وینو پلاستیک
LANGUAGE

لوله پولیکا کشاورزی

ما به شما در بهبود عملکرد پروژه کمک می کنیم

لوله‌های پلیمری امروزه کاربردهای صنعتی بسیار زیادی داشته و جایگزین بسیاری از لوله‌های فلزی، سیمانی و شده‌اند. لوله‌های پلیمری انواع مختلفی همچون لوله‌های UPVC و پلی اتیلن دارند که هرکدام دارای ویژگی‌ها، قابلیت‌ها، مزایا و معایب خاصی هستند. لوله‌های UPVC که با نام لوله پولیکا نیز شناخته می‌شوند از جمله لوله‌هایی هستند که به واسطه ویژگی‌هایی همچون وزن کم، قیمت مناسب، انعطاف‌پذیری، حمل‌ونقل راحت، سازگاری با محیط زیست، عدم ایجاد اصطکاک و … می‌توانند در صنایع مختلفی همچون کشاورزی استفاده‌های متعددی داشته باشند. در ادامه این مطلب از وینوپلاستیک به بررسی کامل لوله پولیکا کشاورزی، مزیت‌ها و همچنین ویژگی‌های آن‌ها پرداخته می‌شود.

لوله پولیکا چیست؟

همان‌طور که گفته شد لوله پولیکا یا پولیکا به لوله‌ای گفته می‌شود که از موادی همچون پلی وینیل کلراید، Filler یا پرکننده‌ها، روان کننده یا Lubricant، پایدارکننده ها، کمک فرآیند، مواد اصلاح کننده و رنگ‌دانه‌ها تولید می‌شوند و می‌توانند کاربردهای صنعتی، نیمه صنعتی و غیر صنعتی متعددی داشته باشند. از آنجایی که لوله‌های UPVC اولین بار با برند پولیکا وارد کشور شد امروزه این لوله‌ها با نام لوله پولیکا شناخته می‌شوند. این لوله‌ها می‌توانند برای انتقال سیالات مختلف، زهکشی، شبکه‌های  سیم‌کشی، محافظت از کابل برق و … استفاده شوند.

لوله پولیکا کشاورزی

لوله پولیکا کشاورزی

صنعت کشاورزی به عنوان یکی از مهم‌ترین صنایع در جهان شناخته می‌شود و مدیریت منابع آبی در آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. با توجه به آنکه لوله‌های پولیکا می‌توانند مقاومت بالایی در برابر ضربه و فشار، نور خورشید، حیوانات جونده، مواد شیمیایی، خوردگی و زنگ‌زدگی و … داشته باشند، یکی از بهترین لوله‌ها برای کشاورزی به شمار می‌روند. در حقیقت لوله‌هایی که در کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرند باید مقاومت بالایی داشته و توانایی تحمل فشار را داشته باشند. به صورت کلی از نظر میزان تحمل فشار، لوله‌های پولیکا به سه دسته اصلی تقسیم می‌شوند.

 • لوله پلیکا معمولی یا لوله پولیکا فشار ضعیف که مقاومت و تحمل پایینی در برابر فشار دارند و کاربردهای صنعتی محدودتری دارند.
 • لوله پولیکا نیمه قوی که توان تحمل فشار تا یک میزان مشخص را داشته و میتوانند کاربردهای صنعتی متعددی داشته باشند.
 • لوله پولیکا فشار قوی که قادرند ده‌ها بار فشار را تحمل کرده و کاربردهای وسیع تر و بیشتری در مقایسه با انواع لوله‌های دیگر داشته باشند.

با توجه به تمامی موارد گفته شده می‌توان گفت بهترین و مناسب‌ترین لوله پولیکا برای مصارف کشاورزی لوله‌های نیمه قوی هستند هرچند که می‌توان از لوله‌های فشار قوی نیز استفاده کرد. به صورت کلی امروزه استفاده از لوله و اتصالات upvc در کشاورزی رواج بالایی پیدا کرده است چرا که این تجهیزات پلیمری در مقایسه با تجهیزات فلزی و … از مزیت‌های بیشتری برخوردارند و می‌توانند کاربردهای گسترده‌تری نیز داشته باشند.

مشخصات فنی لوله پولیکا کشاورزی

همان‌طور که گفته شد لوله‌های پولیکا نیمه قوی می‌توانند کاربردهای بیشتری در روش های نوین آبیاری در صنعت کشاورزی داشته باشند و استفاده از آن‌ها رواج بالاتری دارد. این لوله‌ها می‌توانند انواع مختلفی از نظر سایزبندی داشته باشند و معمولاً در سایزهای 75 تا 200 میلی‌متری مورد استفاده قرار می‌گیرند. این لوله‌ها معمولاً در رنگ‌های تیره مانند رنگ طوسی تولید می‌شوند هرچند که ممکن است رنگ‌های دیگری نیز داشته باشند. لوله پولیکا کشاورزی می‌تواند مقاومت بالایی در برابر تنش‌های فیزیکی و شیمیایی داشته باشد و در مقایسه با لوله‌های فلزی مزیت‌های متعددی دارد. این لوله‌ها نصب و راه‌اندازی راحتی داشته و انواع اتصالات آن به‌راحتی در دسترس خواهد بود.

لوله پولیکا در استفاده کشاورزی

مهم‌ترین مزایای لوله پولیکا کشاورزی

لوله‌های پولیکا که برای صنعت کشاورزی تولید می‌شوند می‌توانند ویژگی‌ها و قابلیت‌های متعددی داشته باشند. این لوله‌ها از مزیت‌های متعددی برخوردارند که مهم‌ترین آن‌ها به شرح زیر می‌باشند:

 • این لوله‌ها از ضریب انبساط طولی پایینی برخوردارند و انبساط‌های طولی آن‌ها مخرب نخواهد بود.
 • لوله پلیکا کشاورزی می‌تواند ضریب جریان بالایی داشته باشد
 • از این لوله‌ها می‌توان در هر جغرافیایی (مناطق خشک، مرطوب، معتدل و …) استفاده کرد و سازگاری بالایی با محیط زیست دارند.
 • در برابر عواملی همچون فشار، ضربه، نور خورشید، گرما و سرما، مواد شیمیایی و … مقاومت بالایی دارند.
 • تأثیر در طعم، مزه و رنگ آب نخواهند داشت و دچار رسوب گرفتگی نخواهند شد.
 • این لوله‌ها دارای سطوح داخلی و خارجی صافی بوده و هیچگونه اصطکاکی در مسیر انتقال آب ایجاد نمی‌کنند.
 • نصب و اجرای این لوله‌ها بسیار راحت بوده و استفاده از آن‌ها صرفه اقتصادی بالایی دارد.
 • همانند لوله و اتصالات پلی اتیلن توانایی آبیاری تحت‌فشار را دارند.
 • از اتصالات مستحکمی برخوردارند و به‌راحتی دچار آسیب نمی‌شوند.

 

قیمت لوله پولیکا کشاورزی

قیمت لوله‌های پلیمری یو پی‌وی‌سی یا لوله پولیکا همانند انواع لوله‌های دیگر می‌تواند تحت تأثیر فاکتورها و پارامترهای مختلفی قرار داشته باشد و نمی‌توان نرخ مشخصی برای آن‌ها عنوان کرد. از مهم‌ترین پارامترهایی که می‌توانند بر روی قیمت این لوله‌ها مؤثر باشند می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • جنس لوله و نوع مواد اولیه به کار رفته در تولید آن
 • میزان تحمل فشار لوله‌ها
 • ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی لوله مانند سایز، ابعاد، ضخامت و …
 • برند و شرکت تولید کننده لوله و فروشگاه عرضه کننده آن
 • استانداردهای تولید و مدت زمان گارانتی لوله‌ها
 • حجم و میزان لوله مورد نیاز برای پروژه‌های کشاورزی
 • نرخ ارز و نوسانات آن
 • میزان عرضه و تقاضا
 • نوع استفاده از لوله
 • کیفیت تولید و …

لوله پلیکا و کشاورزی

جمع‌بندی نهایی

لوله‌های پولیکا که در حقیقت به انواع لوله‌های پلیمری UPVC گفته می‌شوند از جمله لوله‌هایی هستند که از تنوع بالایی از نظر سایز، میزان تحمل فشار، رنگ‌بندی، ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی و … برخوردارند. لوله‌های نیمه قوی و فشار قوی به عنوان لوله پولیکا کشاورزی می‌توانند کاربردهای متعددی داشته باشند چرا که از مقاومت و طول عمر بالایی برخوردارند، نصب و اجرای راحت‌تری دارند و بسیار مقرون‌به‌صرفه می‌باشند.

 

جدیدترین مقالات

لوله اسپیرال

لوله اسپیرال چیست؟

لوله‌ها از تنوع بالایی از نظر جنس، اندازه و ابعاد، نحوه تولید، ضخامت، کاربرد، استانداردها و … برخوردارند و هرکدام …

لوله لنس

لوله لنس چیست؟

لوله به عنوان یکی از کاربردی‌ترین تجهیزات در تاریخ بشریت شناخته می‌شود که قدمت و تاریخچه استفاده از آن به …

وزن لوله کاروگیت

نحوه محاسبه وزن لوله کاروگیت

لوله‌های پلیمری از جمله لوله‌هایی هستند که به واسطه داشتن ویژگی‌های منحصربه‌فردی همچون وزن کم، طول عمر بالا، قیمت مناسب، …

گریدهای پلی اتیلن

گریدهای پلی اتیلن چیست ؟

مواد پلیمری در دنیای مدرن امروزی جایگاه ویژه‌ای داشته و مصارف صنعتی، نیمه صنعتی و غیر صنعتی متعددی دارند. یکی …

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات