک الی دو ساعت این بالا آمدن آب فروکش کرده و ممکن است به احتمال زیاد گرفتگی چاه نیز رفع شود.

از جاروبرقی تر و خشک استفاده کنید

دسترسی به جاروبرقی که توان جمع کردن ضایعات خشک و تر را به صورت همزمان دارد به شما کمک می‌کند که در شرایط اضطراری مانند زمانی که چاه توالت گرفته است بتوانید مثل آب خوردن مشکل را رفع کنید. اگر این دستگاه را در خانه دارید کافیست که تنظیمات آن را روی حالت تر قرار داده و خرطومی آن را وارد چاه کنید. یادتان نرود که قبل از روشن کردن موتور، قدرت جاروبرقی را روی حداکثر تنظیم کنید. اگر جاروبرقی شما قدرتمند باشد؛ بعد از روش کردن موتور می‌تواند به راحتی عاملی که باعث ایجاد گرفتگی شده است را مکش کند.

فنر دستی داخل چاه بزنید

اگر چاه توالت با دستمال کاغذی، مدفوع یا رسوب گرفته است؛ استفاده از فنر دستی یکی از بهترین روش‌ها برای رفع آن است. این فنرها را می‌توانید در متراژهای مختلف از ابزارفروشی‌ها خریداری کنید. برای رفع گرفتگی لوله پی وی سی فاضلاب، فنر را تا جایی که به محل گرفتگی برسد وارد چاه کنید. سپس آن را در جهت عقربه‌های ساعت یا برعکس آن بچرخانید. با این کار عاملی که باعث ایجاد گرفتگی شده خرد شده و به احتمال زیاد راه چاه باز می‌شود. اگر نتوانستید با فنر دستی چاه فاضلاب را باز کنید؛ یعنی نیاز به فنر برقی دارید.

فنر برقی را امتحان کنید

فنرهای برقی که لوله‌کش‌های حرفه‌ای از آنها استفاده می‌کنند؛ بهترین و موثرترین راه برای رفع گرفتگی توالت ایرانی هستند. این فنرها قادرند هر نوع عامل گرفتگی را به سادگی و در عرض چند دقیقه و بدون اینکه به لوله و اتصالات فاضلاب ساختمان آسیب وارد شود رفع کنند. البته فنر برقی فقط برای رفع گرفتگی توالت ایرانی نیست و برای باز کردن چاه توالت فرنگی نیز می‌توان از آن استفاده کرد. البته نقطه ضعف این دستگاه‌ها این است که حتما باید توسط یک لوله‌کش متخصص به کار برده شوند؛ چرا که قدرت حرکت و چرخش فنر دستگاه باید بر اساس میزان گرفتگی تعیین شود.

اگر این روش‌ها موثر نبود چه کار کنیم؟

اگر این روش‌ها برای رفع گرفتگی توالت ایرانی کارساز نبود؛ یعنی انسداد جدی است و باید برای کمک با یک لوله‌کش متخصص تماس بگیرید. کم شدن قطر لوله، تجمع لجن و رسوب، ریختن دستمال کاغذی و ریختن سیمان و دوغاب درون چاه از جمله عواملی هستند که باعث می‌شوند راه فاضلاب به صورت جدی بگیرد. برای رفع این مدل انسدادها حتما باید از روش فنر برقی استفاده کنید.

همانطور که مشاهده کردید؛ چند روش موثر برای رفع گرفتگی توالت ایرانی وجود دارد که اکثر آنها ساده و بدون نیاز به تخصص خاصی قابل اجرا هستند؛ اما اگر به دنبال راهی اساسی برای رفع کردن گرفتگی‌های جدی هستید تنها روشی که باید به سراغ آن بروید فنر برقی است. لوله‌کش‌ها بر اساس تجربه خود می‌توانند دستگاه را روی بهترین و ایده‌آل‌ترین حالت تنظیم کنند و بدون اینکه به لوله و اتصالات فاضلاب آسیبی وارد کنند انسداد را از بین ببرند. فراموش نکنید که مهم‌ترین هدف در این تکنیک‌ها، باز کردن چاه همراه با جلوگیری از وقوع اتفاقات ناخوشایندی مانند ترکیدگی لوله فاضلاب است. بنابراین در انتخاب روش رفع گرفتگی فاضلاب دستشویی، مهم‌ترین گزینه‌ای که باید به آن توجه کنید ایمنی و بی‌خطر بودن روش است.

جدیدترین مقالات

علت برگشت آب از لوله فاضلاب لباسشویی

8 علت برگشت آب از لوله فاضلاب لباسشویی به همراه راه حل

تقریبا تمام لباسشویی‌های جدیدی که از فناوری‌های نوین در ساخت‌شان استفاده شده است؛ دو ورودی آب گرم و سرد دارند …

باز كردن گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه

10 روش باز كردن گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه {علت و رفع بالا زدگی}

گرفتگی لوله‌هایی که شبکه آبرسانی یا فاضلاب ساختمان را تشکیل می‌دهند؛ یکی از بدترین تجربیات هر صاحب‌خانه‌ای است. اما معمولا …

استفاده از زانو در لوله کشی برق

انواع زانویی و نحوه استفاده از زانو در لوله کشی برق

اجرای سیستم برق‌کشی در هر ساختمانی، چه سازه‌هایی که کاربری مسکونی دارند و چه ساختمان‌های صنعتی و اداری نیاز به …

لوله برق پلی آمید

لوله برق پلی آمید چیست؟

لوله برق پلی آمید به نوعی لوله انعطاف‌پذیر گفته می‌شود که برای محافظت از سیم‌ها و کابل‌هایی که برای اجرای …

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات