وینو پلاستیک
LANGUAGE

معرفی 7 مورد از بهترین محلول لوله بازکن توالت ایرانی و خارجی + ساخت محلول خانگی

ما به شما در بهبود عملکرد پروژه کمک می کنیم

فهرست مطالب

بهترین محلول لوله بازکن توالت به یک محصول در قالب مایع، ژل و یا پودر گفته می‌شود که از نوعی ماده شیمیایی خالص یا مخلوطی از مواد شیمیایی مختلف تولید شده و برای باز کردن انسداد سیستم‌های لوله‌کشی به خصوص گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه کاربرد دارد. ترکیب شیمیایی استفاده شده در این محصولات می‌تواند انواع گرفتگی که از تجمع مو، پسماند غذا، رسوب مواد شوینده و حتی چربی ایجاد شده است را از بین ببرد. البته در اغلب موارد از این محلول‌ها در کنار سایر روش‌های مکانیکی رفع گرفتگی لوله و اتصالات برای رسیدن به نتیجه مطلوب‌تر استفاده می‌کنند.

اکثر محلول‌های چاه بازکنی که در قفسه فروشگاه‌ها می‌بینید از مواد شیمیایی قوی که به شکل‌های مختلف مایع، ژل و پودر درآمده‌اند تولید می‌شوند. تمام واکنش شیمیایی که باعث می‌شود این محلول بتواند گرفتگی لوله و اتصالات را رفع کند؛ از طریق الکترون‎های متحرک انجام می‌شود. این محصولات با گرفتن یا دادن الکترون به ماده مسدود کننده لوله، انسداد را رفع می‌کنند. ضمن اینکه در این فرآیند گرما نیز تولید می‌شود. درست است که اکثر این محلول‌ها ترکیبات شیمیایی دارند که کار خود را درست انجام می‌دهند؛ اما برخی از آنها حاوی فرمولی هستند که تاثیر بیشتری دارد. در این مقاله بهترین محلول لوله بازکن توالت ایرانی و خارجی را معرفی کرده و در انتها نیز روش تهیه چند محلول خانگی بسیار قدرتمند برای رفع این مشکل را توضیح می‌دهیم.

بهترین محلول لوله بازکن توالت ایرانی

محلول لوله بازکن رخشا

این محصول تولید شرکت پاکسان است که در صنعت تولید محصولات بهداشتی و آرایشی به دلیل استفاده از فناوری روز دنیا در خطوط تولیدش شهرت زیادی دارد. محلول رخشا یکی از بهترین لوله بازکن های ایرانی است که استفاده از آن مزایای زیر را دارد:

 • برای رفع گرفتگی سینک ظرفشویی، توالت ایرانی و فرنگی، راه‌آب حمام و حتی کفشوی بالکن و پشت‌بام عالی است.
 • ترکیب شیمیایی موجود در فرمول لوله بازکن رخشا می‌تواند انواع رسوباتی که به دیواره لوله چسبیده است و چربی‌هایی که در این قسمت جمع شده را در خود حل کند.
 • این محصول بسیار روان است و تاثیر سریع و فوق‌العاده‌ای دارد.

محلول لوله بازکن اکتیو

اگر به دنبال بهترین محلول لوله بازکن توالت و سینک می‌گردید که قدرت زیادی در رفع هرگونه گرفتگی داشته باشد؛ می‌توانید از این محصول استفاده کنید. لوله بازکن اکتیو جزء بهترین اسیدها و محلول‌هایی است که برای رفع گرفتگی توالت فرنگی و سینک آشپزخانه به شدت کارایی دارد و از نظر کیفیت، عالی است. علاوه بر رسوب‌گیری، قدرت چربی‌زدایی لوله بازکن اکتیو به شما کمک می‌کند که کلونی چربی که در مسیر فاضلاب سینک ظرفشویی ایجاد شده را نیز از بین ببرید. این محصول دارای ویژگی‎ها و مشخصات خوبی نظیر موارد زیر است:

 • علاوه بر باز کردن راه تخلیه، مسیر را کاملا تمیز و ضدعفونی می‌کند.
 • از مواد شیمیایی در تولید آن استفاده شده که از پوسیدگی و خوردگی لوله و اتصالات جلوگیری می‌کند.
 • برای از بین بردن بوی نامطبوع و زننده فاضلاب نیز ترکیبی فوق‌العاده است.
 • از این محصول می‌توانید بدون نگرانی از آسیب دیدن سیستم لوله‌کشی، هم برای رفع گرفتگی توالت فرنگی و هم برای رفع گرفتگی فاضلاب حمام و سینک ظرفشویی استفاده کنید.

مایع لوله بازکن تنطور

لوله بازکن تنطور یکی دیگر از محصولات ایرانی است که قدرت زیادی در رفع انواع گرفتگی لوله و اتصالات ساختمان دارد. تولید این محصول 500 گرمی با مجوز وزارت صنعت و معدن و تحت نظارت یک گروه متخصص در حوزه کنترل کیفیت محصولات شیمیایی انجام می‌شود. از مهم‌ترین ویژگی‎های مایع لوله بازکن تنطور می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • این مایع اسیدی عالی جزء بهترین لوله بازکن هایی ایرانی موجود در بازار است که عملکرد سریع آن می‌تواند به شما در رفع انواع گرفتگی لوله و اتصالات منزل‌تان کمک کند.
 • به دلیل استفاده از ترکیبات محافظت‎کننده در این محصول، استفاده از آن از ایجاد خوردگی در لوله‌های ساختمان جلوگیری می‌کند. بنابراین اگر نگران پوسیدگی لوله‌ها به دلیل استفاده از لوله بازکن هستید؛ انتخاب این مدل لوله بازکن را به شما توصیه می‌کنیم.
 • در کنار رفع گرفتگی و انسداد، برای از بین بردن بوی بد فاضلاب نیز می‌توانید روی قابلیت‌های مایع لوله بازکن تنطور حساب کنید.
 • این محصول تقریبا بهترین محلول چاه بازکن توالت ایرانی است.

محلول لوله بازکن راهگشا

محلول لوله بازکن راهگشا

ترکیب به کار رفته در تولید لوله بازکن راهگشا، تاثیر آن در رفع انسداد را دو برابر کرده است. این محصول هم نوعی حلال چربی محسوب می‌شود و هم می‌تواند سایر مواد زائد مانند مو و رسوبات مختلف را در خود حل کند. بسیاری از کارشناسان به دلیل قدرت و کارایی عالی، از لوله بازکن راهگشا به عنوان بهترین محلول لوله بازکن توالت نام می‌برند. از دیگر ویژگی‌های این محصول خاص می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برای باز کردن سخت‌ترین گرفتگی‌هایی که معمولا با روش‌های مکانیکی ساده قابل رفع نیستند عالی است.
 • ترکیبات به کار رفته در تولیدش به محیط زیست آسیبی نمی‌زند.
 • علاوه بر پاک کردن لوله، در ضدعفونی کردن فاضلاب نیز نقش مهمی دارد.

محلول لوله بازکن اتک

محلول لوله بازکن اتک

لوله بازکن اتک که با مجوز سازمان غذا و دارو تولید می‌شود؛ یکی از بهترین اسیدها و محلول‌های لوله بازکن جهت رفع گرفتگی و هر نوع انسداد در مسیر فاضلاب توالت و آشپزخانه محسوب می‌شود. این محلول قوی دارای قابلیت‌های زیر است:

 • قادر است هر نوع گرفتگی و انسدادی که در لوله فاضلاب ظرفشویی و چاه آشپزخانه ایجاد شده است را به راحتی از بین ببرد.
 • خاصیت چربی‌زدایی بالایی دارد و به همین دلیل بهترین گزینه برای رفع گرفتگی‌هایی است که به دلیل تجمع چربی ایجاد شده‌اند.
 • با ریختن این محلول در فاضلاب می‌توانید علاوه بر باز کردن راه خروج آب، بوی بد را نیز از بین ببرید.
 • درست است که لوله بازکن اتک جزو قویترین و بهترین محلول‎های ایرانی فرموله شده برای باز کردن گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه است؛ اما قابلیت استفاده برای تمیز کردن فاضلاب حمام و رفع گرفتگی توالت فرنگی را نیز دارد.

محلول لوله بازکن دوقلوی رافونه

این محصول یک لوله بازکن دوقلو است که طی دو مرحله می‌تواند هر نوع گرفتگی را به سرعت رفع کند. محلول اول، چربی‌هایی که در مسیر وجود دارد را در خود حل کرده و محلول دوم می‌تواند گرفتگی‌های شدید مانند تجمع مو را از بین ببرد. این دو محلول را باید به صورت همزمان در فاضلاب بریزید تا مشکل به سرعت رفع شود. بعد از ریختن این دو محلول نیز باید 20 دقیقه صبر کنید و سپس مسیر را با آب خالی بشویید. موارد زیر از مهم‌ترین ویژگی‎ها و قابلیت‎های این محلول هستند:

 • دوستدار محیط زیست است.
 • خاصیت ضدعفونی‌کنندگی دارد.
 • برای رفع گرفتگی که به دلیل تجمع مو ایجاد شده بهتر از سایر لوله بازکن‌ها عمل می‌کند.

محلول لوله بازکن و چاه بازکن خارجی کوبایاشی

علاوه بر 6 محصول ایرانی که در بخش‌های قبلی به شما معرفی کردیم؛ یک محصول خارجی نیز در بازار وجود دارد که عملکرد آن در باز کردن گرفتگی لوله و فاضلاب آشپزخانه و توالت عالی است. محلول قوی لوله بازکن کوبایاشی نوعی ماده فوم مانند است که می‎‏تواند در رفع گرفتگی لوله‏های فاضلاب بسیار موثر باشد. شما می‌توانید از این محصول که برخی از مزایای آن را در ادامه توضیح می‌دهیم برای رفع گرفتگی فاضلاب آشپزخانه، روشویی، توالت و حمام استفاده کنید. دیگر مزایای محلول لوله بازکن و چاه بازکن خارجی کوبایاشی عبارتند از:

 • قابلیت حل شدن در آب گرم را دارد.
 • حاوی خاصیت ضدعفونی‌کنندگی و آنتی باکتریال است.
 • می‌تواند به سرعت بوی بد و نامطبوع فاضلاب را رفع کند.
 • قدرت بالایی در حل انواع مواد زائد و رسوبات دارد.
 • برای از بین بردن سوسک توالت و پشه‌هایی که در اطراف دهانه خروجی فاضلاب جمع می‌شوند نیز محصول بسیار کاربردی و خوبی است.

به غیر از این محصولات می‌توانید از محلول‌های لوله بازکن دیگری که عملکرد قوی در رفع گرفتگی لوله و اتصالات ساختمان دارند نیز استفاده کنید. این محصولات کاربردی که برخی از آنها به شکل محلول نیستند عبارتند از:

 • لوله بازکن صاف
 • لوله بازکن روان
 • لوله بازکن تیرک
 • لوله بازکن محشر
 • لوله بازکن کانتین
 • پودر چنته

این محصولات تقریبا مزایای مشابه‌ای دارند و قدرت‌شان در رفع مشکل گرفتگی فاضلاب یکسان است.

استفاده از این محلول‌ها چه خطراتی دارد؟

درست است که این محصولات در رفع گرفتگی فاضلاب بسیار موثر بوده و جزء بهترین روش‌های از بین بردن گرفتگی لوله و اتصالات محسوب می‌شوند؛ اما آیا می‏دانستید که استفاده بیش از حد از این راه‏حل‎های به ظاهر آسان می‎توانند پیامدهای جدی داشته باشد؟ استفاده مکرر و زیاد از این محلول‌ها به دلایل زیر توصیه نمی‌شود:

خطرناک برای سلامت کودکان

این پاک‌کننده‌های شیمیایی هم برای کودکان که سیستم ایمنی ضعیفی دارند و هم برای حیوانات خانگی بسیار مضر هستند و قرار گرفتن بدن‌شان در معرض این مواد می‌تواند عوارض زیادی ایجاد کند. حتی نگهداری از این محلول‌ها در قفسه کابینت‌ها نیز ممکن است به صورت ناخواسته به سلامت کودکان و حیوانات خانگی آسیب وارد کند.

مسائل ایمنی

واقعیت این است که بیشتر محلول‌های تمیز کننده فاضلاب حاوی ترکیبات شیمیایی هستند که استفاده از آنها نیاز به رعایت یک سری دستورالعمل احتیاطی دارد. متاسفانه اغلب مصرف‌کنندگان حتی دستورالعمل و اقدامات احتیاطی که روی برچسب این پاک‏کننده‌ها نوشته شده است را نمی‏خوانند. در هنگام استفاده از این محصولات باید اقدامات احتیاطی زیر را رعایت کنید:

 • مطمئن شوید محلی که قرار است این محلول را در آنجا استفاده کنید از تهویه مناسب برخوردار است.
 • هرگز این محصولات را با سایر پاک‎کننده‎ها به صورت همزمان استفاده نکنید.
 • همیشه همگام مصرف دستکش لاستیکی بپوشید.
 • هرگز بعد از ریختن محلول‎های چاه باز کن در فاضلاب از تلمبه استفاده نکنید.

اثرات زیست محیطی

برخی از این محلول‌های شیمیایی تمیز کننده فاضلاب می‌توانند روی محیط زیست تاثیر منفی بگذارند. اکثر آنها حاوی سفیدکننده و مواد شیمیایی مشابهی هستند که گازهای مضری را منتشر کرده و به وسیله آن می‌توانند با ورود به فاضلاب منابع آب را آلوده کنند.

واکنش‌های شیمیایی

آیا تا به حال خوب محتویات و مواد تشکیل‌دهنده این محصولات که نام آنها روی بسته‌بندی‌شان نوشته شده است را خوانده‌اید؟ با استفاده از این محلول‌های چاه بازکن، حتی اگر محصول انتخاب شده توسط شما بهترین محلول لوله بازکن توالت و سینک ظرفشویی باشد؛ باز هم این احتمال وجود دارد که یک واکنش شیمیایی در سیستم لوله‎کشی ساختمان ایجاد شود که به طور کلی مضر است. به عنوان مثال گازی که از مخلوط کردن آمونیاک و سفیدکننده تولید می‌شود برای بدن بسیار خطرناک است. بخارات سمی ناشی از این فعل و انفعالات شیمیایی ممکن است در کل فضای خانه پخش شده و موجب ایجاد مسمومیت تنفسی در برخی از اعضای خانواده شود.

اثربخشی

در تبلیغ فروش این محصولات حتما شنیده‌اید که شرکت تولیدکننده، محصول خود را به عنوان بهترین محلول لوله بازکن توالت و ظرفشویی معرفی کرده و ادعا می‌کند که محصول او می‌تواند در رفع گرفتگی فاضلاب بسیار موثر باشد. اما چیزی که در این تبلیغات روی آن تاکید نمی‌شود این است که این محلول‌های بازکننده فاضلاب، هیچ یک نمی‌توانند تمام علل گرفتگی را رفع کنند. به عنوان مثال اگر علت گرفتگی آسیب‌دیدگی لوله آب باشد؛ استفاده از یک کارتن محلول چاه بازکن هم نمی‌تواند مشکل را حل کند.

آسیب دیدن لوله

آیا می‎دانستید که چاه بازکن‌هایی که مبتنی بر مواد شیمیایی هستند؛ معمولا برای از بین بردن علل احتمالی گرفتگی به گرما متکی بوده و با تولید گرما این کار را انجام می‌دهند؟ این در حالی است که برخی از لوله‌ها مانند لوله پی وی سی در اثر تماس طولانی مدت با گرما دچار آسیب‌دیدگی می‌شوند؛ زیرا از مواد پلاستیکی با ساختاری نرم ساخته شده‌اند. البته این آسیب فقط مختص لوله‌های پلیمری نیست؛ بلکه استفاده از محلول‌های شیمیایی تمیزکننده حتی ممکن است لوله‌های قدیمی ساخته شده از فلز را نیز دچار آسیب‌های مشابه یا شدیدتری کند.

دستور ساخت چند محلول لوله بازکن خانگی

محلول‌هایی که در ادامه روش تهیه آنها را توضیح داده‌ایم علاوه بر اینکه سازگار با محیط زیست هستند؛ نسبت به محصولات شیمیایی سمی، ایمنی بیشتری دارند. لوله بازکن‌های اسیدی و مصنوعی اکثرا حاوی هیدروکسید سدیم یا اسید سولفوریک هستند که در دراز مدت ممکن است برای شما مشکلات بیشتری را ایجاد کرده و موجب فرسایش و خوردگی سیستم لوله‌کشی ساختمان شوند. بنابراین توصیه می‌کنیم قبل از اینکه به سوپرمارکت مراجعه کرده و محلول لوله بازکن بخرید؛ این ترکیبات را امتحان کنید.

جوش شیرین و سرکه

جوش شیرین و سرکه یک ترکیب برنده برای تمیز کردن و رسوب‌گیری است. بنابراین اگر گرفتگی لوله در اثر تجمع رسوب و چربی ایجاد شده باشد؛ خیلی راحت می‌توانید آن را با استفاده از این ترکیب خارق‌العاده رفع کنید. استفاده از این دو ماده خانگی و بی‌ضرر بسیار آسان است و می‎تواند مسیر فاضلاب را بدون استفاده از اسید یا مواد شیمیایی قوی که بعضا بوی بد و تندی دارد تمیز  و رسوب‌زدایی کند. یک سوم فنجان جوش شیرین را با همین مقدار سرکه مخلوط کنید و در فاضلاب بریزید. اجازه دهید این معجون قدرتمند در لوله بماند و کف کند. بعد از حدود نیم ساعت مقدار زیادی آب داغ و نه جوش، در مسیر فاضلاب بریزید. برای گرفتگی‎های شدید باید این روند را چند بار تکرار کنید.

جوش شیرین و پودر تارتار

ترکیب دیگری که برای از بین بردن گرفتگی راه‌آب حمام که در اثر تجمع مو و رسوب صابون ایجاد شده است توصیه می‌شود؛ ترکیب جوش شیرین و کرم تارتار است. کرم تارتار در واقع همان تارتارات پتاسیم هیدروژن (potassium hydrogen tartrate) و پودری سفید رنگ، لطیف و بدون بو است که جزو اسیدهای خوراکی محسوب می‌شود. پودر تارتار محصولی کاملا طبیعی است که با انجام فعل و انفعالاتی روی میوه انگور به دست می‌آید.

برای درست کردن این محلول لوله بازکن خانگی باید دو فنجان جوش شیرین را با یک هشتم فنجان پودر تارتار (تقریبا دو قاشق غذاخوری) و نصف فنجان نمک ترکیب کنید. محلول را با تکان دادن در یک شیشه مخلوط کنید. ابتدا دو فنجان آب جوش را در مسیر فاضلاب بریزید و سپس این مخلوط خانگی را اضافه کنید. بگذارید این ترکیب حداقل یک ساعت در مسیر لوله بماند. نمک و جوش شیرین روی رفع گرفتگی اثر می‌گذارند و پودر تارتار می‌تواند دیواره لوله را تمیز کند.

مایع ظرفشویی و آب داغ

اگر از آن دسته افرادی هستید که زیاد غذای چرب می‌خورند؛ ممکن است گرفتگی راه سینک ظرفشویی شما ناشی از شستن ظرفی باشد که با آنها این غذاهای چرب را خورده‌اید. برای رفع این نوع گرفتگی می‌توانید از دو ماده دم‌دستی یعنی مایع ظرفشویی و آب داغ استفاده کنید. دو قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی را در یک قابلمه آبی که به دمای 70 درجه رسیده است حل کنید. سپس این ترکیب را به آرامی در فاضلاب خالی کنید. این روش به ویژه برای از بین بردن گرفتگی ناشی از تجمع چربی عالی است. مایع ظرفشویی دیواره داخلی لوله را سر کرده و باعث می‌شود رسوب چربی حرکت آسان‌تری در لوله داشته باشد. از طرفی آب داغ میزان چسبندگی این رسوب را کاهش می‌دهد.

بوراکس، نمک و سرکه

ترکیب پودر بوراکس، نمک و سرکه یکی دیگر از تمیزکننده‌های خانگی فاضلاب است که اکثر لوله‌کش‌ها استفاده از آن را توصیه می‌کنند. یک چهارم فنجان نمک، یک چهارم فنجان پودر بوراکس و یک دوم فنجان سرکه را ترکیب کنید. این محلول را در فاضلاب بریزید و بلافاصله بعد از آن یک قابلمه آب داغ را داخل لوله آب خالی کنید. قبل از شستشو مسیر لوله با آب داغ، اجازه دهید این ترکیب معجزه‌آسا حداقل یک ساعت درون لوله بماند.

نتیجه‌گیری

با وجود اینکه استفاده از محلول‌های چاه بازکن خطرات بسیاری دارند؛ اما اغلب افراد ترجیح می‌دهند برای رفع مشکل گرفتگی لوله ابتدا به سراغ این محصولات بروند. گرچه محلول‌های لوله بازکن گزینه‌ای ارزان‌تر از روش‌های دیگر هستند؛ اما معمولا به عنوان آخرین راه برای باز کردن راه‌آب از آنها نام برده می‌شود. استفاده از این محلول‌ها آسان است و عموما نیز به سرعت مشکل را حل می‌کنند؛ اما فراموش نکنید که ترکیب شیمیایی موجود در این محصولات ممکن است در دراز مدت برای سیستم لوله‌کشی ساختمان مشکل ایجاد کند. اکثر پاک‎کننده‌های فاضلاب، حتی اگر بهترین محلول لوله بازکن توالت و آشپزخانه باشند؛ حاوی مواد شیمیایی مختلفی از جمله اسید هیدروکلریک یا اسید سولفوریک بوده که باعث آسیب دیدن هر نوع لوله‌ای می‌شوند. بنابراین توصیه ما این است که در صورت بروز مشکل گرفتگی راه‌آب در اولین قدم با یک لوله‌کش حرفه‌ای تماس بگیرید و برای اطلاع از روش بدون ضرر رفع این مشکل با او مشورت کنید.

جدیدترین مقالات

نحوه نصب و اجرای سینی کابل برق چگونه است؟

نحوه نصب و اجرای سینی کابل برق چگونه است؟

سیم‌کشی برق یکی از مهم‌ترین مراحل اجرای هر نوع پروژه‌ای می‌باشد و از آنجایی که دسترسی به برق در هر …

نحوه تولید لوله برق پلی آمید و لوله خرطومی برق

نحوه تولید لوله برق پلی آمید و لوله خرطومی برق

سیم‌کشی برق یکی از مهم‌ترین مراحل ساخت ساختمان است و به منظور محافظت از سیم‌ها و کابل‌های برق و نظم …

عیب یابی و تعمیر پمپ سیرکولاتور موتورخانه

علت صدای پمپ سیرکولاتور موتورخانه + عیب یابی و تعمیر

مپ سیرکولاتور تقریبا مهم‌ترین قطعه در موتورخانه محسوب می‌شود و وظیفه اصلی آن حفظ عملکرد بهینه سیستم حرارتی است. این …

در برق کشی ساختمان از چه سیم های استفاده کنیم؟

در برق کشی ساختمان از چه سیم های استفاده کنیم؟

پاسخ این سوال که برای سیم کشی داخل لوله از چه سیمی استفاده کنیم که سیستم عملکرد کلی بهتری داشته …

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات