وینو پلاستیک
LANGUAGE

مزایای منهول پلی‌ اتیلن نسبت به سایر منهول ها

ما به شما در بهبود عملکرد پروژه کمک می کنیم

فهرست مطالب

شبکه‌های زیرزمینی آب و فاضلاب در دنیای امروزی نقش پررنگی در مدیریت، کنترل و صرفه‌جویی منابع آبی دارند و در انتقال فاضلاب و … نیز کاربردهای متعددی دارند. این شبکه‌ها از تجهیزات و قطعات مختلفی مانند لوله پلیکا و… ساخته شده‌اند که منهول ها یکی از مهم‌ترین آن‌ها است. در حقیقت منهول ها با عنوان اتاق بازرسی نیز شناخته می‌شوند و می‌توانند در کنار اتصال دو یا چند خط لوله به هم امکان دسترسی به نقاط مختلف شبکه‌های آب و فاضلاب را نیز فراهم کنند. منهول ها می‌توانند بر اساس فاکتورهای مختلفی همچون جنس، ارتفاع، نحوه طراحی و … دسته‌بندی شوند. منهول‌های پلی‌ اتیلن یکی از انواع منهول ها است که می‌تواند مزیت‌ها و کاربردهای خاص خود را داشته باشد. در ادامه مطلب به بررسی مزایای منهول پلی‌ اتیلن نسبت به سایر منهول ها پرداخته خواهد شد.

منهول چیست و چه کاربردهایی دارد؟

منهول یا Manhole در اصل به گودالی گفته می‌شود که در شبکه‌های فاضلاب تعبیه می‌شود و امکان دسترسی به بخش‌های مختلفی شبکه‌های زیرزمینی و دسترسی به شبکه‌ها و لوله‌های فاضلاب را برای افراد فراهم می‌کند. در حقیقت منهول ها برای اتصال دو یا چند لوله در خطوط فاضلاب شهری به کار می‌روند و امکان تعمیر، سرویس و نگهداری بخش‌های مختلف شبکه‌های زیرزمینی را برای تکنسین‌ها و متخصصین فراهم می‌کند.

از مهم‌ترین کاربردهای منهول ها می‌توان به مواردی همچون هدایت و جمع‌آوری آب‌های زهکشی، جمع‌آوری و پخش فاضلاب‌های شهری، جمع‌آوری آب‌های سطحی، استفاده به عنوان حوضچه‌ آبگیری، استفاده به عنوان محفظه نصب و تعمیر و بررسی شیرآلات تاسیسات، اتصال خطوط لوله‌های فاضلابی و استفاده به عنوان تهویه شبکه فاضلاب، امکان تغییر قطر لوله‌های فاضلاب و تغییر جهت، شیب و ارتفاع لوله‌های فاضلاب و … اشاره کرد. در مقاله‌ای تحت عنوان لوله و اتصالات پلیمری ساختمان به بررسی لوله و اتصالات پلیمری ساختمان پرداخته شده که می‌تواند اطلاعات مفیدی در اختیار خواننده‌ها قرار بدهد.

انواع منهول‌ فاضلاب

انواع منهول‌ فاضلاب

انواع منهول فاضلاب بیش از هزاران سال است که در شبکه‌های فاضلابی مورد استفاده قرار می‌گیرند و می‌توانند کاربردهای متعددی داشته باشند. به‌صورت کلی می‌توان این تجهیزات را بر اساس فاکتورهای مختلفی دسته‌بندی کرد.

 • از نظر جنس و مواد تشکیل دهنده منهول ها می‌توانند شامل انواع منهول آجری، منهول سنگی، منهول سیمانی، منهول بتنی، منهول کامپوزیت و منهول پلی‌ اتیلن باشند.
 • از نظر ارتفاع یا عمق منهول ها می‌توانند شامل انواع منهول معمولی با ارتفاع 150 سانتی‌متر، منهول کم عمق با ارتفاع 90-75 سانتی‌متر و منهول عمیق با عمق بیشتر از 150 سانتی‌متر باشند.
 • از نظر سایز و اندازه نیز منهول ها می‌توانند تنوع بالایی داشته باشند.
 • از نظر نوع مصرف و کاربرد نیز این تجهیزات می‌توانند متفاوت بوده و استفاده‌های مختلفی داشته باشند.

مزایای منهول پلی‌ اتیلن

مزایای منهول پلی‌اتیلن

زمانی که در مورد منهول صحبت می‌شود بسیاری از افراد در ذهن خود منهول های پلی‌ اتیلنی را تصور می‌کنند چرا که این منهول ها امروزه استفاده‌های رایج‌تری داشته و جایگزین انواع منهول های دیگر شده‌اند. در حقیقت منهول پلی‌ اتیلن از جنس لوله نشکن است و می‌توانند استفاده‌های متعددی داشته باشند. منهول های پلی‌ اتیلن در مقایسه با انواع منهول های دیگر می‌توانند مزیت‌های متعددی داشته باشند که مهم‌ترین آن‌ها به شرح زیر می‌باشند:

 • منهول های پلی‌ اتیلن به دلیل مقاومت بالایی که در برابر فشار و ضربه دارند می‌توانند در هر ارتفاعی نصب شوند و از عملکرد مناسبی نیز برخوردار باشند. در اصل این منهول ها را می‌توان در عمق‌های مختلف نصب کرد.
 • این منهول ها به واسطه ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی خاصی که دارند در برابر مواد خورنده مقاومت خوبی دارند به همین دلیل دچار پوسیدگی، خوردگی، زنگ‌زدگی و … نمی‌شوند.
 • در برابر انواع فشارهای استاتیک و دینامیک مقاومت خوبی دارند.
 • سرعت ساخت این منهول ها در مقایسه با منهول‌هایی همچون منهول آجری، بتنی و … بسیار زیاد است چرا که این منهول ها به وسیله اکسترودر و قالب‌های صنعتی و با کمتری دخالت نیروهای انسانی تولید می‌شوند.
 • نصب این منهول ها در مقایسه با سایر منهول های دیگر بسیار راحت‌تر است و زمان کمتری نیز نیاز دارد.
 • این منهول ها در صورت مراقبت و نگهداری درست می‌توانند طول عمر بالایی داشته باشند و بیشتر از یک قرن مورد استفاده قرار بگیرند.
 • این منهول ها در مقایسه با سایر منهول ها از قیمت مناسب‌تری برخوردارند و می‌توانند در کاهش هزینه‌های پروژه‌های بزرگ صنعتی موثر باشند.
 • این منهول ها وزن بسیار کمتری در مقایسه با انواع منهول های دیگر دارند.
 • این منهول ها می‌توانند از تنوع بالایی برخوردار باشند و هر کدام از آن‌ها استفاده‌های مختلفی داشته باشند. از رایج‌ترین منهول های پلی‌ اتیلنی می‌توان به مواردی همچون منهول پلی‌ اتیلن جانبی، منهول پلی‌ اتیلن مستقیم، منهول پلی‌ اتیلن ریزشی و منهول کاروگیت اشاره کرد.
 • این منهول ها حمل و نقل ساده‌ای داشته و قابلیت اتصال انواع لوله تک جداره، دو جداره و کاروگیت را دارند.
 • این منهول ها قابلیت تغییر مکان و استفاده مجدد را دارند در حالی که منهول های آجری، سیمانی و بتنی و … دائمی بوده و قابل تغییر نخواهند بود.

معایب منهول های پلی‌ اتیلن

منهول های پلی‌ اتیلن همانند انواع منهول های دیگر می‌توانند در کنار تمامی مزیت‌هایی که دارند از معایب و ایراداتی نیز برخوردار باشند. از جمله مهم‌ترین ایرادات این منهول ها می‌توان به مواردی همچون مقاومت پایین در برابر دما و حرارت های زیاد و امکان دفرمه شدن آن‌ها، امکان ترک خوردن و توسعه آن در فشارهای بسیار زیاد و … اشاره کرد. در مقاله دیگری از سایت وینوپلاستیک تحت عنوان لوله و اتصالات به بررسی کامل لوله و اتصالات، کاربردها، ویژگی‌ها و مزایای آن‌ها پرداخته شده و مطالعه آن خالی از لطف نیست

جمع‌بندی نهایی

منهول به گودالی گفته می‌شود که در شبکه‌های فاضلاب تعبیه شده و امکان دسترسی به بخش‌های مختلفی شبکه‌های زیرزمینی تعمیر و سرویس تجهیزات مختلف را می‌دهد. منهول ها می‌توانند از نظر جنس، سایز، ارتفاع و … انواع مختلفی داشته باشند. منهول پلی‌ اتیلن از رایج‌ترین منهول هایی است که در مقایسه با سایر منهول ها از مزیت‌هایی همچون وزن کم، طول عمر بالا، نصب راحت، قیمت مناسب، حمل و جابجایی راحت، تنوع بالا، توانایی تحمل فشار و ضربه، انعطاف‌پذیری بالا و … برخوردارند.

جدیدترین مقالات

علت برگشت آب از لوله فاضلاب لباسشویی

8 علت برگشت آب از لوله فاضلاب لباسشویی به همراه راه حل

تقریبا تمام لباسشویی‌های جدیدی که از فناوری‌های نوین در ساخت‌شان استفاده شده است؛ دو ورودی آب گرم و سرد دارند …

باز كردن گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه

10 روش باز كردن گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه {علت و رفع بالا زدگی}

گرفتگی لوله‌هایی که شبکه آبرسانی یا فاضلاب ساختمان را تشکیل می‌دهند؛ یکی از بدترین تجربیات هر صاحب‌خانه‌ای است. اما معمولا …

استفاده از زانو در لوله کشی برق

انواع زانویی و نحوه استفاده از زانو در لوله کشی برق

اجرای سیستم برق‌کشی در هر ساختمانی، چه سازه‌هایی که کاربری مسکونی دارند و چه ساختمان‌های صنعتی و اداری نیاز به …

لوله برق پلی آمید

لوله برق پلی آمید چیست؟

لوله برق پلی آمید به نوعی لوله انعطاف‌پذیر گفته می‌شود که برای محافظت از سیم‌ها و کابل‌هایی که برای اجرای …

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
نظرات
مشاهده همه نظرات