وینو پلاستیک
LANGUAGE

بهترین چسب نشتی لوله فاضلاب و لوله سبز + انواع چسب لوله فاضلاب

ما به شما در بهبود عملکرد پروژه کمک می کنیم

فهرست مطالب

امروزه با پیشرفت علوم و تکنولوژی‌های متعدد می‌توان به انواع مختلفی از لوله‌های آب و فاضلاب مانند لوله پلیکا دسترسی پیدا کرد که هر کدام می‌توانند از ویژگی‌ها، مزیت‌ها، معایب و قابلیت‌های مختلفی برخوردار باشند. هر کدام از انواع لوله‌ها در کنار مزیت‌های متعددی که دارند از طول عمر مشخصی برخوردارند و بعد از مدتی استفاده ممکن است درگیر مشکلات و ایرادات مختلفی شوند. وجود نشتی در لوله‌های آب و فاضلاب در بخش‌های مختلف یکی از رایج‌ترین مشکلاتی است که ممکن است مشاهده شود. اگرچه بهترین راهکار برطرف کردن نشتی لوله‌ها جایگزین کردن قسمت‌های آسیب دیده است اما استفاده از چسب نیز می‌تواند از مؤثرترین و سریع‌ترین راهکارها باشد. در ادامه مطلب به بررسی و معرفی بهترین چسب نشتی لوله فاضلاب و لوله سبز پرداخته می‌شود.

بهترین چسب برای نشتی لوله سبز و لوله فاضلاب

بهترین چسب برای نشتی لوله سبز

لوله آب و لوله فاضلاب ساختمان ممکن است در اثر عواملی همچون وارد شدن ضربه و فشار ناگهانی به لوله، یخ‌زدگی لوله به دلیل عدم عایق‌کاری، دمای بیش از حد تحمل لوله، سست شدن اتصالات در اثر فشار، تنش و دما، از بین رفتن چسب لوله، خوردگی لوله توکار به دلیل خاک و مصالح نامناسب، سفت کردن بیش از حد اتصالات و … دچار ترکیدگی و سوراخ شدن شوند و در نهایت این معایب باعث ایجاد نشتی گردد. چنانچه امکان تعویض لوله‌ها وجود نداشت استفاده از چسب می‌تواند راهکاری مناسب و سریع باشد.

در اصل هدف استفاده از چسب جلوگیری از نشتی لوله‌ها است اما انتخاب چسب مناسب می‌تواند تحت تأثیر فاکتورها و پارامترهای مختلفی باشد. همان‌طور که گفته شد لوله‌ها تنوع بالایی دارند و می‌توانند کاربردهای متفاوتی داشته باشند به همین دلیل انتخاب چسب باید متناسب با کاربرد آن‌ها باشد. به صورت کلی برای انتخاب و خرید بهترین چسب نشتی لوله فاضلاب باید فاکتورهای مختلفی همچون دما، میزان فشار، جنس لوله‌ها و نوع لوله‌ها را در نظر گرفت.

انواع چسب نشتی لوله‌ها

یکی از مهم‌ترین نکات در زمان خرید چسب لوله، متناسب بودن آن با جنس لوله است و بر همین اساس چسب‌های لوله می‌توانند شامل سه نوع مختلف باشند که به شرح زیر هستند:

پلی تترا فلوئورو اتیلن

پلی تترا فلوئورو اتیلن در اصل نوعی پلیمر مصنوعی است که با نام تفلون نیز شناخته می‌شود و انعطاف‌پذیری بسیار زیادی برخوردار است. این نوار نازک می‌تواند به راحتی بر روی تمامی رزوه‌های لوله‌ها اعمال شود و انواع مختلفی از آن متناسب با آب، گاز و هوا وجود. معمولاً از تفلون در لوله‌های پی وی سی استفاده نمی‌شود چراکه باعث روان شدن رزوه‌های آن می‌شود. در اصل پلی تترا فلوئورو اتیلن می‌تواند منجر به لغزنده شدن رزوه‌های لوله و اتصالات پی وی سی شود و در صورتی که بیش از جد نیز سفت شود دچار آسیب و خسارت می‌شود.

آب بند لوله

آب بند لوله نوعی خمیر غلیظ است و به عنوان یکی از بهترین چسب نشتی لوله فاضلاب برای جلوگیری از نشتی لوله و اتصالات پلیمری ساختمان شناخته می‌شود. این خمیر معمولاً همزمان با بتونه استفاده می‌شود و یکی درزگیر و نشتی گیر همه کاره است. این نوع از نشتی گیرها کاملاً سفت نمی‌شوند و می‌توانند درجاتی از حرکت یا تغییر فشار را جبران کنند. این درزگیرها می‌توانند برای انواع لوله‌های مسی و پلاستیکی مناسب هستند. استفاده کردن از این آب‌بندها کار ساده‌ای نیست و نیاز به تخصص و مهارت دارد چرا که فرمول آن‌ها مبتنی بر حلال است. قیمت این آب بندها هم از پلی تترا فلوئورو اتیلن بیشتر است.

ویژگی‌های بهترین چسب نشتی لوله فاضلاب

رزین‌های بی‌هوازی

رزین‌های بی‌هوازی نیز نوعی از نشتی گیرهای رایج برای انواع لوله و اتصالات پلیمری ساختمان به شمار می‌روند که برای پخت نیازی به حلال ندارند اما این رزین‌ها به خارج شدن هوا از رزوه واکنش نشان می‌دهند. این رزین‌ها دارای ویژگی‌هایی همچون پلاستیک‌ها هستند و می‌توانند به خوبی حفره‌ها و جاهای خالی را پر کنند و دچار شکستگی و ترک نمی‌شوند. این رزین‌ها به حضور یون‌های فلزی برای پخت نیاز دارند به همین دلیل برای رزوه‌های لوله‌های پلاستیکی مناسب نیستند. همچنین این رزین‌ها به 24 ساعت زمان برای سفت شدن نیاز دارند. این رزین‌ها از قیمت بالاتری نسبت به سایر نشتی گیرها برخوردارند.

ویژگی‌های بهترین چسب نشتی لوله فاضلاب

همان‌طور که گفته شد در زمان خرید چسب نشتی لوله‌های آب و فاضلاب لازم است که به نکات و فاکتورهای مختلفی توجه داشت. در حقیقت بهترین چسب برای نشتی لوله فاضلاب و لوله سبز باید از پایدار کننده‌ها، غلظت‌دهنده‌ها و پلیمرهای پلاستیکی تولید شده باشد که در مخلوطی از حلال‌ها ریخته شده‌اند. از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های یک چسب مناسب برای مقابله با نشتی لوله‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

  • چسب نشتی باید در برابر پاک‌کننده‌های شیمیایی و انواع محلول‌های لوله‌بازکنی مقاومت بالایی داشته باشد و دچار تخریب نشود.
  • چسب باید توانایی تحمل تغییرات دمایی و سرمای و گرمای شدید را داشته باشد.
  • چسب نشتی باید قابلیت ضد آب داشته باشد.
  • چسب باید از مقاومت بالایی در برابر ترک‌خوردگی و شکست برخوردار باشد
  • چسب باید از استحکام کششی بالایی برخوردار باشد.
  • چسب نشتی باید دارای وزن کمی بوده و از انعطاف‌پذیری بالایی برخوردار باشد.

بهترین چسب نشتی لوله

بهترین چسب نشتی لوله

همان‌طور که گفته شد در انتخاب و خرید چسب لوله لازم است که به مواردی همچون جنس و نوع لوله‌ها، میزان دما و میزان فشار توجه داشت. امروزه انواع مختلفی از چسب‌های نشتی لوله در دسترس هستند اما با توجه به ویژگی‌هایی که برای یک چسب مناسب عنوان شد می‌توان گفت چسب دکتر پایپ و خمیر اپوکسی از بهترین نشتی گیرهای لوله به شمار می‌روند.

سازگاری با انواع لوله‌ها، ترمیم شکاف‌ها و آسیب‌های لوله، مقاومت بالا در برابر ترکیبات شیمیایی و شوینده‌ها، قیمت مناسب، مقاومت دمایی عالی و … از مهم‌ترین مزیت‌های چسب دکتر پایپ هستند درحالی‌که خمیر اپوکسی از مزیت‌هایی همچون توانایی عایق‌بندی مناسب، مقاومت وزن بالا، مقاومت شیمیایی و مکانیکی، چسباندن لوله‌های با ضخامت‌های بالا و … برخوردار است.

جمع‌بندی نهایی

امروزه از انواع لوله‌ها و اتصالات در شبکه‌های آب و فاضلاب استفاده می‌شود و هر کدام از آن‌ها می‌توانند ویژگی‌های مختلفی داشته باشند. وجود نشتی یکی رایج‌ترین مشکلات لوله و اتصالات است که در اثر ضربه و فشار، یخ‌زدگی، دمای بالا، سست شدن اتصالات، خوردگی و … ایجاد می‌شود. استفاده از چسب نشتی لوله از بهترین و به‌صرفه‌ترین راهکارها است و با توجه به نوع لوله، دما، فشار و … می‌توان از چسب‌هایی همچون پلی تترا فلوئورو اتیلن، آب بند لوله، رزین‌های بی‌هوازی برای مقابله با نشتی استفاده کرد.

 

جدیدترین مقالات

نحوه نصب و اجرای سینی کابل برق چگونه است؟

نحوه نصب و اجرای سینی کابل برق چگونه است؟

سیم‌کشی برق یکی از مهم‌ترین مراحل اجرای هر نوع پروژه‌ای می‌باشد و از آنجایی که دسترسی به برق در هر …

نحوه تولید لوله برق پلی آمید و لوله خرطومی برق

نحوه تولید لوله برق پلی آمید و لوله خرطومی برق

سیم‌کشی برق یکی از مهم‌ترین مراحل ساخت ساختمان است و به منظور محافظت از سیم‌ها و کابل‌های برق و نظم …

عیب یابی و تعمیر پمپ سیرکولاتور موتورخانه

علت صدای پمپ سیرکولاتور موتورخانه + عیب یابی و تعمیر

مپ سیرکولاتور تقریبا مهم‌ترین قطعه در موتورخانه محسوب می‌شود و وظیفه اصلی آن حفظ عملکرد بهینه سیستم حرارتی است. این …

در برق کشی ساختمان از چه سیم های استفاده کنیم؟

در برق کشی ساختمان از چه سیم های استفاده کنیم؟

پاسخ این سوال که برای سیم کشی داخل لوله از چه سیمی استفاده کنیم که سیستم عملکرد کلی بهتری داشته …

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات