وینو پلاستیک
LANGUAGE

ابیاری زیر سطحی با لوله پلیکا { مزایا و معایب }

ما به شما در بهبود عملکرد پروژه کمک می کنیم

فهرست مطالب

آبیاری زیر سطحی یک روش آبیاری بسیار کاربردی در صنعت کشاورزی است که آب را از زیر خاک از طریق سیستمی متشکل از لوله و اتصالات و شیلنگ‌های مخصوصی که به نوعی قطره‌چکان محسوب می‌شوند به گیاه رسانده و آن را تغذیه می‌کند. این قطره‌چکان‌ها، در واقع لوله‌های متخلخلی هستند که به آب اجازه می‎دهند با سرعت یکنواخت و آهسته به خاک نفوذ کند. به این ترتیب دائما مقدار کمی آب به زمین ساطع شده و مستقیما به ریشه گیاهان می‌رسد. روش ابیاری زیر سطحی با لوله پلیکا از سیستم آبرسانی در برابر گزند عناصر طبیعی که می‎توانند به لوله و اتصالات این سیستم آسیب برسانند مانند باد یا نور خورشید محافظت می‏کند. در ادامه این مقاله بیشتر در مورد مزایا و معایب این روش آبیاری به کمک لوله پلیکا صحبت خواهیم کرد.

مزایای استفاده از ابیاری زیر سطحی با لوله پلیکا

مزایای استفاده از ابیاری زیر سطحی با لوله پلیکا

اجرای سیستم آبیاری قطره ای زیرسطحی به کمک لوله پلیکا می‌تواند مزایای زیر را به دنبال داشته باشد:

استفاده کارآمد از منابع آب

در مقایسه با آبیاری بارانی که میزان تبخیر آب در آن می‎تواند تا 45 درصد باشد؛ آبیاری زیر سطحی این مشکل را ندارد و به طور کلی فرآیند تبخیر آب سطحی در آن اتفاق نمی‌افتد.

افزایش عملکرد سیستم آبیاری و سلامت بیشتر محصولات

معمولا در سیستم ابیاری زیر سطحی با لوله پلیکا، لوله‌ها و اتصالات تشکیل‌دهنده این سیستم را در عمق 30 سانتی‎متری سطح خاک دفن می‌کنند. این موضوع باعث می‌شود که ریشه گیاهان مستقیما در معرض رطوبت قرار بگیرند و ساختارشان سالم و مستحکم شود. این سیستم برخلاف دیگر روش‌های آبیاری که تمرکزشان انتشار آب روی سطح زمین است؛ آب را به عمق زمین نفوذ داده و ریشه را تغذیه می‌کند.

کاهش رشد علف‎های هرز و فرسایش خاک

وقتی آب به طور مستقیم به ریشه گیاهان می‌رسد؛ هیچ آبی در سطح وجود ندارد که باعث رشد دیگر گیاهان مضر شود. از این رو اجرای ابیاری زیر سطحی با لوله پلیکا به معنی رشد کمتر علف هرز، کاهش هزینه‌های کشاورز برای از بین بردن این علف‌ها و استفاده کمتر از مواد شیمیایی و سموم در زمین‌های کشاورزی است.

دسترسی آسان به بخش‌های مختلف زمین و برداشت راحت‌تر محصولات

در سیستم SDI هیچ لوله‌ای روی سطح زمین کشاورزی وجود ندارد که وظیفه آبیاری را بر عهده داشته باشد. بنابراین دسترسی به قسمت‌های مختلف زمین برای کشاورز آسان‎تر و ساده‎تر می‌شود. این دسترسی راحت مزایای دیگری هم دارد. به عنوان مثال کشاورز می‌تواند از ماشین‌های مکانیکی مخصوص برداشت بدون ترس از آسیب رساندن به سیستم‎های آبیاری استفاده کند. علاوه بر این در برخی از مزارع مانند زمین‌های کشاورزی مخصوص کاشت نیشکر و یونجه، که خطر ایجاد باتلاق بر اثر آبیاری سطحی وجود دارد؛ آبیاری قطره ای زیر سطحی می‎تواند از محصولات تا زمان برداشت در برابر این خطر محافظت کند.

آبیاری کارآمدتر زمین‌هایی با ابعاد نامنظم

بر خلاف اکثر روش‌های مکانیزه آبیاری، سیستم SDI یا همان آبیاری زیر سطحی را می‏توان در زمین‌هایی که ابعاد نامنظم دارند و قناص هستند نیز به راحتی اجرا کرد. SDI را می‎توان در گوشه‌های زمین نیز گسترش داد و از زمین حداکثر بهره‌برداری را داشت.

آبیاری منظم

در این سیستم آبیاری، آب در دوزهای مکرر و به مقدار کم به ریشه گیاه می‌رسد. این ویژگی یک عامل کلیدی است که ابیاری زیر سطحی با لوله پلیکا را از سیستم‎های آبیاری سنتی متمایز می‎کند. این روش آبیاری از قطع شدن آب جلوگیری می‎کند؛ اکسیژن‌رسانی به محصول را منظم کرده و محیطی را فراهم می‎کند که گیاه به رشد بهتر ریشه خود ترغیب می‌شود.

معایب آبیاری زیر سطحی با لوله پلیکا

معایب آبیاری زیر سطحی با لوله پلیکا

علاوه بر مزایای مطرح شده؛ اجرای این سیستم آبیاری قطره ای به کمک لوله و اتصالات پلیکا معایبی نیز دارد که برخی از آنها عبارتند از:

ایجاد گرفتگی: قطره‌چکان‌هایی که روی لوله پلیکا وجود دارد ممکن است به راحتی دچار گرفتگی شوند.

ریشه‌کنی: گاهی ریشه گیاه رشد کرده و به داخل لوله پلیکا نفوذ می‌کند. این عامل هم می‌تواند زمینه گرفتگی لوله را فراهم کند.

هزینه اجرا: لوله پلیکا جزء محصولات گران برای نصب سیستم آبیاری محسوب می‌شود و استفاده از آن صرفه اقتصادی ندارد.

به دلیل معایبی که مطرح شد؛ متخصصان حوزه کشاورزی توصیه می‌کنند که به جای لوله پلیکا از لوله‌های مخصوص آبیاری زیر سطحی استفاده شود. جنس این لوله‌ها مقاوم است و علاوه بر اینکه احتمال گرفتگی‌شان کم است؛ شانس نفوذ ریشه به داخل آنها نیز پایین است. این لوله‌ها مخصوص اجرای آبیاری قطره‌ای در عمق خاک هستند و خاصیت ضد ریشه یا همان  Anti-root دارند. از جمله دیگر مزایای این لوله‌ها عبارتند از:

  • صرفه‎جویی در مصرف آب
  • رشد بهتر گیاهان
  • کاهش آفات و بیماری‌ها
  • جلوگیری از رواناب و رسوب آهک
  • قابلیت استفاده از آب فاضلاب

البته این لوله‌ها معایبی هم دارند که برخی از آنها عبارتند از:

  • هزینه بالای نصب و نگهداری
  • نیاز به تخصص و دقت بالا
  • احتمال گرفتگی و ریشه‌کنی لوله‌ها
  • احتمال شوری و آلودگی خاک

همانطور که مشاهده کردید؛ اجرای این نوع سیستم آبیاری مزایایی از قبیل افزایش عملکرد سیستم آبیاری، صرفه‎جویی قابل توجه در مصرف آب، نیاز کمتر به نیروی کار و کود، قوی‌تر کردن ساختار ریشه گیاهان، کاهش میزان رشد علف‎های و کاهش شیوع بیماری‎های مخصوص گیاهان را به دنبال دارد.

جدیدترین مقالات

نحوه نصب و اجرای سینی کابل برق چگونه است؟

نحوه نصب و اجرای سینی کابل برق چگونه است؟

سیم‌کشی برق یکی از مهم‌ترین مراحل اجرای هر نوع پروژه‌ای می‌باشد و از آنجایی که دسترسی به برق در هر …

نحوه تولید لوله برق پلی آمید و لوله خرطومی برق

نحوه تولید لوله برق پلی آمید و لوله خرطومی برق

سیم‌کشی برق یکی از مهم‌ترین مراحل ساخت ساختمان است و به منظور محافظت از سیم‌ها و کابل‌های برق و نظم …

عیب یابی و تعمیر پمپ سیرکولاتور موتورخانه

علت صدای پمپ سیرکولاتور موتورخانه + عیب یابی و تعمیر

مپ سیرکولاتور تقریبا مهم‌ترین قطعه در موتورخانه محسوب می‌شود و وظیفه اصلی آن حفظ عملکرد بهینه سیستم حرارتی است. این …

در برق کشی ساختمان از چه سیم های استفاده کنیم؟

در برق کشی ساختمان از چه سیم های استفاده کنیم؟

پاسخ این سوال که برای سیم کشی داخل لوله از چه سیمی استفاده کنیم که سیستم عملکرد کلی بهتری داشته …

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات